David Mareček: Kultura rozhodně není zbytná věc

19. červen 2014

Peníze stojí až na prvním místě. To dnes bohužel platí úplně všude. Aktuálně se o rozpočtu hovoří i na kultuře.

Generální ředitel České filharmonie David Mareček by si přál, aby se rozpočet resortu kultury přiblížil jednomu procentu HDP. „A kdyby to bylo alespoň 0,85 %, tak by nám to taky hodně pomohlo.“

Kultura je odrazem vyspělosti společnosti. A nejde o tu ekonomickou, ale duchovní. V dobách hojnosti si podle něj prostě vyspělá společnost musí dělat zásoby. Třeba právě na kulturu, která rozhodně není zbytná věc.

Čtěte také

Kultura je opravdu specifická, a to hlavně v tom, že se nedá jen tak spočítat. „Přímá výnosnost v kultuře prostě neexistuje.“ Jestli vydělává, se prý počítá podle pracovních míst nebo výnosů z cestovního ruchu.

Hrozí kuluře další škrty?

Pokud se hovoří o plošném škrtání prostředků na divadla, muzea, kina a další kulturní instituce, tak mu prý vždy naskakuje husí kůže. „To se pak životaschopné projekty umrtví a ty, co nefungují, zemřou stejně.“

David Mareček, ředitel České filharmonie

Důležitější je prý ale účel užití. Všichni, kteří provozují kulturu, totiž za svou činnost vybírají peníze. A stát by měl říct, jak s nimi naložit. „Hlavně by ale měl zajistit přístupnost pro ty, kteří si to dovolit nemohou.“

Kultura by neměla být luxus

To je ale podle Davida Marečka už parketa pro politiky. „Znamená to, že vydělané peníze instituci zůstanou, ale jsou použity ve prospěch těch, kteří to potřebují.“

V zahraničí je prý obvyklé, že se některé akce pořádají pro lidi zdarma. Co tím můžeme ztratit nebo získat? Podle ředitele je potřeba spočítat náklady a výnosy. „U muzeí, kde je neživá kultura, není tolik přímých nákladů. Tam se dá o častějším zpřístupnění sbírek veřejnosti opravdu diskutovat“.

Podobný přístup najdeme i v zahraničí. „Všude jsou ale kasičky, kde mohou lidé přispívat. Jsou vždy plné. Samozřejmě že ale nevíme, jak tam jsou dlouho.“ Je také vždy na individuálním posouzení ředitelů, jestli cena vstupenky už náhodou není luxus.

Jak vypadaly koncerty České filharmonie v Asii? Čím byl doslova šokován? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: lup , zis , David Mareček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.