Přílišná dokonalost zabíjí Instagram. Lidé utíkají do menších autentičtějších komunit

31. srpen 2023

Tati Brueningová, 22letá fotografka tvůrkyně online obsahu, chce jen sdílet memy a psát o vaření zelených fazolek. Pokaždé, když se ale přihlásí na Instagram, je její kanál zaplaven kombinací dokonale upravených fotografií a profesionálně vytvořeného obsahu. To ji začíná nudit a není sama, píše Insider.

„Je pro mě opravdu bizarní, že se všichni dostali do stavu, kdy musí být obsah tak kurátorsky upravený,“ říká Brueningová. „Tak dokonalý, že nemůžete ukázat, co vaříte k večeři, protože to není dost cool.“ A rozhodla se, že to nenechá jen tak. Frustrována stavem sociální sítě zahájila Bruening v roce 2022 křížovou výpravu „Make Instagram Instagram Again“. Pomocí svého webu Illumitati v kampani brojila proti změnám na Instagramu, které upřednostňovaly algoritmicky navrhovaná videa před dřívějším chronologickým řazením kanálů. Tisíce uživatelů, a dokonce i některé celebrity jako Kylie Jenner, se přidaly na její stranu. Zanedlouho Instagram své agresivní doporučování skutečně omezil.

Jádrem frustrace Tati Brueningové byla změna, která se na Instagramu odehrála. Místo každodenních fotografií od obyčejných lidí se z něj stala vypiplaná platforma, kde byl i zdánlivě autentický obsah pečlivě naplánován. Únava, kterou průměrní lidé pociťují, pokud jde o publikování na Instagramu, přiměla více uživatelů k soukromému publikování v uzavřených skupinách.

Funkce jako Close Friends (soukromý seznam lidí, kteří mají přístup k vašemu obsahu) a vzestup skupinových chatů poskytují lidem bezpečnější místo pro sdílení memů, drby s přáteli a dokonce i poznávání nových lidí. „Je tady menší tlak – nikomu tady nebude vadit, že jsem filtrem neodstranila pupínek na čele“, říká Brueningová a pokračuje: „Vím, že pro mou věkovou skupinu je to tak, že se na očekávanou dokonalost úplně vykašlete a pak už zveřejňujete příspěvky jenom pro své blízké přátele.“

  • Riviéra v Troji: Radio Wave a GHMP zvou na letní koncerty, debaty i rukodělný workshop

    9. červenec 2025
    Web_Homepage_2000x1080_Riviera2

    Loni Opulence, letos Riviéra. Radio Wave a Galerie hlavního města Prahy (GHMP) spojily síly i letos a do honosných zahrad Zámku Troja přináší třídílnou letní sérii koncertů, debat, umění i odpočinku. Hlavním tématem letoška je volný čas a vstup na všechny akce je zdarma!

    Jak dnes trávíme volný čas? Umíme ještě jen tak být? Dokážeme vypnout? První Riviéra s podtitulem Vlastní světy proběhne už v úterý 15. července. Pod širým nebem v zahradách Zámku Troja vystoupí česko-vietnamský rapper Anki a trio TOKYO DRIFT, yanntray & Essei se svým dobrodružným zvukem kombinujícím klubovou produkci se zamlženou nostalgií, která evokuje lucidní snění.

    Úvodní debata vedená redaktorkou Radia Wave Sarah Abulkasim se zaměří na atmosféru dočasných světů ve veřejném prostoru. O tzv. „nových místech“ bude mluvit s vizuální umělkyní Teres Bartůňkovou, kurátorem a organizátorem festivalu Transforma Jiřím Gruberem a vedoucí oddělení Umění ve veřejném prostoru za GHMP Marií Foltýnovou.

    Další dvě Riviéry budou následovat 5. a 26. srpna. Každá z nich nabídne vhled do jiných zákoutí areálu Zámku Troja. Těšit se můžete na debatu o transformativních účincích hudby, ale taky syrový post-punk v podání tria Bibione, hypnotický krautrock kapely Sýček, andělské vokály alt-popových rivermoans nebo intenzivní audiovizuální show dua AXONTORR. Poslední zmíněný projekt před svým vystoupením povede ještě hudebně zaměřený rukodělný workshop.

    Série Riviéra volně navazuje na výstavu Palác (volného) času, která probíhá v interiérech zámku a vše je tematizováno konturami barokního paláce, který v době svého vzniku fungoval jako útočiště tehdejší šlechty pro trávení volných letních chvil.

  • Stávka herních umělců se blíží ke konci. Hlasují o dohodě s vyššími platy a ochranou před AI

    9. červenec 2025
    Stávkující před studiem Paramount

    Jedenáctiměsíční stávka herních umělců by mohla tento týden formálně skončit. Vše záleží na tom, zda členové odborového svazu SAG-AFTRA ratifikují dohodu, která jim přinese vyšší platy, větší kontrolu nad využíváním jejich podobizen a ochranu před zneužíváním umělé inteligence.

    Umělci působící v herním průmyslu, ti kdo propůjčují postavám své hlasy a pohyby, vyjadřují obavy z neregulovaného využívání generativní umělé inteligence, která by mohla ohrozit jejich pracovní místa a uměleckou svobodu. Informovala o tom agentura AP.

    „Doufám a věřím, že až se naši členové ohlédnou zpět, řeknou si, že všechny oběti a obtíže, které jsme podstoupili, abychom dosáhli této dohody, nakonec stály za to, protože máme klíčové prvky, které potřebujeme, abychom se v tomto oboru cítili jistě a mohli se posunout vpřed,“ řekl Duncan Crabtree-Ireland, národní výkonný ředitel a hlavní vyjednavač SAG-AFTRA.

    Stávka začala v červenci loňského roku, poté co téměř dvouleté jednání s herními studii skončilo neúspěchem, zejména kvůli neshodám v otázce regulace umělé inteligence.
    Kvůli stávce byly pozastaveny například projekty „OD“ a „Physint“, jak informoval vývojář Hideo Kojima. Společnost Riot Games musela upravit své plány – některé nové skiny ve hře League of Legends využily staré dabingy, protože stávkující herci nemohli nahrávat nové repliky. Skiny jsou kosmetické úpravy postav, často doprovázené novými hláškami a voice-overy.

    Videoherní průmysl je obrovské globální odvětví. Podle odhadů společnosti Newzoo by v roce 2024 měl generovat tržby ve výši 187 miliard dolarů, což je v přepočtu téměř 4 biliony korun, tedy asi dvojnásobek českého státního rozpočtu.

  • NASA objevila kometu 3I/Atlas mířící k Sluneční soustavě

    9. červenec 2025
    Vizualizace komety 3I/Atlas mířící k Sluneční soustavě

    NASA objevila mezihvězdnou kometu, která se zatoulala na náš dvorek. Agentura rychle se pohybující objekt zachytila pomocí dalekohledu Atlas v Chile počátkem tohoto týdne a potvrdila, že se jedná o kometu z jiného hvězdného systému. Je to teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl naší sluneční soustavou. Pro Zemi žádnou hrozbu nepředstavuje.

    „Těmto tělesům trvá miliony let, než se dostanou z jednoho hvězdného systému do druhého, takže tento objekt pravděpodobně cestoval vesmírem stovky milionů let, nebo dokonce miliardy let. Nevíme to, a tak nemůžeme předpovědět, z jaké hvězdy pochází.“ řekl ve Paul Chodas, ředitel Centra NASA pro studium blízkozemních objektů.

    Od jejího objevu 1. července bylo provedeno více než 100 pozorování, která naznačují, že kolem jádra komety se vytváří typický ohon a oblak plynu a prachu, známé znaky kometární aktivity. Informovala o tom agentura AP.

    Nejnovější návštěvník se nachází 670 milionů kilometrů od Slunce, poblíž Jupiteru, a míří naším směrem rychlostí 59 kilometrů za sekundu. NASA uvedla, že kometa se ke Slunci nejvíce přiblíží koncem října a bude se pohybovat mezi oběžnými drahami Marsu a Země. Bude ale blíž k rudé planetě než k nám.

    Kometa by měla být viditelná dalekohledem do září, než se příliš přiblíží ke Slunci, a znovu se objeví v prosinci na druhé straně Slunce.

  • Co mají společného Rihanna a Musk? Nová studie zkoumá význam slova „cool”

    8. červenec 2025
    cool gen z festival drip

    Vědci se pokusili rozklíčovat, co dělá člověka „cool”. Výsledky jejich výzkumu naznačují, že se od tradičního obrazu drsňáků posouváme k autentičtějším a upřímnějším vzorům.

    Studie zveřejněná tento týden Americkou psychologickou asociací uvádí, že existuje šest konkrétních vlastností, které je potřeba mít, aby byl člověk „cool”. Průzkumu se zúčastnilo 6 000 lidí z 12 zemí, včetně USA, Austrálie a Jihoafrické republiky. Podle výsledků jsou cool lidé typicky ti, kteří si umějí užívat života, jsou cílevědomí, dobrodružní, otevření a samostatní, píše britský The Guardian.

    „Nejpřekvapivější bylo zjištění, že tyto vlastnosti se opakovaly napříč všemi zeměmi,” řekl Todd Pezzuti, docent marketingu z chilské Universidad Adolfo Ibáñez a jeden z vedoucích výzkumníků studie. Účastníci výzkumu měli za úkol vybavit si někoho ze svého okolí, koho považují za „cool”, „uncool”, „dobrého” nebo „špatného”.

    Dobráky si tito lidé spojovali například s klidem, svědomitostí a bezpečím. Ke cool osobám přiřazovali spíše extrovertní vlastnosti uvedené výše. Podle Caleba Warrena, docenta marketingu na Arizonské univerzitě a jednoho z hlavních autorů studie, není „dobrý” a „cool” člověk totéž – některé jejich vlastnosti se ale mohou překrývat.

    Za cool osobu je považována například zpěvačka a podnikatelka Rihanna. „Na tom, že se stala jednou z největších hudebních umělkyň na světě a pak se rozhodla, že nám více než deset let nedá další album, je něco tak úžasně lhostejného,” myslí si spisovatelka a kulturní kritička Philippa Snow.

    Pezzuti zase vnímá jako cool člověka generálního ředitele společností Tesla a SpaceX Elona Muska. „Je to kontroverzní postava, ale vzpomněl jsem si na něj,” cituje docenta CNN. Podle něj je Musk nepochybně silný a nezávislý, a díky své výrazné aktivitě na sociálních sítích i v médiích působí jako extrovert.

    Závěrem studie ukazuje, že lidé za nejdůležitější znak „cool” osobnosti považují autenticitu. Přestože se konkrétní projevy mohou v různých kulturách lišit, hodnoty jako svoboda, vyrovnanost nebo odvaha být sám sebou zůstávají společné. To, co dnes označujeme jako „cool”, tak odráží spíš touhu po lidskosti než po dokonalosti.

  • „Zlatokopky” jako herní potvory. Čínská hra čelí kritice za sexismus a stereotypy

    8. červenec 2025
    žena čína shanghai šampaňské

    Čínská hra Revenge on Gold Diggers se krátce po svém uvedení stala nejprodávanějším titulem na platformě Steam. Zároveň vyvolala silnou společenskou kritiku.

    Hráči v nové FMV (full-motion video) hře ztvárňují muže, který se v minulosti stal obětí zlatokopek. Od té doby zasvěcuje svůj život boji proti zlatokopecké organizaci, popisuje server PC Gamer. Titul se ihned po vydání stal nejprodávanější hrou na Steamu v Číně. Rozpoutal ale také rozsáhlou debatu o sexismu, stereotypizaci žen a emočním násilí v herních příbězích.

    Zatímco část hráčů tvrdí, že jde o satiru nebo upozornění na romantické podvody, kritici mluví o hluboce misogynní hře, která degraduje ženy na záludné postavy posedlé penězi. Tvůrci se brání tím, že chtěli otevřít diskuzi o „emočních šedých zónách”. Následně však – v důsledku vyostřené kritiky – hru v tichosti přejmenovali na Emotional Anti-Fraud Simulator. Situaci tím ale nenapravili. Hlavní režisér hry, hongkongský filmař Mark Hu, byl zablokován na několika čínských sociálních sítích. Podle serveru Firstpost je Hu v Hongkongu známý pro svou práci na filmech kategorie III, určených pouze pro osoby starší 18 let.

    Někteří hráči titul brání a kritiku považují za přehnanou. „Hra se nesnaží říct, že všechny ženy jsou zlatokopky... Nepřipadá mi, že by cílila na konkrétní pohlaví,” řekl BBC jednatřicetiletý Zhuang Mengsheng, který v rozhovoru vystupoval pod pseudonymem. „Zlatokopkami mohou být jak ženy, tak muži,” dodal. Navzdory tomu jsou ve hře všechny postavy zlatokopek ženy.

    Podle ženských respondentek tím videohra upevňuje problematické genderové normy v Číně, kde stále panuje přesvědčení, že ženy patří do domácnosti, zatímco muži jsou považováni za hlavní živitele rodiny. Debata kolem kontroverzní hry tak překročila samotnou herní platformu a dotýká se hlubších společenských témat – od postavení žen až po způsoby, jakými digitální média zachycují mocenské dynamiky ve vztazích.

  • Comeback Oasis rozděluje Británii. Jedni slaví, druzí zakazují Wonderwall v hospodách

    8. červenec 2025
    Bratři Noel a Liam Gallagherovi v dokumentu Oasis: Supersonic

    Kapela Oasis je zpět, stejně jako její neúnavní fanoušci. A právě ti jsou podle nové britské studie důvodem, proč má téměř polovina obyvatel Spojeného království legendární skupiny plné zuby.

    Z průzkumu, který provedl jeden řetězec hospod, vyplynulo, že 47 % lidí považuje fanoušky usmířených bratrů Liama a Noela Gallagherových za otravné, píše server Euronews. Část respondentů si postěžovala, že už nezvládá neustálé diskuze o comebacku kapely a zpívání písničky Wonderwall ještě předtím, než skupina zkraje července oficiálně odstartovala turné. V rámci frustrace tak nejde jen o samotnou hudbu, ale i o celkovou atmosféru.

    Reakce na veřejnou únavu z Oasis přichází přímo z britských hospod. Flaming Grill proto testuje nový přístup – ve městech jako Plymouth nebo Newcastle, kde je odpor vůči fanouškům kapely nejsilnější, vznikají takzvané „Meh For It” zóny. Jedná se o odkaz na slogan skupiny Oasis „Mad Fer It” a fanouškovskou základnu, která si říká Madferits. V těchto hospodách je mimo jiné zakázané zpívat hity jako Supersonic nebo Don’t Look Back in Anger a všichni převlečení dvojníci Gallagherů budou hlídači vyvedeni mimo pobočku.

    Naopak v místech, kde je fanouškovská základna stále silná, třeba v Manchesteru nebo Londýně, bude Flaming Grill pořádat akce „Mad Fer It”. Zde se podle informací webu indy100 návštěvníci budou moct nechat ostříhat do stylu bratrů Gallagherových, nosit typické bucket hat čepice a zpívat písně Oasis od rána do večera.

    Popularita kapely v Británii tak rozhodně není zanedbatelná – k Oasis se i po 30 letech stále hlásí zhruba 44 % lidí. Podle 12 % dotázaných by byl dokonce frontman Liam Gallagher skvělým britským premiérem, uvádí britský The Sun.

    Odezva na comeback kapely tak v současnosti rozděluje britskou společnost. Pro jednu část populace jde o návrat do devadesátek a nostalgickou extázi, pro druhou je kult Oasis přežitý, otravný a v mnoha ohledech až parodický. Spor o to, jestli je Wonderwall ještě hymnou, nebo jen ohranou vzpomínkou, ale zdaleka nekončí – vzhledem k odstartovanému turné spíš teprve začíná.

  • Pivní revoluce v Johannesburgu: Mistryně vaření piva školí novou generaci

    7. červenec 2025
    Studentka jihoafrické mistryně pivovarnictví Apiwe Nxusani-Mawela vaří pivo

    Poté, co jihoafrická mistryně ve vaření piva Apiwe Nxusani-Mawela nalije hnědou, zrnitou tekutinu z obrovské stříbrné nádrže do nádoby podobné flétně zvané refraktometr, odborně přikývne a předá ji svým studentům, kteří s radostí vykřikují své postřehy.

    Jednačtyřicetiletá Nxusani-Mawela je mezinárodní pivní rozhodčí a degustátorka a je považována za první černošku v Jihoafrické republice, která vlastní řemeslný pivovar. To je podle agentury AP průlom ve světě, kde převážně dominují muži a velké korporace. Jejím přáním je otevřít jihoafrický multimiliardový pivovarnický průmysl více černochům a ženám.

    Ve svém minipivovaru v Johannesburgu učí 13 mladých černošských absolventů - většinou žen - umění výroby piva. „Nejraději mám rmutování,“ říká Lerato Banda, 30letá studentka chemického inženýrství na Jihoafrické univerzitě, která sní o tom, že bude mít vlastní linku na výrobu piva nebo nápojů. Má na mysli proces míchání rozdrcených zrn s horkou vodou, při němž se uvolňují cukry, které později zkvasí. „Tam začíná pivo a všechno ostatní.“

    „Chtěla jsem se ujistit, že jako první černoška vlastnící pivovar v Jihoafrické republice nebudu zároveň ta poslední,“ řekla. Apiwe Nxusani-Mawela a dodvá, že Brewsters Academy pro ní znamená transformaci odvětví. „Chci, aby za pět, deset let bylo samozřejmostí, že v oboru pracují černoši a že v něm pracují ženy.“

    Jihoafrický pivní průmysl má více než 200 000 pracovníků a přispívá k hrubému domácímu produktu Jihoafrické republiky částkou 5,2 miliardy dolarů. Přestože v jihoafrickém pivovarnickém sektoru stále dominují muži, stejně jako na většině jiných míst, i zde probíhají snahy o zapojení většího počtu žen.

    Jedna z účastnic kurzů, 24letá Lehlohonolo Makhetheová, poznamenala, že v některých afrických kulturách byly historicky za vaření piva zodpovědné ženy, a učení se této dovednosti považuje za znovuzískání tradiční role.

    Nxusani-Mawela učí jak uvařit všechny druhy stylů, snaží se také udržet tradiční africké pivo pro další generace. Její Wild African Soul vznikl ve spolupráci s řemeslnou pivovarnickou společností Soul Barrel Brewing a v roce 2025 se stal šampionem Afrického pivního poháru.

    Ve své řadě Tolokazi použila nejrůznější jedinečné africké příchutě, včetně ovoce marula a keře rooibos, který pochází z Jihoafrické republiky a je známý tím, že se používá v populárním čaji bez kofeinu. Koho by napadlo pivo z rooibosu?“ řekl Lethabo Seipei Kekae poté, co pivo poprvé ochutnal na pivním festivalu. „Je tak jemné, že zachutná i vám, co běžně pivo nepijete.“

  • Koupání za 35 miliard korun. V srdci Paříže se pro veřejnost otevřelo koupaliště v Seině

    7. červenec 2025
    Koupání v řece Seine, Seina, Paříž

    Poprvé po více než sto letech se Pařížané a turisté budou moci osvěžit v řece Seině. Dlouho znečištěná vodní cesta se konečně otevírá jako místo pro letní koupání. Projekt na vyčistění řeky stál 1,4 miliard euro tedy v přepočtu asi 35 miliard korun. Na začátku července se otevřely tři nová koupaliště na pařížském nábřeží - jedno poblíž pařížské katedrály Notre Dame, druhé u Eiffelovy věže a třetí ve východní části Paříže.

    Koupání v Seině je až na několik výjimek zakázáno od roku 1923 kvůli znečištění a rizikům, která představuje říční plavba, připomíná agentura AP. Z bezpečnostních důvodů je stále zakázáno koupání mimo koupaliště. Teď ale testy kvality vody odpovídají evropským předpisům.

    Seina byla jednou z hvězd Olympijských her v Paříži v roce 2024, ať už jako dějiště ambiciózního zahajovacího ceremoniálu nebo plaveckých závodů v triatlonu a maratonu. To se neobešlo bez náročných překážek, jako byly dešťové srážky zvyšující hladinu bakterií, kvůli kterým byly některé soutěže odloženy.

    „Je to symbolický okamžik, kdy se nám vrací naše řeka,“ řekla sportovní trenérka a influencerka Lucile Woodward, která se v neděli zúčastní prvního amatérského závodu na otevřené vodě v Seině. „Budeme si to plavání užívat, budeme tam a půjdeme příkladem, jakmile lidé uvidí, že jsou ve vodě stovky lidí, kteří se baví a užívají si to, každý tam bude chtít jít!" dodává sportovkyně.

    Před zahájením her úřady otevřely nové dezinfekční jednotky a vytvořily obrovskou nádrž, která má zabránit tomu, aby se co nejvíce bakteriemi zatížené odpadní vody při dešti vylilo přímo do Seiny.

    Hausbóty, které dříve vypouštěly odpadní vody přímo do řeky, se musely napojit na městskou kanalizaci. Některé domy na horním toku Paříže se také dočkaly napojení odpadních vod na čistírny namísto dešťové kanalizace odtékající přímo do řeky.

    Až do konce srpna budou koupaliště ve stanovených časech zdarma přístupná všem, kteří dosáhli minimálního věku 10 nebo 14 let, v závislosti na lokalitě. Na první koupání budou dohlížet plavčíci.

    „Je to příležitost, splněný sen," řekla Clea Montanariová, projektová manažerka v Paříži. „Byl by to sen, kdyby se Seina stala pitnou, to by byl konečný cíl, ne? Ale už teď je koupání v ní opravdu dobré.“

  • Dánsko chrání tvář i hlas. Připravuje průlomový zákon proti deepfakům

    7. červenec 2025
    hacker deepfake programování

    Dánsko chystá změnu autorského práva, která dá lidem právní kontrolu nad jejich vzhledem, hlasem a mimikou. Novela má pomoci v boji proti deepfake technologiím, které využívají umělou inteligenci k vytváření falešných, realistických digitálních kopií lidí.

    Dánsko chystá změnu autorského práva, která dá lidem právní kontrolu nad jejich vzhledem, hlasem a mimikou. Novela má pomoci v boji proti deepfake technologiím, které využívají umělou inteligenci k vytváření falešných, realistických digitálních kopií lidí.

    V Evropě půjde o vůbec první takový zákon, tvrdí dánská vláda. Země výslovně definuje deepfake jako velmi realistickou digitální reprezentaci člověka včetně vzhledu a hlasu, píše The Guardian. Nový zákon, podporovaný širokou parlamentní koalicí, umožní jednotlivcům žádat o odstranění deepfake obsahu vytvořeného bez jejich souhlasu a rovněž nárokovat náhradu škody. Zároveň bude novela chránit tvůrčí obsah umělců – realistické digitální napodobeniny písní či výkonů herců budou rovněž podléhat autorské ochraně.

    Deepfakes představují závažný problém, který zásadně mění vnímání reality. Lidé jsou šikanováni, nuceni dělat úkony proti své vůli, a dokonce jsou obviňováni ze zločinů, které nespáchali. Na osm běžných deepfake hrozeb, které již způsobují chaos, upozornil server Mea zabývající se ochranou dat.

    Podle informací webu KPMG je nyní možné naučit se vytvořit přesvědčivý deepfake na základě pouhých tří sekund nahraného zvuku něčího hlasu. Své místo tak deepfakes našly i na trhu dark webu. Právě tato rostoucí komercionalizace digitálních podvrhů je důkazem, že současná právní ochrana jednotlivců je nedostatečná.

    Dánský ministr kultury Jakob Engel-Schmidt vyjádřil naději, že návrh zákona předložený parlamentem vyšle jednoznačný signál, že každý má právo na to, jak vypadá a zní. „Lidi lze prohnat digitálním kopírovacím strojem a zneužít je k nejrůznějším účelům, a to nejsem ochoten akceptovat,“ uvedl ministr. Resort plánuje novelu předložit na podzim. Obdobné ochranné mechanismy chce Dánsko prosadit i na evropské úrovni během svého předsednictví EU. Radě Evropské unie země nově předsedá od začátku července do konce letošního roku.