V dobách blahobytu často vznikají zárodky budoucích krizí, připomíná ekonom

4. květen 2018

Česká národní banka zlepšila svůj odhad růstu české ekonomiky. Letos čeká růst o 3,9 %, příští rok o 3,4 %. Přesto někteří ekonomové varují, že konjunktura nemůže trvat věčně a je třeba se připravit na hospodářské ochlazení. Máme se chystat na horší časy, nebo je právě teď čas spotřebovávat, investovat, přidávat učitelům, důchodcům a potřebným?

„Některé ukazatele z prvních čtyř měsíců tohoto roku naznačují mírné zpomalení. Žádné velké drama, ale to loňské velmi vysoké tempo růstu se nemusí opakovat,“ uvedl v pořadu Pro a proti hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Podle něj česká ekonomika těží z toho, že jsme se připravili dobře v dobách stagnace. „Tehdy jsme se chovali ukázněně, mzdy rostly pomaleji a rostla konkurenceschopnost českých firem.“

„Takže jsme si natrénovali velmi dobrou kondici. A v okamžiku, kdy přišel pozitivní impuls zvenku, naskočili jsme do vlaku a dnes jsme jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě.“

Často v dobách blahobytu vznikají zárodky budoucích krizí. Měli bychom si dát pozor, abychom teď zbytečně nerozhazovali státní peníze na spotřební výdaje a strategicky nastavili výdajovou stranu státního rozpočtu k podpoře dlouhodobého hospodářského růstu.
David Marek

Stát i firmy mají proto teď jedinečnou příležitost uvažovat o dlouhodobých investicích, soudí Marek. „Mají na to prostředky, stejně jako mají na zvyšování mezd.“

„Je to stejné jako v osobním životě: když se nám daří, tak mysleme na to, že se nám nemusí dařit vždy, a zůstaňme disciplinovaní.“

Ekonom věří, že pro budoucí recese potřebujeme větší prostor v hospodářské politice. „Fiskální kapacita je možná dostatečná na straně krajů a obcí, kde se hospodaří dobře. Samotné finance centrální vlády na tom zas tak dobře nejsou.“

„Ostatně loni jsme skončili s mírným deficitem, ten letos asi bude také, přitom ekonomika roste rychlým tempem. Takže kapacita centrální vlády na straně fiskální politiky by mohla být lepší,“ věří David Marek.

Zpomalení ekonomiky nečekejme

Bývalý guvernér České národní banky a hlavní ekonom Generali CEE Holdingu Miroslav Singer je přesvědčen, že v nejbližších dvou letech není třeba očekávat jakkoli dramatické zpomalení české ekonomiky.

„Lidé v okamžiku, kdy je růst slušný, prostě budou spotřebovávat a investovat, stejně tak i většina firem. A jestli se to někomu líbí, nebo ne, je úplně jedno.“

Mám problém identifikovat nějakou nerovnováhu, která by mě děsila. Smyslem ekonomiky je, aby nezaměstnanost byla nízká a mzdy rostly... Děsilo by mě spíš, kdybych viděl, že se zhoršuje zahraničně-obchodní bilance. Ale tam je rezerva nejméně dva, dva a půl roku podobného vývoje.
Miroslav Singer

Singer upozornil, že moderní ekonomiky žily s takovou nezaměstnaností, jakou nyní v Česku pozorujeme, celá 50. a 60. léta. „A bylo to jejich dobré období.“

Také Markovy obavy o stav vládní fiskální politiky bývalý guvernér ČNB nesdílí. „Určitě jednou bude hůř. Ale marně si snažím vzpomenout si na období, kdy fiskál vypadal lépe. Ekonomika roste, deficit je mnohem nižší než růst ekonomiky, takže poměr dluhu v české ekonomice se v tuto chvíli snižuje, a to poměrně rychle.“

„My Češi jsme v Evropě vnímáni jako velmi konzervativní, a to se na celé debatě velmi odráží. Česká ekonomika nemá žádný nadprůměrný růst... Máme velmi solidní fiskální prostor, ačkoli vždy všechno může být ještě lepší, to souhlasím,“ shrnul Miroslav Singer.

autoři: Karolína Koubová , oci

Související