Soukromí poznačené zápasem o demokracii. Film Masaryk vstupuje do českých kin

2. březen 2017

Po uvedení na letošním Berlinale se do kin dostává film Julia Ševčíka Masaryk. Ukazuje dva roky života předválečného ministra zahraničí Jana Masaryka, především jeho působení v Londýně a pobyty ve Spojených státech.

Tvůrci snímku ukazují Masaryka jako bytostného Čechoslováka a demokrata, ovšem s poněkud rozháranou duší.

Scénář filmu napsal Alex Königsmark, který v raných fázích práce zemřel, Julius Ševčík a Petr Kolečko. „Snažili jsme se nastudovat velké množství materiálů. Hodně z toho bylo třeba protichůdných. Člověk si myslí, jak dobře jsou věci zapsané, ale našli jsme opravdu nesrovnalosti, i v údajích, co se stalo který den,“ vysvětluje Petr Kolečko.

„Ve filmu je důležitá autenticita, proto jsme se snažili obsadit do rolí herce z těch států, odkud ve skutečnosti historické postavy pocházely,“ dodává režisér filmu Julius Ševčík. Ten si pochvaluje také hudbu k filmu. „Máme filmovou hudbu, která je v holywoodském formátu. Dělal ji polský skladatel Michal Lorenc, který má mimo jiné nominaci na Oscara za hudbu. Dobovou hudbu, která má trochu džezové prvky, dělal Kryštof Marek.“

Roli Alice Masarykové, sestry Jana Masaryka, ztvárnila Zuzana Krónerová: „Měla jsem rozpačité pocity, když jsem četla scénář. Zarazila jsem se, protože šla scéna za scénou a já jsem si říkala: ten Jan Masaryk byl významný politik, humanista a demokrat. Co to z něho dělají? Když jsem dočetla do konce, pochopila jsem, že je to pohled do jeho soukromí. A soukromí je poznačené zápasem o demokracii. On byl zoufalý z událostí, které se odehrávaly. To, že žil bohémským životem, pramenilo z dějinných událostí, které byly velmi tíživé.“

Film Masaryk uvádí ode dneška pražské kino Lucerna, příští týden pak snímek vstupuje do široké celostátní distribuce. Hlavní roli Jana Masaryka hraje Karel Roden, Edvarda Beneše hraje Oldřich Kaiser.

Herečka si kromě scénáře nastudovala životopisy jednotlivých členů rodiny. „Velmi si postavu Jana Masaryka vážím. Kdysi jsme si v samizdatu odevzdávali paměti Viktora Fischla, který byl tajemníkem Jana Masaryka a zapisoval jeho myšlenky.“

autoři: Tomáš Pilát , sch
Spustit audio