Vězeň nacistických i komunistických lágrů Jan Filip
Jan Filip byl v letech druhé světové války členem protifašistického odboje, po válce byl hned dvakrát – v letech 1955 a 1961 – zatčen a vězněn komunistickým režimem.
S podlomeným zdravím pracoval v 70. letech v dělnických profesích a současně se stal signatářem Charty 77. Svůj barvitý životní příběh vyprávěl v roce 2003 publicistovi Milanu Hanušovi.
První díl najdete na webu jen do 13. ledna 2025.
Související
-
Charta 77 se dovolávala dodržování lidských práv, ke kterým se Československo dříve zavázalo
Na začátku 70. let minulého století nastala v totalitním Československu takzvaná normalizace, která měla uklidnit vášně vyvolané událostmi roku 1968.
-
Proč Charta 77 zanikla?
Na konci roku 1992, konkrétně 3. listopadu, se sešel kolektiv mluvčích Charty 77 a ukončil činnost této naší nejstarší občanské iniciativy z dob normalizace.
-
Bývalí komunisté a Charta 77? Byli jsme rádi, že konečně dělají něco dobrého, vzpomíná farář Rejchrt
„Výtky, že věřící jsou fíkový list pro záměr bývalých komunistů dostat se znovu k moci, zaznívaly hlavně později. Když se hledala zdůvodnění, proč mít od Charty odstup.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.