Staří mistři ve Schwarzenberském paláci. Poznejte příběhy mistrovských děl renesance a baroka

Přízrak za svitu pěti hvězdiček - Noční výjev od Františka Karla Palka - Tělo sv. Jana Nepomuckého, kolem 1760

V deváté části cyklu o mistrovských dílech Marius Winzeler, ředitel Sbírky starého umění Národní galerie, vypráví o dalším mistrovském díle. Spolupráce na textu Ivan Hartmann.

Malbě dominuje tma, v níž rozptýlené mraky částečně zastírají měsíc v úplňku. Veškeré světlo vyzařuje ze zsinalé mrtvoly, která vyplavala na vltavské mělčině. Její hlava je zpola zalita jasem tří hvězdiček. Odraz mírného nimbu dvou skrytých hvězdiček se zračí na její bledé tváři s propadlými lícemi a pootevřenými ústy. Zesnulý tiskne k srdci krucifix. Podle oblečení – černé sutany s bílým svrchním rouchem a krátkým kožešinovým pláštěm přes ramena – je rozeznatelný jako kanovník: Jan Nepomucký.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.