Měl být nástrojem monstrprocesu proti církvi. Farář Toufar z Číhoště ale 25. února 1950 zemřel

25. únor 2019 06:00

25. února 1950 zemřel na následky nelidského týrání farář z Číhoště poblíž Ledče nad Sázavou Josef Toufar.

Věřící se každoročně v ikonickém kostele, kde se podle svědků pohyboval křížek na hlavním oltáři a událost následně spustila vyšetřování tajné komunistické policie, scházejí.

Celý příběh je i po devětašedesáti letech stále živý.

„Do konce života o něm krásně vyprávěla. Protože ona mu tady dělala hospodyni ty dva roky v Číhošti a byla u toho, když ho odsaď estébáci odvezli. Jednak tady s ním zažila ty krásný dva roky. Na to hodně často vzpomínala, jak se tady choval k lidem a jak se lidi chovali k němu,“ vypráví účastnice bohoslužby Jitka Cvetlerová. Když Josefa Toufara odvedla StB k osudným výslechům, bylo její mamince třiadvacet let.

„Když ho takovým podloudným způsobem vylákali a odvezli, to si zažila. Vlastně až po čtyřech letech se dozvěděla, že je mrtvý. Do té doby neustále pátrala, psala dopisy prezidentovi Gottwaldovi a Čepičkovi a já nevím tak, jak ji odkazovali. A vlastně až po čtyřech letech jí přijeli říct, že zemřel.“

Citlivé téma

I když jde pořád v rodině Jitky Cvetlerové o citlivé téma, neztrácí optimismus. A přidává jednu naopak radostnou zprávu a zajímavost. „Moje vnučka se narodila ve stejný den jako pan farář Toufar, 14. července.

Další příběh

K Toufarovu příběhu se pojí ale i další pohnuté lidské osudy, třeba ten příbuzných Marie Hoskovcové z Kynic, která na bohoslužbu taky dorazila. „Moje švagrová, a od švagrové bratr, ten byl jako kvůli tomu zavřený celý rok. Tady pověsil plakátek nějaký. Byl celý rok zabáslý, nikdo nevěděl kde je, přišel až na Vánoce.“

Švagrová paní Marie je přitom jedním ze svědků údajného číhošťského zázraku. „Opravdu viděla ten pohyb. Už jich je málo, co to viděly, možná, že jsou dvě.“

Modlitba za syna

Sama Marie Hoskovcová má za sebou bolestnou zkušenost s dobrým koncem. Modlila se za syna, který se uzdravil. A to právě v zázrakem proslaveném číhošťském kostele. „Modlila jsem se tady nejvíc v Číhošti, on spadnul do vody, měl hrozný úraz.“

Nová kniha

V současnosti na téma dramatického osudu vysočinského faráře vychází kniha Návrat Pátera Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech. I v ní jsou další příběhy, které doplňují snímky českého fotografa Petra Neuberta, Martina Anderleho a dalších.

autoři: Zuzana Dudášová , mik
Spustit audio