Evropský parlament vyhlásil stav klimatické pohotovosti
Jen několik dnů před mezinárodní klimatickou konferencí v Madridu se dnes Evropský parlament rozhodl vyhlásit stav klimatické pohotovosti. „Je to zpráva občanům Evropy a mladým lidem, která říká, že Evropa je první kontinent, který vyhlašuje klimatickou pohotovost a bude se podle toho chovat,“ shrnul důvody rozhodnutí jeden z autorů návrhu, europoslanec Pascal Canfin. Stav pohotovosti by měl dodat váhu a důležitost nástrojům boje proti změně klimatu a jejím dopadům.
Měl by například zajistit, že veškeré legislativní a rozpočtové návrhy Unie budou v souladu s cílem udržet globální oteplování pod hranicí 1,5 °C. Podle europoslanců se leteckému a lodnímu průmyslu nedaří snižovat emise tak, jak se očekávalo, a všechny země by měly opatření, která zajistí odpovídající pokrok, zakotvit ve svých národních plánech. Rozhodnutí také zdůrazňuje, že do roku 2020 by státy EU měly ukončit všechny přímé i nepřímé dotace fosilnímu průmyslu. Měly by také zdvojnásobit svůj příspěvek do Zeleného klimatického fondu, který byl zeměmi z celého světa zřízen na vývoj technologií ke zpomalování globálního oteplování a zmírňování jeho dopadů. Tisková zpráva Evropského parlamentu zmiňuje, že je již navržen cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, ale kvůli odporu Česka, Polska a Maďarska ještě nemohl být schválen. Pro vyhlášení klimatické pohotovosti hlasovalo 429 europoslanců, 225 bylo proti a 19 na hlasování chybělo.
Podívejte se také na Listopadová naděje po 30 letech. Studenti okupují univerzitu na protest proti rektorovi a klimakrizi.
-
Dostupné porody jako lék na vymírání. Japonsko ruší porodní poplatky, rodiče ušetří desítky tisíc
16. květen 2025Japonsko přichází s řešením klesající porodnosti. Asijský ostrovní stát od příštího roku zruší poplatky za porody. Na ty se totiž nevztahuje všeobecné zdravotní pojištění, jak je tomu například v Česku. Japonská vláda chce potenciální rodiče ušetřit finančních problémů, do kterých se mladí rodiče kvůli porodním účtům často dostávají.
Přivést na svět potomka v Japonsku podle serveru Japan Times stojí průměrně 518 000 jenů, to je v přepočtu 79 000 korun. Ceny se liší podle jednotlivých regionů. V Tokiu porod vyjde na skoro 96 tisíc korun. Mladým lidem se proto do rodičovství nechce. Teď rodiče od státu dostávají jednorázový příspěvek, který ale potřebnou výši nepokrývá.
Odborný panel japonského ministerstva zdravotnictví teď přichází se dvěma možnými scénáři. Buď porody zahrne do zdravotního pojištění, nebo razantně zvýší zmiňovaný příspěvek. Reakce jsou zatím rozporuplné. Nemocnice se obávají poklesu příjmů a zhoršení kvality péče.
Serveru Tokyo Weekender si postěžovala i jedna z maminek. „Rodila jsem před třemi měsíci a je trochu frustrující pomyslet na to, že by to mohlo být zdarma, kdybych počkala pár let,“ řekla třicátnice z japonského hlavního města, která dodává: „Mám ale
kamarádky, které plánují děti, takže si myslím, že je dobré, aby to bylo zdarma.“ -
Dostane Trump trojského koně? Katar mu nabízí neprodejné letadlo
16. květen 2025Snaží se Katar americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi udat kus nepotřebného šrotu? Letadlo, které má být darem od katarské královské rodiny, bylo posledních pět let na prodej, kupce se ale nepodařilo najít.
Zájemce nepřilákal ani luxusní interiér navržený na míru pařížským studiem Cabinet Pinto. Trump se tak může těšit na povrchy z drahého dřeva, dvě ložnice, zábavní a konferenční místnosti. Vyrazit na cestu může americký prezident s dalšími až 88 lidmi.
Podle serveru Newsweek pořídil Katar tento Boeing 747-8 v roce 2012 pro tehdejšího premiéra, šejka Hamada Bin Džásima bin Džabera Al Sáního. Emirát za něj zaplatil 367 milion dolarů, asi 9 miliard korun. Do částky se nezapočítává cena zmíněného luxusního vnitřku. Podobné neprodejné letadlo stát daroval taky tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi.
O dar se zajímají američtí ústavní právníci. Prezidenti Spojených států totiž nesmějí přijímat dárky od cizích vlád. Podle BBC americká ústava obsahuje klauzuli, která státním představitelům zakazuje přijímat „jakékoli dary, požitky, zisky, úřady nebo tituly od králů, princů nebo cizích států.“ Trump už v reakci na to na svou sociální síť Truth Social napsal, že se Boeing stane majetkem ministerstva obrany, takže se na něj zákaz nevztahuje.
Katarský dar přichází po Trumpově kritice dlouholetého zpoždění Boeingu, který má Bílému domu dodat dvě nová letadla. Teď prezident Američanům slibuje, že díky nabídce ušetří jejich peníze. Podle Newsweeku by ale Trump musel investovat i do tohoto stroje. Standardy Air Force One totiž požadují například šifrovanou komunikaci, ochranu před atomovým výbuchem nebo protiraketové obranné systémy.
-
Jezevčík trosečník se po roce a půl vrátil domů, pátralo po něm tisíc lidí
16. květen 2025Neuvěřitelných 529 dnů trvala záchranná operace, která se odehrála na australském Klokaním ostrově. Tisícovka dobrovolníků pátrala po ztracené jezevčici Valerii. Mazlíček se mladému páru zaběhl v prosinci 2023. „Všem, kteří někdy ztratili svého miláčka: máte právo se cítit špatně. Nikdy se nevzdávejte naděje,“ napsala na sociální sítě psí majitelka Georgia Gardner.
Na příběh se šťastným koncem upozornila australská veřejnoprávní ABC. Na hledání Valerie pracovala organizace Kangala Wildlife Rescue. Po třetím největším australském ostrově rozmístila kamery, které napovídaly, kde hledat. Valerie byla nakonec lapena do speciální pasti, která připomínala její domov. Uvnitř ji čekaly oblíbené hračky nebo kousky oblečení jejích pánů, ti poskytli třeba svá trička, ve kterých předtím sportovali.
Dobrovolníci a pracovníci Kangala Wildlife Rescue pátráním strávili přes tisíc hodin a nacestovali 5000 kilometrů. Přímo v pasti podle CNN World na jezevčíka čekala ředitelka Kangala Lisa Karran. Celou dobu na sobě měla tričko Valeriiny majitelky. „Fenka k nám přišla a očichala nás. Pak se uklidnila a zachumlala se nám do klína. Bylo to úžasné,“ popsala.
Takový závěr příběhu čekal málokdo. Zachránci i páníčci se obávali, že jezevčici ulovil některý z prudce jedovatých plazů. Klokaní ostrov pro ni ale podle ABC byl ideálním útočištěm. Nabízí totiž spoustu skrýší před horkým letním počasím i silnými bouřemi.
-
Bezplatně na záchod nebo do výtahu. Absurdní pracovní inzerát sklidil kritiku, ale ukázal čínský pracovní trh
15. květen 2025Čínská společnost vyvolala na internetu pozdvižení, když zveřejnila pracovní inzerát, ve kterém jako zaměstnanecké výhody uvádí „bezplatné používání toalet“ a „bezplatné používání výtahů“. Nabídka práce také vyzdvihuje, že případný nový zaměstnanec nebude muset platit poplatky za elektřinu při přesčasech.
Inzerát vyšel 29. dubna na sociální síti s názvem Workplace Slackers, kde je téměř 4,4 milionu lidí, a všímá si ho web South China Morning Post. Není v něm název společnosti ani konkrétní název pracovní pozice.
Případní nový zaměstnanci ale budou podle popisu v inzerátu především zpracovávat objednávky a je od nich vyžadované zaměření na detail, zkušenosti a znalosti Excelu. Práce nabízela osmihodinovou pracovní dobu, ranní směny od 9 do 18 hodin a odpolední směny od 13 do 22 hodin, obě včetně hodinové přestávky.
Měsíční plat ve zkušební době činil 4 000 jüanů, tedy asi 12 tisíc korun, čtyři dny volna v měsíci a dvojnásobek mzdy o státních svátcích. Zaměstnancům bylo také přislíbeno zvýšení základního platu o 100 jüanů, tedy asi 300 korun, měsíčně po odpracování jednoho roku.
Web South China Morning Post připomíná, že v Číně je pracovní trh velice konkurenční. Pracovníci čelí mnoha problémům, včetně dlouhé pracovní doby, nízké mzdy, špatných pracovních podmínek a omezené jistoty zaměstnání.
V některých průmyslových odvětvích mnoho zaměstnanců snáší vyčerpávající takzvanou pracovní dobu 996, kdy pracují šest dní v týdnu od 9 do 21 hodin.
Lidé se také potýkají s diskriminací na základě věku a mnozí z nich mají problém najít práci, jakmile překročí 35 let. Zvláště těžké vyhlídky mají ale zároveň mladí lidé.
V letošním roce se očekává, že v Číně nastoupí do zaměstnání více než 12 milionů nových absolventů, avšak počet volných pracovních míst zůstává omezený, což ještě zhoršuje již tak těžké pracovní podmínky.
-
Předkové člověka používali ruce k lezení po stromech i k výrobě nástrojů, ukazuje nová studie
15. květen 2025Ruce mohou prozradit hodně o tom, jak člověk žije – a platí to i pro pralidi. Různé činnosti, jako je šplhání, uchopování nebo zatloukání, zatěžují různé části našich prstů. V reakci na opakovanou zátěž mají naše kosti tendenci v těchto oblastech zesilovat.
Autoři nové studie se zajímali o to, jak naši předci používali ruce. Díky 3D skenování změřili a analyzovali tloušťky kostí prstů na fosiliích dvou druhů raných lidských předků získaných z vykopávek v jižní Africe, nazvaných Australopithecus sediba a Homo naledi. Tito jedinci žili přibližně před 2 miliony lety.
Oba starověcí lidé vykazovali známky používání rukou k pohybu – například šplhání po stromech – a také k uchopování a manipulaci s předměty, což je podmínkou schopnosti vyrábět nástroje. Výzkum byl zveřejněný v časopise Science Advances a všímá si ho agentura AP.
„Pravděpodobně chodili po dvou a používali ruce k manipulaci s předměty nebo nástroji, ale také trávili čas šplháním a visením,“ uvedl spoluautor studie a paleoantropolog Samar Syeda z Amerického muzea přírodní historie.
Kompletní fosilie rukou jsou poměrně vzácné, ale exempláře použité ve studii poskytly příležitost pochopit relativní síly působící na jednotlivé prsty, uvedla paleontoložka z Chathamské univerzity Erin Marie Williams-Hatala. Dodala, že ruce jsou jedním z hlavních způsobů, jak se stýkáme s okolním světem.
-
Harvard zaplatil 27 dolarů za kopii Magny Charty. Teď zjistili, že je to 700 let starý originál
15. květen 2025Středověký dokument, uložený na americké Harvardově univerzitě, byl dlouho považovaný za kopii toho z roku 1300. Škola ho zakoupila po první světové válce za 27 dolarů. Dva britští vědci teď ale zjistili, že se jedná o jeden z pouhých sedmi originálů.
Hodnotu rukopisu lze jen těžko odhadnout. Jeho cena pod 30 dolarů z něj podle listu New York Times, činí jednu z nejvýhodnějších koupí minulého století. V roce 2007 byla totiž podobná verze Magny Charty prodána za 21,3 milionu dolarů.
K objevu došlo z velké části náhodou. David Carpenter, profesor středověkých dějin na King's College Londonse doma v Blackheathu v jihovýchodním Londýně probíral digitálním archivem Harvardu v rámci výzkumu pro svou knihu, když otevřel soubor s názvem HLS MS 172, který mu hned připomněl něco, co nedávno četl.
Profesor Carpenter okamžitě napsal kolegovi Nicholasu Vincentovi z University of East Anglia Vincentovi, který v té době pracoval v bruselské knihovně. Oba hned poznali, o co jde. Porovnáním se šesti dosud známými originály z roku 1300 profesoři zjistili, že text se shoduje, stejně jako rozměry - 489 mm x 473 mm. Shodovalo se i písmo použité v rukopise, s velkým „E“ na začátku ve slově „Edwardus“ a prodlouženými písmeny v prvním řádku.
Profesor Vincent se domnívá, že by se mohlo jednat o ztracenou Magnu chartu, která byla kdysi vydána pro bývalý parlamentní obvod Appleby-in-Westmorland na severu Anglie a která byla naposledy zmíněna v tisku v roce 1762.
Oba profesoři podle listu Washington Post o tomto objevu píší vědeckou práci. Tvrdí, že pravost dokumentu byla podpořena spektrálním a ultrafialovým zobrazením. Příští měsíc navštíví Harvard Law School, aby dokument poprvé viděli a dotkli se ho, což bude podle profesora Vincenta „emotivní okamžik“.
Magnu Chartu, zvanou také velká listina práv a svobod, podepsal 15. června 1215 anglický král Jan Bezzemek. Učinil tak pod tlakem vzpurných baronů, kteří chtěli omezit královskou moc. Dokument povoloval vznik rady nejvlivnějších mužů království, která je považována za předstupeň dnešního parlamentu. Stanovoval ale hlavně některá základní práva a svobody, například rovnost před zákonem a právo na spravedlivý proces.
-
Z nebe padají mrtví ptáci. Záhada jejich úmrtí děsí obyvatele Richmondu
14. květen 2025V kalifornském městě Richmond se v posledních týdnech odehrává záhadný jev zvaný „explodující ptáci“. Ti náhle padají mrtví k zemi za hlasitého zvuku prasknutí.
Zvláštní jev vypukl před několika měsíci, kdy se podle obyvatel Richmondu objevili první mrtví ptáci. „Znělo to jako výbuch petardy, pak se černý pták náhle snesl k zemi,“ uvedl pro ABC7 News Mark Hoehner, který byl před časem přímým svědkem jednoho z incidentů. S přibývajícím počtem obětí obyvatelé Bernhard Avenue v Richmondu spekulují o všem možném – od zasažení ptáků elektrickým proudem až po přízračného sériového vraha ptáků na útěku.
Smrt opeřence padajícího z elektrického vedení zaznamenaly i místní bezpečnostní kamery. Záhada se prohloubila tento týden, kdy vyšetřovatelé zveřejnili výsledky pitvy dvou mrtvých ptáků, které naznačují cizí zavinění.
Někteří obyvatelé tvrdí, že za úmrtí může elektrické vedení v oblasti, které patří společnosti Pacific Gas & Electric Company, a žádají ji, aby se postarala o nápravu. Mluvčí společnosti PG&E Tamar Sarkissian však uvedla, že vyšetřování neodhalilo žádné důkazy o tom, že by viníkem bylo elektrické vedení.
Veterinární laboratoř pro volně žijící živočichy kalifornského státního úřadu pro ryby a divokou zvěř navíc potvrdila televizi ABC News, že zkoumala dva mrtvé ptáky – hrdličku divokou a špačka obecného. Jejich zranění údajně odpovídají úrazu způsobenému střelnou zbraní, vzduchovkou nebo prakem. Přesnou příčinu zranění všech těchto ptáků ale nebylo možné určit.
-
Houstone, máme problém. 28 největších amerických měst se propadá
14. květen 2025Nová studie odhalila, že všech 28 největších měst v USA, včetně New Yorku, Chicaga, Dallasu a Denveru, vykazuje známky poklesu země – tzv. subsidence. Tento jev může mít dopad na přibližně 34 milionů obyvatel.
Vědci z Laboratoře pozorování Země a inovací na polytechnické univerzitě ve Virginii použili satelitní radarová měření k zaznamenání poklesu půdy – tzv. subsidence – ve 28 nejlidnatějších městech USA. Zjistili, že ve všech měřených městech se nejméně 20 % městské plochy propadá asi o 2 mm ročně. Ve 25 z 28 měst se propadaly téměř dvě třetiny území, uvádí magazín BBC Science Focus.
Hlavní příčinou tohoto jevu je nadměrné čerpání podzemní vody pro lidskou potřebu. Když se podzemní vodonosné vrstvy vyčerpávají rychleji, než se obnovují, dochází k sesedání půdy. V Texasu je tento problém ještě zhoršen frakováním ropy a zemního plynu, vysvětluje studie.Podle serveru USA Today je nejrychleji klesajícím městem v zemi Houston, kde více než 40 % plochy klesá o více než 5 milimetrů ročně a 12 % klesá dvakrát rychleji. Dalších devět měst, včetně New Yorku, Chicaga, Seattlu a Denveru, klesá přibližně o 2 mm ročně.
Leonard Ohenhen, absolvent Virginia Tech a hlavní autor studie, nazval sesedání půdy neviditelnou hrozbou. „I mírné posuny půdy směrem dolů mohou v průběhu času výrazně narušit strukturální integritu budov, silnic, mostů a železnic,“ cituje autora studie server Space. Mezi varovné příznaky subsidence podle něj patří třeba praskliny ve zdech, nerovné nebo šikmé podlahy, pokřivené silnice nebo prohýbající se chodník.
Výzkumníci dál tvrdí, že neustálý růst populace a spotřeby vody v kombinaci se suchem způsobeným změnou klimatu pravděpodobně v budoucnu poklesy půdy ještě zhorší. Sesedání půdy představuje riziko nejen pro pobřežní města ohrožena zvyšováním hladiny moří, ale současně je hrozbou i pro vnitrozemní města, která jsou náchylnější k povodním. „Sesedání půdy v průběhu času zesiluje účinky klimatických změn, zejména v pobřežních a záplavami ohrožených oblastech,“ řekl Manoochehr Shirzaei, docent Laboratoře pozorování Země a inovací na Virginia Tech.
-
Kanye West vydal píseň, která oslavuje Adolfa Hitlera. Platformy selhávají v zamezení šíření
14. květen 2025Rapper Kanye West, vystupující pod jménem Ye, vyvolal pobouření svou nejnovější písní, v níž velebí Hitlera. Zatímco v Německu je píseň nelegální, ve Spojených státech je pod ochranou svobody projevu. Sociální sítě nemají šíření písně zcela pod kontrolou.
Problematický singl s názvem „Heil Hitler“ obsahuje nacistické symboly a glorifikuje diktátora nacistického Německa, jehož projevem nejnovější počin rappera Ye končí. Píseň byla rychle stažena z většiny streamovacích platforem, ale na sociální síti X (dříve Twitter) zůstala dostupná a nasbírala miliony zhlédnutí.
V Německu je veřejné použití nacistických symbolů, jako je hákový kříž nebo zmíněný pozdrav, zakázáno podle §86a německého trestního zákoníku, upozorňuje web Deutsche Welle. Tento zákon se vztahuje i na šíření obsahu prostřednictvím internetu. I když byla píseň stažena z většiny platforem, její šíření na sociálních sítích může být v Německu považováno za porušení zákona.
Přestože jde o jedno z nejtabuizovanějších gest západního světa, ve Spojených státech nacistický pozdrav ani nošení hákového kříže nezákonné nejsou. V lednu se Elon Musk, který otevřeně podporuje německou krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD), dostal pod drobnohled kvůli tomu, že na inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa předvedl gesto blízké nacistickému pozdravu.
Kanye West vyjadřuje svůj obdiv k Adolfu Hitlerovi už několik let. V roce 2022 během rozhovoru s moderátorem krajně pravicového rozhlasového pořadu Alexem Jonesem prohlásil: „Každý člověk přinesl něco hodnotného, zejména Hitler.“ O incidentu tehdy informoval například server Euronews. Rapperova slova poté vedla k dočasnému zablokování jeho účtu na X. V roce 2023 společnost profil Kayneho Westa obnovila.
X, Meta, TikTok a YouTube mají směrnice týkající se nenávistných projevů nebo nenávistného chování, které zakazují projevy namířené proti určité skupině kvůli barvě pleti nebo nenávistné výzvy ke genocidě, píše americký server NBC News. Vzhledem k několika reuploadům, zveřejněných třeba na platformě TikTok pod hashtagem #hh, vyvolává současná kauza otázky o odpovědnosti technologických platforem za šíření nenávistného obsahu a o účinnosti stávajících právních předpisů v digitálním prostoru.