Hoaxy, změna přístupu k cizincům a únava. Jak vnímají brexit čeští krajané ve Velké Británii?

8. duben 2019

„Já se řídím mottem, že problémy začínám řešit ve chvíli, kdy nastanou. Okolnosti brexitu zatím moc nevnímám. Snad se toho pro nás moc nezmění,“ doufá devětadvacetiletá Zuzana. Ve Velké Británii žije už osmým rokem. Původně pracovala v Londýně, pak se odstěhovala na vesnici. Momentálně pracuje pro leteckou společnost British Airways. „V práci nás neustále ujišťují, že se pro nás nic nezmění. Cizinců tu pracuje tolik, že spousta společností si ani nemůže dovolit je ztratit.“

Dopady odchodu Velké Británie z Evropské unie naopak bedlivě sleduje Eva, která žije v Londýně a působí na pozici obchodní ředitelky módní firmy. „Sama strach nemám, po brexitu budu ještě více žádaná. Ale mám obavy ohledně zdejší ekonomiky.“

Lidé v jejím okolí si prý čím dál více uvědomují, že brexit není to, co se jim původně slibovalo. „Došlo jim, že my – cizinci – nejsme ti, kdo jim bere práci. Uvědomují si, že jim pomáháme.“ Přesto ale podle Evy došlo k posunu vnímání cizinců i v negativním slova smyslu. „Londýn je metropole, tady nikdy problémy s cizinci nebyly. Ale od začátku brexitu tu začal rasismus, a to především směrem k Východoevropanům. Rusy, Čechy i Poláky tu někteří lidé spíše z nižší třídy hází do jednoho pytle. Stávaly se tu třeba incidenty, kdy nespokojení lidé poškrábali a pomalovali všechna auta, která byla z Evropy. To tu bylo dřív ojedinělé.“

Brexit

Devětadvacetiletá Nadja pracuje ve skotském Edinburghu v neziskové organizaci. Stará se o mladé lidi, kteří čelí bezdomovectví nebo mají psychické problémy. „Tady většina lidí vnímá brexit negativně. Edinburgh je velmi specifické místo. Je to takový multikulturní hrnec lidí. Je tu spousta národností. Když se bavíme s místními, tak ti odchod Velké Británie z EU odsuzují. Oni sami rádi cestují a jsou rádi, že tu ten mix různých kultur mají.“

Žádné praktické obavy z brexitu zatím Nadja nemá. „Co se tak bavíme s kamarády z Čech i ze Španělska, tak prozatím necítíme žádné reálné nebezpečí. Je ale potřeba sledovat informace na webových stránkách britské vlády a nepoddávat se hoaxům. Minulý rok se ke mně třeba dostala falešná informace o tom, že lidé, co tu žijí víc než pět let, tak se musí okamžitě vystěhovat.“

„Já už jsem z toho brexitu docela unavený,“ říká pětadvacetiletý Honza, který žije ve Velké Británii už devátým rokem a pracuje jako advokát v londýnském City. „Už nás štve, že tu 3 roky neřešíme nic jiného. Je tu řada dalších věcí, které by se měly hýbat – ať jde o reformu školství, zdravotnictví, vězeňství, nebo třeba výstavba nové infrastruktury.“

Brexit

Všichni čtyři se shodují na tom, že Velká Británie je dobrým místem pro život. „Já Brity miluju. Jsou přátelští. Atmosféra je tu krásně multikulturní. Tady je tolik cizinců co Britů. Všichni se tu dokážeme mírumilovně smíchat a mít se rádi,“ směje se Zuzana.

„Britové jsou nám trochu podobní,“ doplňuje Honza. „Jsou to cynici, nic je jen tak nerozhází. Já je mám rád, vnímám je jako pohodáře.“

„Střední třída Britů je extrémně přátelská, slušná, vychovaná. Lidé z nižší třídy jsou složitější,“ říká Eva. „Ale musím říct, že mám Brity obecně ráda. Připadá mi, že je tu jednoduché žít. Po brexitu se to ale může změnit.“

V červnu roku 2016 se britští voliči v referendu rozhodli, že jejich země zruší členství v Evropské unii. Od té doby se toho stalo mnoho. Dodnes ale nikdo neví, kdy a jakým způsobem Velká Británie evropské společenství opustí. Jak nálady ve společnosti vnímají Češi žijící v ostrovní zemi? A mají nějaké obavy týkající se jejich setrvání v Británii? Poslechněte si celý příspěvek.

autor: Filip Titlbach
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.