Miloš Weingart: Jazyk zrcadlem a soudcem přítomnosti. Fragmenty ze stati českého filologa

13. leden 2024

Úryvek ze stati, která byla původně odvysílána jako rozhlasová přednáška v roce 1932, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Svatopluk Schuller
Připravil: Petr Turek
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: 2013

V roce 1939 vyšly ve druhém čísle časopisu Naše řeč dva nekrology: zemřeli spisovatel Karel Čapek a lingvista Miloš Weingart. Profesora slovanského srovnávacího jazykozpytu a církevní slovanštiny na Karlově univerzitě dr. Miloše Weingarta si připomeneme ukázkou z jeho knihy Český jazyk v přítomnosti (Úvahy a podněty z jazykové terapie a kultury), která přinesla v tištěné podobě Weingartovy rozhlasové přednášky z let 1932–1933.

Nenechme se zmýlit archaicky znějícím slovem jazykozpyt, které autor někdy používá, když mluví o filologii: jeho úvahy o jazyce přednášené patnáct let po vzniku Československa obsahují mnohé postřehy, které platí i dnes, o mnoho desítek let později, byť v jiném kontextu.

Miloš Weingart zemřel 12. ledna 1939. Od jeho smrti tedy uplynulo v těchto dnech 85 let.

autor: Petr Turek
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.