Jak žili princové a princezny doopravdy

Seriál týdne pod Ještědem se věnuje princeznám a princům. Ne pohádkovým, podíváme se na životy těch skutečných.

S těmito hračkami si například ve 20. letech minulého století hráli princové z Hrubého Rohozce

Jak se žilo princům a princeznám v pohádkách, se v předvánočním dozvídáme z pohádek poměrně často. Jak ale žili ti skuteční, v hradech a zámcích Libereckého kraje, zajímalo redaktorku Janu Švecovou.

Jaké byly povinnosti skutečných princezen, prozrazuje kastelán zámku Sychrov Miloš Kadlec. A protože  rohanské princezny byly dětmi, musely, jako všechny děti, chodit také do školy.

A jako všechny děti, měly i ty šlechtické, tedy princové a princezny, rády Vánoce. Kdy pro ně začínaly Vánoce a na čem si o svátcích pochutnávaly, odhalí sychrovský kastelán ve třetím díle seriálu.

Ze Sychrova se přesuneme na Hrubý Rohozec, kde se dozvíme, že ne všechny princezny byly vzorné.  O dobrodružství princezny Leopoldiny vypráví tamní průvodkyně Bára Douchová. 

A nevynecháme ani prince z rodu Desfourse-Walderode, kteří žili na Hrubém Rohozci a jejichž život se žádné pohádce moc nepodobal.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.