TikTok bojuje s multi-level marketingem, podle odborníků však na závadný obsah reaguje pozdě
Sociální síť TikTok od konce roku 2020 bojuje proti společnostem fungujícím na principu multi-level marketingu (MLM), které v rámci její platformy prodávají a verbují nové zaměstnance. I přes změnu pravidel však tyto firmy či jejich zaměstnanci na síti dále působí.
Jedním z takových je firma It Works specializující se na doplňky stravy a přípravky na hubnutí – např. kávu zahánějící chuť k jídlu či gumové bonbóny, které mají zmenšit žaludek. Společnost samotná se z platformy v dubnu letošního roku stáhla poté, co byla organizací Media Matters označena za predátorskou. Na síti však zůstávají lidé, kteří produkty stále prodávají stovkám tisíc uživatelů.
Insider našel 22 účtů uživatelek, které prodávaly produkty It Works a zveřejňovaly náborová videa. Někteří prodejci mají podle serveru až statisíce sledujících. Obsah je obvykle podobný. Dívky informují o svém úbytku váhy za použití daných produktů, videa obsahují stejnou hudbu či texty. Spoty doplňují také o aktuálně trendující hastagy, díky kterým mají pak videa velký dosah.
Firma svým fungováním způsobuje újmu nejen uživatelům a prodejcům, kteří zapojením do tohoto druhu multi-level marketingu nejsou schopni dosáhnout smysluplného příjmu. Zároveň jsou podle odborníků produkty společnosti po vědecké stránce pochybné a potenciálně nebezpečné.
Společnost TikTok na konci roku 2020 ve svých pravidlech zakázala obsah, který propaguje společnosti stojící na pyramidových systémech a multi-level marketingu. Podle výzkumů má ale platforma problémy s prosazováním těchto pravidel.
Olivia Little z organizace Media Matters uvedla, že TikTok je v moderování obsahu spíše reaktivní než proaktivní a často jej stahuje až poté, co na něj upozorní společnost. „Vykašlali se na odhalování a odstraňování složitějších a koordinovanějších MLM schémat na své platformě, protože se nezabývali ani těmi základními," tvrdí Little.
Kromě finanční újmy můžou lidé zapojení do multi-level marketingu silně pocítit i újmu osobní, dojít může také k ovlivnění jejich psychiky. „MLM se ve vás bude snažit vyvolat pocit, že jste neuspěli, protože to byla vaše chyba," popisuje William Keep z College of New Jersey.
-
Mladí lidé v Kašmíru kvůli válce odstraňují politicky a nábožensky motivovaná tetování
21. květen 2025Tisíce mladých lidí v Kašmíru si nechávají odstranit tetování zbraní a politických nebo náboženských symbolů. Tetovali se často jako vzdor vůči indické vládě a teď se bojí vyslýchání nebo trestu. Tetování se stalo nebezpečným pro ně i jejich rodiny.
Lidé si začali tetování odstraňovat hlavně po eskalaci napětí mezi Indií a Pákistánem, které téměř vyústilo ve válku po zabití 26 lidí v Pahalgamu. Indie obvinila Pákistán z podpory ozbrojené vzpoury, zatímco Pákistán to popřel. O dva týdny později, 7. května Indie zahájila rozsáhlé raketové a dronové útoky na „teroristické tábory“ v Pákistánu. Ačkoli obě strany vyhlásily příměří, situace v Kašmíru zůstává křehká, s rozsáhlými represemi a tisíci zadrženými.
Pro Al-Džazíru několik mladých Kašmírců uvedlo, že se cítí víc zranitelní a bojí se jakkoliv vyjadřovat na veřejnosti. Jednou z nich je Rayees Wani, šestadvacetiletá letá obyvatelka oblasti Shopian. Na ruce má vytetované jméno kašmírského separatistického vůdce Syeda Aliho Shaha Geelaniho. „Když vypukla válka, vojáci na kontrolních stanovištích se na mě začali dívat divně,“ prohlásila pro Al-Džazíru.
Tetovací kultura v Kašmíru však nezmizí. Tetovací studia jsou stále plná, zejména klientů ve věku 22 až 40 let, často na tetování čekají i několik hodin. Trend se však změnil: místo politických nebo náboženských symbolů si lidé vybírají minimalistické vzory, přírodní motivy, jména nebo citáty.
-
Lachtan se vydal na túru do chilské stepi. Našli ho 50 kilometrů od moře
21. květen 2025V chilském národním parku Torres del Paine objevili 7. května turisté lachtana jihoamerického, téměř 50 kilometrů od nejbližšího moře. Odborníci se domnívají, že se vydal do vnitrozemí za potravou nebo odpočinkem. Zároveň upozorňují, že podobné jevy mohou souviset s klimatickými změnami, které ovlivňují chování divokých zvířat.
Turisté nalezli lachtana, dorůstajícího délky až 1,8 metru a vážícího kolem 120 kilogramů, odpočívajícího na stezce Carretas v oblasti Pampa del Serrano, asi kilometr od administrativního centra parku. Jedná se o otevřenou nížinnou krajinu s řídkou vegetací – prostředí, kde by mořského savce za normálních okolností nikdo nečekal.
Přestože takové chování není běžné, podle Mauricia Ruize, regionálního ředitele Národní lesní korporace (CONAF), pro něj existuje možné vysvětlení. Pro server El País uvedl, že zvíře se mohlo do vnitrozemí dostat kanálem Señoret v Puerto Natales – fjordem, který je propojen s oceánem. S jeho názorem souhlasí i mořský biolog Jorge Acevedo z Centra kvartérních studií Patagonie a Antarktidy (CEQUA). Podle něj se lachtan mohl vydat za potravou, případně si jen odpočinout a ohřát se na slunci.
Ruiz zároveň varuje, že podobné přesuny mohou být příznakem hlubších změn. „Chování fauny se skutečně mění,“ říká. Ačkoliv většina těchto přesunů stále odpovídá přirozeným vzorcům, nevylučuje vliv klimatických změn na migrační trasy a zvyklosti. „Není to nic nového – klimatická změna je tady a proměňuje chování celé řady živočichů.“
Zásah úřadů na sebe nenechal dlouho čekat. Dvě hodiny po nálezu dorazili pracovníci Národní rybářské a akvakulturní služby, kteří mladého lachtana – zdravého a bez známek stresu – naložili do kovové klece a převezli zpět na pláž u oblasti Río Hollemberg. Po vypuštění bez váhání vplul do moře a odplaval.
-
Scrollování na toaletě může způsobit hemeroidy, ukazuje nový výzkum
21. květen 2025Kdo z vás si bere telefon na záchod? Dejte si pozor! Podle nového výzkumu může scrollování na toaletě vést k hemoroidům. Lidé, kteří používají telefon na záchodě, mají údajně o 46 % vyšší pravděpodobnost vzniku této nemoci.
Podle výsledků nové studie 93 % zúčastněných používá telefon na toaletě alespoň jednou týdně. Téměř polovina čte zprávy, 44 % je na sociálních sítích a asi 30 % posílá e-maily nebo textovky. Někteří účastníci uvedli, že na toaletě strávili více než 6 minut na jednu návštěvu a mnoho z nich si myslí, že za to může jejich smartphone.
Výzkumníci se ptali 125 lidí, kteří se právě chystali na kolonoskopii. Na rozdíl od starších poznatků o tvorbě hemoroidů tento výzkum ukázal, že věk, příjem vlákniny nebo cvičení nehráli roli – společným jmenovatelem všech účastníků byla vždy dlouhá doba strávená na toaletě při scrollování, informuje Vice.
Výsledek výzkumu odborníci představili na konferenci Digestive Diseases Week 2025 v San Diegu. Upozornili, že jde o malý výzkum, který ukazuje pouze korelace a možné rizikové faktory. Pro potvrzení výsledků je potřeba další, větší výzkum. Zároveň ale doporučují, aby se k minimalizaci rizika tvorby hemoroidů netrávilo na toaletě příliš dlouho – ideální doba je mezi 3 a 10 minutami.
-
Festival v Cannes zpřísňuje dress code. Pozvaní nesmí být příliš odhalení nebo nosit objemné róby
20. květen 2025Organizační tým filmového festivalu v Cannes vydal na začátku týdne prohlášení, ve kterém zakazuje některé typy rób, v nichž mohou pozvaní přijít na červený koberec. Omezení se týká hlavně šatů, které jsou příliš odhalující nebo naopak až příliš objemné. Podle organizátorů mají nová pravidla chránit základy „slušnosti” i plynulou organizaci.
Podle serveru AP filmový festival doposud nikdy explicitně nahotu nebo příliš odhalující šaty nepovoloval. Nyní ale během 78. ročníku došlo k jejich úplnému zákazu. „Na červeném koberci, stejně jako v jakékoli jiné části festivalu, je nahota zakázána,“ uvedl organizační tým festivalu ve svém prohlášení. Omezení se týká i rób, které jsou až příliš objemné, protože takové šaty mají komplikovat organizaci. „Nejsou povoleny taky objemné šaty s velkou vlečkou, které brání řádnému pohybu hostů a komplikují usazení v sále,“ dodal organizační tým.
„Cílem není regulovat oblečení jako takové, ale zakázat úplnou nahotu na červeném koberci v souladu s institucionálním rámcem akce a francouzskými zákony,“ uvedl tiskový odbor festivalu.
Naopak doporučené jsou na červený koberec koktejlové šaty, dress code black tie nebo cokoliv, co podle organizátorů naplňuje podmínky „slušnosti“ a „elegance“. Pravidla dress codu se týkají i mužů, kteří mají povolené na červený koberec přijít pouze ve smokingu nebo v outfitu, který splňuje podmínky black tie. Problematické by tak mohly být třeba i některé kreativnější formy pánského oblečení, třeba i v barevnosti.
Tato pravidla pro dress code se mají vztahovat pouze na návštěvníky a návštěvnice večerních projekcí v Grand Théâtre Lumière. Pozvaní, kteří nová pravidla nedodrží, nemusí být na červený koberec vůbec vpuštěni.
Proti nově platným omezením se vznesla vlna kritiky. Hlavně kvůli tomu, že festival Cannes se snaží regulovat nahotu na událostech k projekcím filmů, ale v jednotlivých snímcích přitom není počet scén s odhalenými těly nijak zpochybňován. Nahota je tak podle kritiků akceptovatelná jako umělecký prostředek, ale pokud se pro ni ženy rozhodnou svobodně v rámci svého outfitu, stává se najednou nepřijatelnou.
-
Nesahat, patří sem! Bruggy apelují na turisty, aby přestali z ulic krást dlažební kostky
20. květen 2025Turisté celého světa na svých výletech kradou různé věci, od keramických úlomků z Pompejí (jejichž nelegální přivlastnění prý nosí smůlu) až po růžový písek ze sardinských pláží. S nenechavými turisty se aktuálně potýká i belgické město Bruggy. Jeho návštěvníci se zhlédli v nečekaném suvenýru – z města hromadně mizí dlažební kostky.
Radní pro veřejný majetek Franky Demon si médiím postěžoval, že kostky mizí z historického centra města, které je na seznamu památek UNESCO, stále častěji. „Z ikonických míst, jako jsou Minnewater, Vismarkt, Markt a Gruuthusemuseum, mizí odhadem 50 až 70 kusů dlažebních kostek měsíčně. Číslo bude zřejmě ještě vyšší,“ řekl Demon novinářům.
Město varuje, že kromě poškozování cenné historické památky přinášejí zmizelé kostky i bezpečnostní riziko. V chodnících už je tolik děr, že místním hrozí, že zakopnou nebo si vyvrtnou kotník. „Naši zaměstnanci neustále vyjíždějí k opravám děr a uvolněných kostek, rekonstrukce metru čtverečního takového chodníku stojí 200 eur. Žádáme návštěvníky, aby se Bruggami prošli, ale kostky nechali tam, kam patří,“ apeluje radní Demon.
Bruggy ale nejsou jediný místem, kterým návštěvníci rozebírají pevnou půdu pod nohama. Podél slavné cyklistické trasy Paříž–Roubaix turisté kradou části chodníku a v taškách a kufrech návštěvníků pravidelně mizí i známé římské dlažební kostky sampietrini.
-
Kde vezme Rakousko peníze na Eurovizi? Zpěvák JJ domů veze radost i strach z astronomického účtu
19. květen 2025Přes jednu a půl miliardy korun stála organizace letošního ročníku hudební soutěže Eurovize v Basileji. Závěrečný účet už teď s obavami sledují ze sousedního Rakouska.
Podle švýcarské veřejnoprávní televize SRF platili asi 58 procent daňoví poplatníci, třetina šla z peněz SRF, desetinou přispěla Evropská vysílací unie. Závěrečný účet už teď s obavami sledují ze sousedního Rakouska. Jeho reprezentant, 24letý Johannes JJ Pietsch, totiž svým vítězstvím zajistil kromě trofeje Rakousku taky pořadatelství dalšího ročníku.
Právě astronomická cenovka mnoha Rakušanům kazí radost z JJova úspěchu. Slovinský rozhlas a televize RTVSLO píší, že jednání o financování soutěže ve Vídni běží už teď. „Pořádání Eurovize 2026 by bylo pro nás velkou výzvou, jak organizačně, tak finančně,“ řekl rakouskému deníku Der Standard šéf komunikace rakouské veřejnoprávní televize ORF Martin Biedermann. Potvrdil to i tamní ministr kultury Andreas Babler.
Situaci nepomáhá ani to, že čerstvě jmenovaná vláda nedávno ohlásila úsporný balíček, který má zbrzdit zadlužení země. Spolkový ministr financí Markus Marter Bauer na Instagramu v nadsázce sdílel zprávu, že v letošním ročníku soutěže hlasoval 3000krát pro Švédsko, aby se vyhnul nákladům na pořádání. „Ale nestačilo to…“ napsal.
Zatím není jasno ani v tom, které město Eurovizi bude hostit. Rakousko soutěž pořádalo už dvakrát. Kromě letošního vítěze přinesli alpské zemi vítězství taky Udo Jürgens a Conchita Wurst. V letech 1967 i 2015 se přehlídka konala ve Vídni. Zájem ale naposledy projevil i Graz nebo Innsbruck.
-
Uprchlíkem na zkoušku. Migranti v Německu připravili únikovou hru o cestě za azylem
19. květen 2025Kouzelnická škola, psychiatrická léčebna nebo mafie - taková nabídka se objeví, když na internetu vyhledáte slovní spojení úniková hra. V německém Bonnu ale přišli s neotřelým námětem.
Únikovka s mottem „Wilkommen in Fremdistan,“ který by se dal do češtiny přeložit jako „Vítejte v Cizostánu“, přináší pohled do života žadatele o azyl.
„Abychom mohli řádně vyřídit vaši žádost, mějte připravené své registrační číslo,“ ozve se z vysílačky na začátku hry. Kód mají hráči k dispozici, musí ho ale najít v hromadě papírů. Čeká je taky vyplňování formulářů a další administrativa. Kdo udělá chybu, vrací se domů.
Hra se teď z bývalého hlavního města Bonnu přesunula do saského Cvikova, vyzkoušet si ji tak můžete jen pár kilometrů od českých hranic. Za nápadem stojí tým sociálních pracovnic z projektu Pomoc uprchlíkům. Saskia Plass veřejnoprávní stanici MDR řekla, že se na hře podíleli i sami mladí migranti. Ti taky doprovázejí každou skupinu, která do únikovky přijde, a vyprávějí jí svůj příběh.
Podle webu projektu není hlavním cílem hry „uniknout,“ ale vcítit se do příběhu lidí, kteří utíkají před válkou. Na samém konci hry návštěvníky čeká i simulace uprchlického tábora, kde najdou jen prázdnou místnost s palandou, skříňkou a kufr.
MDR mluvila i s účastnicemi cesty do Cizostánu. Všechny pocházejí z Cvikova, který leží v někdejším východním Německu, a pracují v bance nebo administrativě, takže se s uprchlíky pravidelně setkávají. Respondentka Christin řekla, že má teď mnohem větší pochopení, protože „když má člověk před sebou takový formulář a má na vyplnění dvě minuty, je to pro něj výzva.“
-
Průlom ve studiu zemětřesení. Vědci získali záběry, na kterých se láme země
19. květen 2025Vůbec poprvé se na videu podařilo zachytit pohyb země v důsledku zemětřesení. Při březnové katastrofě v Myanmaru vznikla trhlina o délce 460 kilometrů.
Otřesy o síle 7,7 stupně nepřežilo podle myanmarské vládnoucí vojenské junty asi 3 700 lidí. Podle kanadské veřejnoprávní CBC ze země posunula o šest metrů. Jeden záznam z bezpečnostní kamery přináší seismologům mimořádně cenné informace.
„Spadla mi brada…až na zem,“ řekla CBC geoložka se zaměřením na zemětřesení Wendy Bohon. Záběry zveřejněné na Facebooku pocházejí z okolí elektrárny Tha Phay Wa, která stojí nedaleko geologického zlomu Saigang. Právě tam se jedna tektonická deska překryla s druhou a země se začala třást.
Podle Bohon mají vědci dlouhodobě k dispozici počítačové i laboratorní modely, které ale nejsou tak složité jako skutečná příroda. Aktuální video tak vědcům pomůže pochopit procesy, které k zemětřesení vedou. Březnovému neštěstí se věnuje i tým inženýrů z Pakistánské univerzity inženýrství a technologie v čele s Khanem Shahzadou.
Server Science Alert píše, že Myanmar zasáhlo supersmykové zemětřesení. To znamená, že napětí podél zlomu šíří rychleji než seismické vlny. Tento jev je mimořádně vzácný. Právě to podle Shahzady spustilo vlnu takzvaných sekundárních katastrof. Mezi ně se dá zařadit třeba pád mostu přes řeku Irrawada nebo zřícení mrakodrapů okolo thajské metropole Bangkoku.
-
Dostupné porody jako lék na vymírání. Japonsko ruší porodní poplatky, rodiče ušetří desítky tisíc
16. květen 2025Japonsko přichází s řešením klesající porodnosti. Asijský ostrovní stát od příštího roku zruší poplatky za porody. Na ty se totiž nevztahuje všeobecné zdravotní pojištění, jak je tomu například v Česku. Japonská vláda chce potenciální rodiče ušetřit finančních problémů, do kterých se mladí rodiče kvůli porodním účtům často dostávají.
Přivést na svět potomka v Japonsku podle serveru Japan Times stojí průměrně 518 000 jenů, to je v přepočtu 79 000 korun. Ceny se liší podle jednotlivých regionů. V Tokiu porod vyjde na skoro 96 tisíc korun. Mladým lidem se proto do rodičovství nechce. Teď rodiče od státu dostávají jednorázový příspěvek, který ale potřebnou výši nepokrývá.
Odborný panel japonského ministerstva zdravotnictví teď přichází se dvěma možnými scénáři. Buď porody zahrne do zdravotního pojištění, nebo razantně zvýší zmiňovaný příspěvek. Reakce jsou zatím rozporuplné. Nemocnice se obávají poklesu příjmů a zhoršení kvality péče.
Serveru Tokyo Weekender si postěžovala i jedna z maminek. „Rodila jsem před třemi měsíci a je trochu frustrující pomyslet na to, že by to mohlo být zdarma, kdybych počkala pár let,“ řekla třicátnice z japonského hlavního města, která dodává: „Mám ale
kamarádky, které plánují děti, takže si myslím, že je dobré, aby to bylo zdarma.“