Bitcoin jako státní měna se neujal. Státní kasu jihoamerického Salvadoru vyšel na 9 miliard korun

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií
Od nástupu Nayiba Bukele do čela Salvadoru v roce 2019 balancuje jeho země na pokraji platební neschopnosti. Trápí ji vysoké zadlužení, prohlubující se deficit, nedostatek investic a stagnující ekonomika. Před čtyřmi lety Bukele v Salvadoru, jako v první zemi na světě, zavedl jako oficiální měnu bitcoin. O tom, jestli se sázka na virtuální měnu vyplatila, píše britský magazín Economist.
Bitcoin se stal oficiální měnou spolu s americkým dolarem. Prezident Bukele tehdy slíbil, že se vyhne kapitálovým trhům a místo toho získá miliardy prostřednictvím tokenizovaných dluhopisů na blockchainu – tedy místě, kde se ukládají záznamy o transakcích.
Čtěte také
Přislíbil také nákup bitcoinů v hodnotě 500 milionů dolarů, vybudování bitcoinového města uprostřed džungle a geotermální projekt na těžbu této virtuální měny.
Tradiční finanční trhy ale nad Bukeleho krokem ohrnuly nos a hodnota salvadorských dluhopisů se začala propadat. Aby si vláda udržela hotovost, začala odkládat výplaty státních zaměstnanců.
Teď se Salvador pod tlakem Mezinárodního měnového fondu (IMF) od svého experimentu pomalu odklání. Správní rada fondu po letech odkladů schválila koncem února Salvadoru půjčku přesahující miliardu dolarů. Země ale musela přijmout změnu zákona, díky kterému se už daně neplatí v bitcoinech a jejich přijímání v soukromém sektoru je jen dobrovolné.
Bukeleho plány
Bukele kryptoměny vyzdvihoval jako způsob, jak snížit náklady na převody peněz, které tvoří téměř čtvrtinu HDP Salvadoru. Cílem bylo také zpřístupnit finanční služby dvěma třetinám dospělé populace, která nemá bankovní účet.
Čtěte také
Vláda navíc plánovala zavést digitální peněženku Chivo. Ta měla umožnit platby jak v dolarech, tak v bitcoinech. Systém ale trpěl mnoha chybami a problémy s krádežemi identity.
Jako hlavní překážky se ale podle Economistu ukázaly malá velikost ekonomiky a nízká digitální gramotnost. Mezinárodní měnový fond navíc vyjádřil obavy z možného zneužívání kryptoměny pro praní špinavých peněz. Salvador proto podle fondu plánuje omezit transakce i nákupy této měny.
Stovky milionů dolarů
Sázka na kryptoměny přinesla Salvadoru více nákladů než přínosů. Země si sice získala nebývalou publicitu, ale investice do kryptoměn a „kryptoturismus“ zůstaly hluboko pod očekáváním.
Čtěte také
Měna se navíc neujala ani u občanů Salvadoru – v době jejího největšího rozmachu v roce 2022 ji přijímala jen pětina firem a Salvadorci dlouhodobě spoléhají hlavně na hotovost nebo platební karty.
Podle odhadů ratingové agentury Moody’s stál experiment zemi bezmála 400 milionů dolarů (přes 9 miliard korun, pozn. red.), což zdaleka převyšuje zisky z dražby bitcoinů, které se navíc mohou ještě vypařit.
Bukele se přesto těší vysoké veřejné podpoře, která přesahuje i 90 procent. Nejoblíbenějšího diktátora na světě, jak sám sebe nazývá, z něj však neudělaly experimenty s kryptoměnami, ale jeho drakonické potírání kriminality, uzavírá britský magazín Economist.
Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách. Dokáže se Evropa bránit bez Spojených států? Ve Skandinávii sílí volání po bojkotu amerických výrobků. Arabský plán pro Gazu zanechává klíčové otázky nezodpovězené. A zvrátila Jižní Korea trend rekordně nízké porodnosti?
Související
-
Kryptoměny se používají pro praní špinavých peněz stejně jako hotovost, přibližuje ekonom Krištoufek
O kryptoměnách se někdy mluví jako o nástroji podvodníků a finančních spekulantů. Technologie, které za nimi stojí, ale mohou přinést do finančního světa i řadu inovací.
-
Bitcoin je na vrcholu po zvolení Trumpa. „V kampani cílil i na majitele kryptoměn,“ připomíná ekonom
Bitcoin v neděli překonal poprvé hranici 80 000 dolarů. Do kryptoměn investuje i Trump. „Ve volbách vsadil na to, že procento majitelů bitcoinu není malé,“ soudí Stroukal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.