Operace Pouštní bouře

20. duben 2021

Ve dnech 17. ledna – 28. února 1991 proběhla vojenská operace Pouštní bouře. S mandátem OSN osvobodila koalice osmadvaceti států Kuvajt okupovaný 2. srpna 1990 Irákem.

Čtěte také

Vojska se nejprve rozmístila na území Saúdské Arábie v rámci operace Pouštní štít, kdy se také protiirácká koalice postupně zformovala. Z postkomunistických zemí byly její součástí Československo a Polsko, z dalších například Spojené státy, Velká Británie, Egypt, Saúdská Arábie a Francie. 

Československo se operací Pouštní štít a Pouštní bouře zúčastnilo prostřednictvím protichemické jednotky složené z dobrovolníků.

Tehdy ještě Husajn nepadl

Jejím velitelem byl jmenován plukovník Ján Való. Jednotka měla původně 169 příslušníků a do Saudské Arábie byla přepravena v prosinci 1990. Měla jednoho padlého a čtyři raněné, její činnost byla oceněna medailemi a vyznamenáními.

Operace Pouštní bouře skončila 28. února 1991 obnovou suverenity Kuvajtu, irácký diktátor Saddám Husajn při této operaci svržen nebyl.

Poslechněte si další díl série 30 let poté Pavla Hlavatého.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.