Nebeští bratři. Stanislav Motl na stopě pěšáka, který se stal letcem
Dva muži, kteří se potkali uprostřed pekla první světové války. V době, kdy oba věděli, co je to dívat se do tváře smrti. Poslouchejte do pondělí 15. července 2019.
Ten první ji viděl z válečných zákopů i z otevřeného bitevního pole, ten druhý zase z paluby svého letounu. Obyčejný pěšák z Moravy a už tenkrát proslulý letec ze Slovenska. Co měli společné? Vlastenecký zápal a především odvahu. Také jeden společný cíl: Vybojovat novou Československou republiku. Píše se rok 1916. Začíná příběh nebeských bratrů.
V záběrech hovoří historik a badatel František Trávníček. V pořadu citujeme ze vzpomínek Silvestra Šebesty Pod praporem Masarykovým, z knihy Františka Trávníčka Nezapomnutí legionářští bráškové, ze vzpomínek novináře Raoula Fabriho, z literárně historické stati Husité na ruském nebi a z knihy Cesty za oponu času.
Související
-
Bitva na Sommě: masakr na území nikoho
Mlýnek na maso o maličké území prakticky bez strategického významu. Semlel přes milion vojáků. Dokumentární drama přibližuje atmosféru bitvy očima jednoho z bojujících.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.