Kůrovec se vrací do lesů, situace je ale klidnější než v minulých letech. Jaká jsou opatření lesníků?

Jak velký je letos problém s kůrovcem? Zjišťovala reportérka Věra Hájková
V lesích se znovu šíří kůrovec. Situace je ale klidnější než v předchozích letech. Lesníci mapují jeho letošní rojení a hledají čerstvě napadené stromy. Co nejrychleji je chtějí pokácet a do míst výskytu umístit různé lapače. Snaží se zamezit šíření tohoto brouka, který dokáže zničit rozsáhlé lesní porosty.
„Takže jenom tady jsou čtyři čerstvě napadené stromy. Ještě můžeme vidět, že mají zelenou korunu. Když si do toho stromu řízneme, tak vidíme, že ten brouk na něj teprve čerstvě nalétá, protože teprve tvoří tzv. snubní komůrku. Důležité je včas ty stromy najít, většinou pak dojde k jejich pokácení. Mělo by dojít k nějaké asanaci, většinou chemické, že se použijí insekticidy,“ vysvětluje adjunkt polesí Komorní Hrádek Štěpán Korecký.
Zároveň dodává, že evidují kůrovcové stromy i v lokalitách, kde loni nebyl. Jde o skupinky maximálně čtyř stromů. Jedním z obranných opatření je trojnožka.
„Je tam kontaktní insekticid, takže když se s ním dostane do kontaktu, tak vlastně umře. Pak stojíme tady u takového opatření, tomu se říká lapač. Uvnitř je umístěn feromon, který přitahuje toho kůrovce. A měl by být v rozestupu 10 až 25 metrů od porostní stěny, brouk do něj narazí a spadne do takového odparníku.“
Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové se právě díky včasným opatřením daří kalamitu brzdit.
Jak se pozná strom napadený kůrovcem? Poslechněte si celou reportáž.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zelenskyj po kritice ze stran spojenců otáčí zákon o korupci. V zemi však pokračují demonstrace
-
Koupit tanky Leopard 2A8 z Německa je logické. Zase tolik alternativ v současnosti není, říká analytik
-
Ukrajina navrhla v Istanbulu schůzku Zelenského s Putinem. Chce ji uspořádat do konce srpna
-
‚Přiletěl dron, ale když viděl na autě rušičku, otočil se.‘ Jak se na Ukrajině u fronty přepravují civilisté?