Ivan Hoffman: Nezdá se, že by Evropa směřovala k nějaké revoluci. Vícerychlostní ale opravdu je

27. březen 2017

Neformální víkendový summit už jen 27 zemí EU si připomněl 60 let od podpisu Římské deklarace, základních kamenů evropské integrace, na kterých vznikla jednotná Evropa. Stojíme na rozcestí? Jaká by měla Evropa být?

Bezpečnější, jednotnější, prosperující a sociálně orientovaná. „Výročí přišlo v pravou chvíli,“ myslí si Ivan Hoffman. Brexit prý otevřel dvířka otázkám, jako jestli zůstaneme pohromadě, nebo se EU bude jen dál drolit. „Odpovědi ale dají pouze voliči,“ dodává.


Evropa není jednotná, ani stejná se stejnými problémy. Jiné otázky řeší země bohaté, jiné ti, kteří se připojili později. A když se k tomu přidají místní zájmy je tady vícerychlostní EU. Ivan Hoffman, komentátor

Lidé chtějí změnu, ale...

Po nizozemském vítězství proevropských stran teď budou velmi důležité výsledky francouzských prezidentských a německých parlamentních voleb. „Zdá se, že ale Evropa k nějaké revoluci nesměřuje. Lidé sice chtějí změnu, ale jen když mají jistotu, že povede k něčemu lepšímu. Nemění systém, vyměňují jen tváře politiků,“ myslí si. Převahu má totiž obava, že by změna mohla vést k ještě horšímu.

Vícerychlostní Evropa je realita

V Římě se taky hodně hovořilo o vícerychlostní Evropě. „To je opravdu realita. Nebude to bez ústupků a ohleduplnosti „silnějších“ k těm slabším. To, co drží EU pohromadě, krom touhy žít v míru, je společný trh pro který ale musí existovat i společná pravidla. Nejde zavádět protekcionistickou politiku, určovat cla, bránit volnému pohybu, dělat jen to, co je pro silnějšího výhodné a zapomenout na solidaritu. Jen tak celek udrží pohromadě.“

Kdo je na chvostu?

Malá solidarita je ale vyčítána i Česku a dalším zemím východní Evropy. Patříme tedy do té slabší části? „My nejsme ti největší potížisté, vytýkají nám jen malou solidaritu v případě migrační krize. Daleko větším problémem je Řecko, které se přes pomoc propadá do stále větší krize a bídy. Ve stejné pozici bude brzy Itálie. Tam je to ale horší nejen proto, že patří mezi zakládající země, ale taky má i daleko větší ekonomiku.“

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.