Když jde o vteřiny při pandemii. Nahlédněte, jak právě teď pracují hasiči, záchranáři a vojáci
Naložit, vyložit, odvést. Hasiči pomáhají s převozem respirátorů a ochranných obleků ve dne v noci
Do Česka stále přilétají letadla s ochrannými zdravotními pomůckami. Na palubě mají roušky, respirátory nebo třeba štíty a obleky. Věci, které mají pomoci v boji proti šíření koronaviru následně hasiči rozváží do všech koutů republiky. Pro hasičský záchranný útvar jde o největší a nejnáročnější logistickou akci v historii, na které se podílí stovky lidí. JHasiči musí být na vykládání pomůcek připraveni ve dne v noci.
Je jedna hodina v noci a zástupce velitele hasičského záchranného útvaru David Kareš čeká se svými muži a několika červenými tatrami na pražském letišti Václava Havla. Za malou chvíli přistává letadlo s ochrannými pomůckami. Naplněné je téměř k prasknutí. Balíky se nachází také na toaletách, aby se využil prostor letadla do maxima.
Hasiči okamžitě začínají s vykládáním. Tvoří i lidský řetěz vedoucí z paluby letadla na plochu letiště k připraveným kamionům.
„Z tohoto letadla projde každému rukama zhruba tisíc krabic. Dneska u tohohle konkrétního máme dvacet pět lidí v řetězu. Museli jsme jich dát jenom takový počet, protože na parkovišti už čeká druhá skupina dvaceti pěti lidí, která bude vykládat letadlo, které přiletí zhruba za hodinu a půl,“ popisuje David Kareš.
Jsou 3 stupně pod nulou a hasiči se prakticky nezastaví. Velitel družstva ze záchranného útvaru v Hlučíně Tomáš Široký připouští, že člověk si tu často sáhne na dno fyzických a psychických sil. „Náročná práce to je určitě pro každého. Časy příletů se mění, takže z minuty na minutu se mění situace a my musíme reagovat. Krabice nejsou těžké, ale pronese se to. Když tolik tun krabic přenesete v rukách. Naložit, vyložit, odvést, zas naložit, vyložit…“
Čtěte také
Hasičům tady na ruzyňském letišti rukama projdou roušky, respirátory a ochranné obleky na které čekají lidé po celém Česku. I to mají při práci v hlavě: „Snažíme se, aby to na místech, které jsou určeny, bylo co nejdříve. Každý vnímá, že jsme v nouzovém stavu. Dalo by se říct, že tady to snad ani ještě nebylo. Ale bereme to takovým způsobem, že prostě musíme pracovat rychle.“
A jak dodává zástupce velitele záchranného útvaru David Kareš, hasiči myslí i na neuvěřitelnou podporu od veřejnosti, se kterou se setkávají prakticky na každém kroku. „To jsou obrovské emoce, které se za tím skrývají. V tu chvíli se ta práce dělá o hodně líp a únava ustupuje úplně bokem. Spousta lidí na nás bliká, spousta lidí na nás mává, v obchodech nás lidi zdraví, děkují nám. Je to úžasný pocit.“
Když odbijí tři hodiny ráno, je vykládání letadla je u konce.
Už brzy tu ale přistane další.
Související
-
Reportážní seriál Martina Pařízka a Ondřeje Vaňury: Když jde o vteřiny 4. série
Už počtvrté sledují Martin Pařízek a Ondřej Vaňura skutečnou práci složek Integrovaného záchranného systému – živě a při akci.
-
Reportážní seriál Martina Pařízka a Ondřeje Vaňury: Když jde o vteřiny 3. série
Už potřetí odhalují Martin Pařízek a Ondřej Vaňura skutečnou práci složek Integrovaného záchranného systému.
-
Když jde o vteřiny 2. série
Co se děje, když se počítá každá vteřina? Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura přináší jedinečný pohled na práci složek Integrovaného záchranného systému.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.