Lenka Klicperová: Libyjci naznačují, že neziskovky jsou zapojeny do obchodu s lidmi

2. červenec 2019

Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carole Racketeová se 42 migranty na palubě nepovoleně vplula do italských vod poblíž ostrova Lampedusa. Hrozí jí pokuta až 50 000 eur a trest až 15 let vězení za pašeráctví. Brání se tím, že situace byla bezvýchodná. Je to hrdinka, nebo zločinec?

„Je  tam spousta otazníků, ke kterým já nemám dostatek informací, abych si mohla dovolit jednoznačný soud,“ přiznává v pořadu Jak to vidí... Lenka Klicperová. Reportérka se před několika dny vrátila z Libye, kde pátrala po osudech migrantů. Přes Libyi totiž vede jedna z uprchlických tras.

Lenka Klicperová

„Z lidského hlediska je to samozřejmě pochopitelné. Nedokážu si představit, že by kapitán lodi viděl na moři migranty v lodi, kteří mají evidentně problémy, a nezachránil je. Na druhou stranu musím mít i pochopení pro Itálii, která musí postupovat velice tvrdě.“

Itálie musí postupovat tvrdě

„Počet lodí, které přistávaly denně u jejích břehů, byl skutečně enormní a Italové jsou z toho taky unavení. A Evropa nevyslala žádné signály, že by se zlepšila v pomoci Itálii zvládat migrační vlnu. Tohle je třeba případ, který je medializovaný. Ale takových můžou být stovky.“

„Pokud Itálie nebude postupovat jednotně a tvrdě, nemůže čekat, že se něco na její situaci změní. A pokud uprchlíci budou vědět, že se to vždycky nějak zakuliší a že se nakonec do Evropy nějak dostanou, tak samozřejmě nepřestanou s pokusy připlouvat k italským břehům.“

Co se skutečně stalo?

„A taky je otázka, co se na tom moři stalo skutečně. Neviděla jsem žádné záběry z té záchranné akce. Nevím, jestli šlo o záchranu lidí v ohrožení života, nebo jestli to byl byznys. Libyjci často naznačují, že neziskovky jsou zapojeny do obchodu s lidmi tím způsobem, že vyzvedávají lidi od pašeráků na předem dohodnutých místech a dopravují je do Evropy.“

Další témata rozhovoru: aktuální situace v Libyi; odkud skutečně jsou uprchlíci.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.