Jiří Leschtina: Bradáčová v čele žalobců? Dobrá volba do temných časů

30. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně | Foto: Michaela Danelová, iROZHLAS.cz

Jiří Leschtina: Bradáčová v čele žalobců? Dobrá volba do temných časů

Když před třinácti lety ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uváděl do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenku Bradáčovou, prohlásil s kamennou tváří: „Nenašel jsem dost důvodů, proč ji nejmenovat.“ Tím spíš nyní nešlo přehlédnout, jak tentýž ministr Blažek při svém rozhodnutí povýšit Bradáčovou do čela Nejvyššího státního zastupitelství horlivě ujišťoval veřejnost, že „to byla přirozená kandidátka“.

I takový protiklad zvýrazňuje působivost cesty, po níž Lenka Bradáčová dospěla až na samý vrchol soustavy státního zastupitelství.

Čtěte také

Už krátce předtím, než se v červenci 2012 stala vrchní státní zástupkyní, prožívala ústecká žalobkyně Bradáčová největší úspěch své kariéry: Zatčení hejtmana Davida Ratha, který se tímto stal vůbec prvním vysoce postaveným politikem stíhaným za korupci. Vzkaz vyslaný politickým špičkám byl jasný: Nikdo si nemůže být jistý, že jeho trestná činnost nebude odhalena.

S tímto renomé přicházela Lenka Bradáčová do funkce vrchní žalobkyně v době, kdy se česká justice nacházela v hlubokém profesním a morálním úpadku. Soustava státního zastupitelství dostala tvrdou ránu zastavením trestního stíhání lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka na politickou objednávku. Korupční kauzy, vysávání veřejných rozpočtů – to vše bylo zametáno pod koberec díky souručenství vlivných politiků se špičkami justice.

Odvážná a neúplatná

Jmenování Lenky Bradáčové na návrh čerstvě ustanoveného nejvyššího žalobce Pavla Zemana se tak rovnalo malému zázraku. Fakt, že na ni ministr Blažek kývl přes odpor vlastní strany i lobbystických šíbrů, lze přičíst i narůstajícímu tlaku veřejnosti.

Čtěte také

Právě díky souhře dua Zeman – Bradáčová se v dalším desetiletí podařilo uvolnit ruce policii a státním zástupcům a dotáhnout do soudních síní řadu závažných případů, zasahujících do nejvyšší politiky.

Včetně nejsledovanější kauzy Čapí hnízdo expremiéra Babiše, která dospěla do fáze odvolání k vrchnímu soudu. A mohlo by být zásadní zkouškou pro Bradáčovou, pokud vrchní soud potvrdí, že Andrej Babiš je nevinný. Pak bude na rozhodnutí nejvyšší státní zástupkyně, zda podá dovolání k nejvyššímu soudu. Za situace, kdy se Babiš může stát po podzimních volbách znovu premiérem.

Ne všechny ohlasy na jmenování Bradáčové nejvyšší státní zástupkyní jsou kladné. K těm racionálním patří výtky, že se nemůže zbavit spoluzodpovědnosti za některé neúnosně se vlekoucí kauzy. Zvlášť ostudný byl případ exministryně obrany Vlasty Parkanové, který skončil jejím osvobozením po dvanácti letech vyšetřování a souzení.

Jiří Leschtina

V médiích se objevily i hlasy bývalých či současných kolegů Bradáčové, kteří o ní mluví jako o tvrdé kariéristce, jež neumí přiznat chybu a ve svém okolí nesnese konkurenty. Příznačné ale je, že žádný z těchto kritiků nebyl ochoten vystoupit z anonymity a ručit za výhrady svou osobností.

Jedno je jisté. Lenka Bradáčová nastupuje do funkce nejvyšší žalobkyně s pověstí odvážné profesionálky, o jejíž neúplatnosti není pochyb. Což je ta nejlepší kvalifikace pro temné časy, kdy sledujeme jak nejen v sousedním Maďarsku či na Slovensku ale už i v Trumpově Americe se pod náporem autokratů hroutí právní stát jak domeček z karet.

Autor je publicista

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.