Petr Spálený slaví 80. narozeniny

22. březen 2024

Jeho jméno je spojeno se skupinou Apollobeat. V 70. letech patřil k našim nejúspěšnějším zpěvákům, v roce 1971 ho jeho popularita vynesla dokonce až na druhé místo v anketě Zlatý slavík. Vojenskou službu nastoupil v Klatovech.

Hlas zpěváka Petra Spáleného by se odborně dal charakterizovat jako tzv. dvojí hlas, má výrazný barevný rozdíl mezi výškami a hloubkami, které jdou až do pedálového basu.

Do roku 1967 se ale o jeho pěvecké kariéře ještě nemohlo uvažovat, do té doby seděl za bicími. Vyučil se knihařem a jako bubeník začínal v různých amatérských dixielandových i rokenrolových skupinách. Vojenskou službu zahájil u vojenské hudby v Klatovech jako hráč na bicí nástroje a kytaru. Po roce byl za kázeňský přestupek převelen k tzv. „silničnímu" vojsku, které bylo tehdejším pokračovatelem praporů PTP. Zpívat začal až po návratu z vojenské služby. Stal se zpěvákem skupiny Hipp´s - Hroši, která vystupovala především v pražských beatových klubech. Jejím leadrem byl Petrův bratr Jan Spálený. Hroši si později při angažmá v divadle Apollo změnili název na Apollobet.

Repertár Petra Spáleného nebyl nikdy vymezen jediným stylem. Pohyboval se od rocku a popu přes country music až k experimentální tvorbě. S textem i způsobem zpěvu si pohrával v širokých nuancích od hravého humoru až k ironické skepsi. Se skupinou Apollo účinkoval a nahrával nepřetržitě celých dvacet let až do roku 1987. Existují však i nahrávky s velkými orchestry, např s TOČR nebo s Orchestrem Karla Vlacha.

Pro Petra Spáleného psali vynikající textaři, za všechny jmenujme Zdeňka Rytíře, Pavla Vrbu, Vladimíra Poštulku, Eduarda Pergnera, Michala Horáčka, Eduarda Krečmara či Josefa Fouska.

Píseň, kterou napsali Pavel Krejča a Jiří Štaidl v roce 1969 odstartovala pěveckou kariéru Petra Spáleného. Jmenuje se Plakalo bejby.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.