Ondřej Neff: Cesta na Pituffik
Poslal mi kamarád Jiří úryvek článku z internetu. Obrázek doplnil poznámkou: Tady čtu, že v Grónsku už mají vesmírnou základnu. V článku se psalo: „Americký viceprezident J. D. Vance přiletěl na americkou vesmírnou základnu Pituffik na severu Grónska.“ K obrázku přidal tři smajlíky, jako že je to legrace. O pět minut později přistála v mobilu další zpráva od Jiřího. Oni tam fakt mají vesmírnou základnu! Žádné smajlíky, jen udivené obličeje.
Vesmírné základny, to patří do sféry zájmu spisovatele sci-fi. Pro jednu takovou, umístěnou na Měsíci, jsem nalezl název Arkádie. To je, myslím, důstojné pojmenování civilizační výspy v nehostinném světě. Ale Pituffik? Odkud to přišlo?
Čtěte také
Ve světě internetu nemusí pátrání trvat dlouho. Pituffik, vždyť to je stará známá základna z dob studené války, jmenovala Thule. Název pocházel z cestopisu řeckého geografa Pythea z Massalie ze 4. století před Kristem a označoval blíže neurčený ostrov na dálném, dálném severu.
Americká základna toho jména je v Grónsku od roku 1943, po dohodě s Dánskem od roku 1951 byla zařazena do sítě základen NATO.
Hodně se o ní v novinách psalo v době mého dětství, mládí i zralého věku jako o produktu imperialistické agresivity a militaristické expanze. No a v roce 2023 ji přejmenovali na Pituffik s ohledem na místní kulturní dědictví.
Čtěte také
Představuji si mladého poručíka amerického letectva, čerstvě vyřazeného z akademie v Colorado Springs. Čeká na umístění. Americké letectvo má po světě 800 základen.
Která to bude? Ramstein v Německu? Aviano v Itálii, tam by to bylo ještě lepší? Ovšem ani Yokota v Japonsku by nemusela být úplně špatná. Konečně přijde vyrozumění.
Thule vs. Pituffik
Je to Pituffik v Grónsku. 1200 kilometrů za polárním kruhem. Devět měsíců v roce v ledu, od listopadu do února potmě, od května do srpna v denním světle. Kdyby se to aspoň pořád ještě jmenovalo Thule. Znělo to zajímavě, tajemně.
Kde budeš sloužit, ptají se kamarádi. Na základně Thule, odpověděl by náš vysněný frekventant letecké akademie. Dneska bude muset přiznat, že ho posílají to Pituffiku.
Ale jakkoli nám jméno zní komicky, na věci samé nic směšného není. Jde o stanici včasné výstrahy. Vždycky to tak bylo, už když to byla nejdřív jen meteorologická stanice – i v době ambiciózních projektů, kdy se uvažovalo o síti tunelů pro 600 jaderných střel.
Při cestě na Pituffik Gróňané viceprezidenta Vance vypískali. Buďme ale rádi, že základna funguje. Místa jako je toto pořád ještě drží temné síly zkázy na uzdě. Tak ať jim to vydrží.
Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.