Politoložka Dvořáková: Důchodová reforma a důstojné penze? Důležitější než věk je investice do budoucích generací

20. březen 2023

Stát má zájem o větší zaměstnávání lidí v seniorském věku. Jaké výhody to může přinést? Jaké problémy naopak očekávat? Jak by měla vypadat penzijní reforma? A proč se v této souvislosti tak málo mluví o investicích do vzdělání? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí situaci ve Francii a přiblíží, jak bude vypadat reforma České pošty. 

Mnoho seniorů má nesporně zájem být dále zaměstnáno. „Jde o lidi, kteří dlouhodobě pracovali ve významnějších pozicích nebo mají dlouholeté zkušenosti, které se dají využít. Řada seniorů si chce také prostě jen přivydělat k důchodu, který jim nestačí na navyklý životní styl. Mnohdy jde také o otázku přežití,“ říká na úvod pořadu Jak to vidí... politoložka Vladimíra Dvořáková.

Výzkumy dokazují, že zaměstnávat lidi důchodového věku pozitivně obohacuje i pracovní týmy. „Samozřejmě jsou odvětví, která se vyvíjejí rychle a kde to nefunguje. Ale jinde přináší starší generace zkušenosti z praxe, řízení týmu nebo vytváření atmosféry.“

Problémem je menší míra flexibility. „Když senior přichází do nového prostředí, často se hůře přizpůsobuje novým požadavkům, hůře si zvyká na nový kolektivy. A není to jen problém důchodců, ale i padesátníků.“ Řešením do budoucna by podle Dvořákové mohla být změna již samotného systému vzdělávání, který by byl nastaven tak, aby umožňoval větší schopnost adaptace.

Schopnost přizpůsobit se

„Nikdo totiž nedokáže předjímat, jaký bude trh za dvacet třicet let. Žáci by se proto měli co nejvíce seznamovat s novými trendy a zaměstnanci prostřednictvím školení s novými podmínkami. Pokud se totiž lidé nebudou umět přizpůsobit, nastane problém.“

Čtěte také

Souvisí to i s důstojnými penzemi, které podle Dvořákové zajistí pouze fungující konkurenceschopná ekonomika. „Často se mluví o demografických počtech. Poměr starých a mladých ale není jediné kritérium. Je to o ekonomice, o rozvoji, o postavení České republiky v rámci globálního trhu, o produktivitě práce a především o vzdělání a konkurenceschopnosti.“

Lidé by měli být schopní reagovat na požadavky světového trhu, vyrovnávat se s novými trendy, přizpůsobovat se. A takto by se mělo uvažovat i o důchodové reformě. „Tedy ne pouze, v kolika letech budeme odcházet do důchodu, ale co uděláme již nyní proto, aby budoucí generace, která bude za 15 let živit dnešní Husákovy děti, byla vzdělaná a konkurenceschopná.“

Investice do vzdělání

Investice do vzdělání se samozřejmě neprojeví hned. Podle Dvořákové je to ale jediný krok, který může řešit otázku, co dělat v případě, až přijde do důchodu hodně lidí. „Zvyšování věku odchodu do důchodu bych spíše viděla jako krok, který by umožňoval lidem, kteří jsou zdraví a mají chuť něco dělat, být zaměstnatelní. Důležitější ale než věk je podle mě vytvořit mladou generaci, která bude vzdělaná. Pokud se nám totiž nepodaří být v kontaktu s mezinárodním prostředím, pokud se nebudeme dál rozvíjet, tak i kdybychom měli dvojnásobný počet dětí, bude nutné, aby lidé odcházeli do důchodu v 80.

„Celé je to tedy o tom, jaká bude ekonomika za pár let, jaké se teď vytvoří podmínky. Dchodová reforma by se měla připravit právě v tomto kontextu. Říci si: Ano, možná bude potřeba vyšší věk, ale zároveň dělejme vše pro to, aby důchody mohly být důstojné. A důstojné budou jenom tehdy, když bude fungovat ekonomika, když bude konkurenceschopná,“ uzavírá Vladimíra Dvořáková.

Spustit audio

Související