Petr Šmolka: Celoživotní monogamie není přirozená. Ale manželství je zdravé. Rozvedení zkapou dřív

4. srpen 2020

Člověk by měl žít v páru. Shodují se na tom etologové i výzkumy srovnávající život manželských párů a rozvedených.

Je pro člověka přirozené monogamní párové soužití? „Vědci, co se zabývají vývojem živočišných druhů, zkoumají, jak to vlastně s tím párovým chováním je. A oni tvrdí, že vývojově by lidem měla být vlastní následná nebo sukcesivní monogamie.“

Střídání monogamních partnerů

„To znamená chvíli žít s někým v monogamním vztahu, pak žít s někým jiným, pak zase s někým jiným. Má to ale několik háčků. Tohle hlásají nejčastěji ti, kteří tu potřebu žít neustále s někým jiným už mají trošku příliš rozvinutou,“ vysvětluje v Nočním Mikrofóru psycholog Petr Šmolka.

„Za druhé to vůbec neřeší otázku péče o děti. Děti přecházející z jednoho vztahu do druhého jsou z toho trošku zpovykaný. A pak by se nám taky někde hromadily starší ženy bez partnerů. Protože tendence volit si spíš mladšího partnera je mužům dost vlastní.“

Manželství prospívá člověku i zdravotně

„Ony i seriózní výzkumy ukazují, že lidé žijící v trvalém páru, nejlépe v manželství, se dožívají vyššího věku, jsou zdravější. Pravda, muži v páru jsou vykrmenější než ti svobodní, ale na tom možná není nic tak strašnýho.“

„To, že manželství prospívá člověku i z hlediska zdravotního, je prostě fakt,“ shrnuje Šmolka na Dvojce.  „V párovém soužití jsou lidi zdravější a déle žijí. Možná kdyby ministryně financí chtěla ušetřit za důchody, bude podporovat rozvodovost. Protože pak ty lidi zkapou dřív.“

Jak negativně ovlivňuje soužití muže a ženy humor? Proč byste neměli chtít, aby se váš partner změnil? Proč kvůli novým technologiím trpí sex? Jaké jsou největší mýty v parnerských vztazích?

autor: Petr Vichnar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.