Baví mě stát před kamerou, pomáhat a trénovat, říká moderátor Extrémních proměn Košťál
„Základem každého dobrého trenéra je empatie, takže vnímání klienta. Proto musím vědět, proč za mnou přišel,“ říká osobní trenér Martin Košťál. V současnosti je také moderátorem pořadu Extrémní proměny, který pomáhá zhubnout lidem s vysokou obezitou.
„Když za mnou klient přijde, čím dřív ho navnímám, tím dřív máme výsledky,“ popisuje svůj přístup. Dobrý trenér je podle Koštála také psycholog.
Čtěte také
„Hlavně muži asi běžně nechodí ke kadeřnici nebo kadeřníkovi, kde by si mohli povídat, takže trenér do určité míry kadeřnici nahrazuje,“ uvažuje.
Nejvíc ho na své práci baví pomáhat lidem. „To je na tom to nejkrásnější. Asi to mám v povaze, protože kdybych nedělal trenéra, určitě bych pomáhal nějak jinak. Byl bych třeba hasič, nebo dobrovolník.“
Extrémní proměny
V poslední době můžete Martina Košťála vidět v televizním pořadu, který sleduje hubnutí a přeměnu obézních lidí. „Ten pořad jsem znal, protože jde o koupenou americkou licenci, a moc se mi líbil. Říkal jsem si, že je něco úžasného takto lidem pomáhat a změnit jim život.“
Čtěte také
„Přišlo mi, že jde o něco až geniálního, kdy se mění život jen za 12 měsíců. A osobně jsem se v tom hrozně našel. Mně baví být před kamerou, pomáhat a trénovat. Do té doby jsem netušil, že existuje nějaká činnost, která by tyto tři věci skloubila dohromady. A když jsem pak narazil na Extrémní proměny, řekl jsem si, že to je něco, co bych fakt chtěl dělat.“
Trénovat lidi ve třetím stupni obezity je podle Koštála jiné. „S takovou obezitou je spojená spousta zdravotních komplikací, často skrytých. Takže našlapujeme trošku po špičkách, ale v přístupu k tréninku nedělám žádné rozdíly. Rozhodně nikoho nešetřím. Samozřejmě, že v nějakých mantinelech, protože tyto nůžky jsou hodně uzavřené,“ dodává.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Tatiany Čabákové.
Související
-
Hra a adekvátní zátěž. Děti by se měly sportem především bavit, zdůrazňuje sportovní psycholožka
Naučit se poslouchat své tělo, vnímat bolest je krok k úspěchu, abychom mohli podávat dobré výkony ve sportu i v životě, říká sportovní psycholožka Jana Novotná.
-
Trénink na letušku byl peklo. Občas jsme plakali na toaletách, říká letuška dubajských Emirates
Být letuškou je sen nejedné malé holčičky. Je to ale opravdu snové zaměstnání? Jak dlouho se dá ve službách leteckých společností vydržet? A co bývá důvodem odchodu?
-
Jak specifický je trénink parkuru? S moderním pětibojařem v jízdárně
Moderní pětibojař, který by ve Francii chtěl vylepšit páté místo z Tokia, vyrazil také do Poděbrad, kde mají čeští pětibojaři jízdárnu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.