Duspiva: Digitální multiplex 4 bude spuštěn v lednu
Další část České republiky přechází na digitální vysílání. Na řadě míst České republiky ode dneška přestane fungovat klasický analogový signál. Takzvaný multiplex veřejné služby tak rozšíří svou dostupnost na více než 58 procent obyvatel. Nově se v pondělí začalo veřejnoprávní vysílání šířit například na Karlovarsku a Sokolovsku. Někde, jako na Chomutovsku a Sušicku, budou lidé moci přijímat signál programu ČT2 už jen pomocí set top boxů, satelitů nebo kabelových a internetových operátorů. UVNITŘ ČLÁNKU: AUDIO
"K dispozici pro Českou republiku jsou doposud čtyři celoplošné digitální multiplexy. Veřejnoprávní multiplex číslo 1 je na území, které zaznamenává 58 %. Dalším rozvojem prochází dnes, digitální síť číslo 2. To je komerční síť, v které jsou dosud programy televize Nova, televize Prima, dnes startuje oficiálně další nový televizní program v digitální podobě, je to program Nova Cinema s tím, že 11. ledna bude tato síť doplněna zcela novým digitálním programem TV Barrandov. Další posun je v multiplexu 3, který provozuje společnost Czech Digital Group, který právě spouští své vysílání na Ústecku a nově z vysílačů v Praze. Bude tudíž k dispozici divákům kromě Ostravska a Brněnska i v oblasti středních, severních a západních Čech, kde jsou zatím umístěny programy televize Óčko, Public TV, nové televize Z1 a rozhlasové vysílání Rádio Proglas," řekl Rádiu Česko předseda národní koordinační skupiny pro přechod k digitálnímu vysílání Zdeněk Duspiva.
Jak doplnil, další zlom v pozemním televizním digitálním vysílání nastane v lednu, kdy bude spuštěn multiplex 4, který bude provozovat Telefónica O2: "Zatím se nepodařilo naplnit tyto sítě obsahem, to znamená, nejsou finálně uzavřeny smlouvy s provozovateli. Naše informace naznačují, že během ledna by se měla situace významně posunout a měla by ta síť být spuštěna."
POSLECHNĚTE SI CELÝ ROZHOVOR V MP3: