Agresivní jízda způsobí na silnicích až 40 % smrtelných nehod

17. srpen 2017

Největší audioportál na českém internetu

Agresivita za volantem (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5 Generic, miqul

Agresivita za volantem může za 40% smrtelných nehod

Spousta řidičů se za volantem setkala s nebezpečným chováním jako je najíždění nebo vybržďování. Podle policejních statistik má takovéto chování na svědomí téměř polovinu smrtelných dopravních nehod. Řidiči by proto měli ve vypjatých situacích zůstat v klidu a nenechat se vyprovokovat.

Pojem agresivita se dnes v dopravě vnímá jako jakékoli vědomé porušování pravidel, jak vysvětluje Martin Farář z BESIPu. „Největší problém je v tom, že my to vidíme z pohledu zrychlené doby, spěchu, houstnoucí dopravy. I v obcích dochází velmi často nad ránem k zácpám, kdy řidiči v nich musí trávit dlouhé chvíle než se dostanou do práce a v té chvíli roste i míra rizika.“

„Pokud se jedná o agresivitu, tak ta je dlouhodobou příčinou až 40% všech tragických dopravních nehod v České republice ale i v ostatních státech Evropské unie. Jsou dokonce země, kde agresivní jízda může za polovinu všech smrtelných nehod na silnicích,“ říká Roman Budský, dopravní expert z Týmu silniční bezpečnosti.

Dopravní nehoda (ilustrační foto)

Agresivita bývá většinou reakcí na jinou agresi, vysvětluje dopravní psycholog Michal Walter příčiny takového chování. „Řidiči se mezi sebou začnou provokovat, někdo na to pak naskočí a začne ho předjíždět, podjíždět, vyblikávat, vybržďovat. Ta agresivita roste, protože se zvyšuje počet aut na silnicích. Pak jsou lidé, kteří mají určité vlastnosti, řekněme, že jsou až psychopatičtí, agresivní a chovají se k ostatním účastníkům provozu agresivně.“

Zachovat klid a nenechat se vyprovokovat, tak Walter doporučuje předcházet vypjatým situacím, se kterými se na silnicích řidiči setkávají téměř každý den.

autor: Jan Pastor

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.