Myslivci přijdou o část honiteb. Lesy České republiky jich chtějí významnou část obhospodařovat samy
Asi dvěma třetinám honiteb v majetku Lesů České republiky skončí k prvnímu dubnu nájemní smlouvy. Na některé vypsal státní podnik znovu výběrová řízení, zároveň ale vydal seznam sto šesti honiteb, které už dál pronajímat nebude a nechá si je ve své režii. Chce v tom navíc pokračovat a do budoucna si takto převzít čtvrtinu všech svých honiteb.
Podle Lesů České republiky za vším stojí snaha zabránit dalším škodám, které po kůrovcové kalamitě páchá na nově zakládaných porostech hlavně spárkatá zvěř. „Proto jsme ve všech spravovaných honitbách prověřili lesnické a myslivecké hospodaření a rozhodli o nezbytném snížení stavů této zvěře. To však nelze provést pouze prostřednictvím nájemního vztahu po konzultaci s lesními správami a polesími proto letos převedeme 106 honiteb, které jsme dosud pronajímali, do vlastní režie,“ vysvětlila mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Během letošního a příštího roku chtějí takto Lesy ČR postupně převzít asi čtvrtinu ze svých téměř 850 honiteb.
Přemnožená zvěř
„Je potřeba si přiznat, že v rámci České republiky jsou určité lokality, kde je zvěř ve zvýšených stavech. Nicméně je potřeba se zeptat, pokud je kritika, že myslivci dopouštějí to, aby se zvěř přemnožila, co dělají ti vlastníci,“ oponoval ve vysílání Českého rozhlasu Vysočina předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota.
Ze zákona můžou vlastníci pozemků žádat úpravu stavu zvěře v honitbách, když páchá na jejich porostech škody. „Já jsem požádal ministerstvo zemědělství, aby oslovilo orgány státní správy myslivosti, jak moc je tohle využíváno. A pouze 5% vlastníků využívá tato práva,“ pokračoval Jiří Janota.
Bez honitby skončí s myslivostí
Českomoravská myslivecká jednota nemá informace o tom, kterých honiteb, kde hospodaří myslivecké spolky a v kterých hospodaří jiní uživatelé honiteb, se změna dotkne. Jedním ze spolků, který o svoji honitbu přijde, je ten ve Velké Bíteši. „My se rozpadneme,“ říká jeho hospodář Miloš Říha. „Za 30 let práce, co jsme dělali, starali se o zvěř, 30 let jsme to měli od nich pronajaté,“ dodává smutně. Pro sdružení byla honitba pronajatá od Lesů České republiky jediná, přestoupit do jiného mysliveckého sdružení nebude pro myslivce jednoduché. „Nechám si flinty a nepůjdu nikam. Měl jsem to tady za barákem, já jsem se tady narodil na hájence a vyrostl jsem tady,“ uzavírá Miloš Říha.
Související
-
Na Křemešníku by mohla být širší sjezdovka. K plánu pomohl paradoxně kůrovec
Na lesní kalamitě by asi málokdo našel něco pozitivního. Výjimkou jsou pelhřimovští lyžaři. Patrně se dočkají širší sjezdovky na Křemešníku.
-
Kůrovec ustupuje a v lesích na Vysočině se letos bude méně těžit. Zároveň stoupá cena kulatiny
Ještě nedávno byly všude na Vysočině objemné skládky dřeva, které se prodávalo pod cenou. Kůrovcová kalamita ale ustoupila a situace se obrátila.
-
Trh se zvěřinou stagnuje. Myslivci nemají na odstřelené kusy odbyt ani v zoologické zahradě
Stagnující trh se zvěřinou nadále trápí myslivce nejen na Vysočině. Restaurace jsou zavřené a tradiční odbytiště ulovených kusů prozatím nemá co nahradit.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusku nestačí Bělorusko nebo Pobaltí. K fyzickému vstupu do Evropy potřebuje Ukrajinu, říká Víchová
-
V pohraničí chátrají statisíce hrobů po odsunutých Němcích. Stát chystá dotaci na jejich záchranu
-
ŽIVĚ: Hokejisté Liberce vedou ve 47. kole nad Třincem 2:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Ukrajinci na frontě, Evropané za nimi. V Paříži se jedná o zárukách udržení míru na Ukrajině