Praha zaplatí exhumaci ostatků kněze Josefa Toufara umučeného komunistickou StB
Ostatky kněze Josefa Toufara se budou exhumovat. Duchovní umučený Státní bezpečností po takzvaném Číhošťském zázraku je pohřbený na hřbitově v pražských Ďáblicích v hromadném hrobě pod falešným jménem J. Zouhar.
Takzvaný Číhošťský zázrak se stal v prosinci roku 1949.
„Bylo kázání. Důstojný pán byl na kazatelně a říkal: ‚Tady ve svatostánku je váš spasitel‘. Ukázal takhle rukou, já jsem se podívala na oltář a v tu chvíli se začal pohybovat ten křížek,“ vypráví pamětnice.
Příští rok v únoru uplyne 65 let od Toufarovy smrti. Exhumaci jeho tělesných ostatků za přibližně 300 tisíc korun zaplatí hlavní město Praha.
Domluvila se na tom s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem při příležitosti Toufarova blahořečení. Česká biskupská konference dala k blahořečení souhlas v dubnu 2013. Musí ho ale ještě potvrdit papež.
Pozornost se osobě Josefa Toufara věnovala i po jeho smrti v 50. letech. Číhošťský zázrak se snažila zneužít dobová propaganda, která pomocí krátkého dokumentu z rekonstrukce případu veřejnosti předkládala svou verzi příběhu.
„Šlo se věci na kloub. Zjistilo se, a tamější farář se přiznal, že na struně na hřebíčkách z kazatelny krucifixem pohyboval,“ uvádí ukázka z filmu Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení.
Zároveň se začala šířit informace o tom, že měl duchovní zneužívat ministranty. Co a jak se v Číhošti opravdu stalo, dodnes nikdo nevysvětlil.
Lidé si památku Josefa Toufara připomínají na pietních akcích v únoru, kdy je výročí jeho smrti. V Ledči nad Sázavou, který leží na Vysočině nedaleko Číhoště, je dokonce malý park věnovaný umučenému knězi.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šachy v diplomacii. Velvyslancem bude Pavlův klíčový úředník, naopak končí bývalý Zemanův poradce
-
Doběhla sama sebe. Le Penová se přesto může stát prezidentkou, plán B nemá
-
Trumpova tabulka cel proti USA neodpovídá realitě. Není jasné, odkud čísla vzal, míní ekonomové
-
Bolí darování kostní dřeně? A proč ji nemohou darovat lidé starší 55 let?