Domácí násilí je třeba stopnout v zárodku, upozorňuje Ivana Dlouhá

6. srpen 2019

Největší audioportál na českém internetu

Domácí násilí – násilí na ženách | Foto: Foter, CC0 1.0

I facka bez následků, která padne za zavřenými dveřmi, je domácí násilí. Je třeba říct: bylo to poprvé a naposledy, pokud se to bude opakovat, je konec.

Ale co když není kam jít? „Mám prožít dvacet let v nespokojeném manželství, kde budu týraná? To je lepší být půl roku v azylovém domě a začít nový život,“ říká psychoterapeutka Ivana Dlouhá. Jsou tři druhy domácího násilí: fyzické, psychické a sexuální. „Psychické násilí začíná třeba vydíráním typu: ty mě nemáš ráda, ty pro mě nic neuděláš. Ten druhý se pak snaží vyhovět, vzdává se přátel, mění se osobnostně a nedokáže už násilí relevantně vyhodnotit.“

smutek

Nejvíc násilí na ženách páchají podle statistik středoškolsky vzdělaní muži.  „Domácí násilí teď mírně stoupá. A stále více ho páchají i ženy na mužích, kteří se o tom stydí mluvit.“

Agresivní jsou i malé děti na pískovišti

Agresivita roste i mezi malými dětmi. „I na pískovišti se vezmou do kravaty, a to chodí do školky. Každé dítě by mělo mít mantinely. Nemělo by se dívat na filmy, ve kterých se vraždí. Děti to chápou jinak. Co vidí, chtějí vyzkoušet. Ještě si neuvědomují, že mohou někomu ublížit,“ dodává psychoterapeutka Ivana Dlouhá.

Dá se poznat, že bude partner násilník? Odráží se domácí násilí na zdraví? Více uslyšíte ze záznamu.

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.