V Afghánistánu jsme investovali a riskovali životy. Zavazuje nás to lacině neodejít, říká bývalý diplomat
Do České republiky byly převezeny ostatky třech českých vojáků, kteří v neděli zahynuli v Afghánistánu v důsledku sebevražedného atentátu. Je naše účast v mezinárodních misích potřeba a je dobře, že se čeští vojáci účastní zahraničních misí?
„Rozdělil bych konflikty do dvou skupin. Ty, které jsou pod rezolucí Rady bezpečnosti OSN, a konflikty, které tímto orgánem nejsou posvěceny. Těch by se Česká republika neměla účastnit,“ říká poslanec Daniel Pawlas (KSČM).
Připouští, že mise v Afghánistánu mandát OSN má, ovšem uplynulo už 17 let a konflikt se stále neblíží svému konci. „Problém se dále eskaluje a pokud byl důvod k určitým krokům proti Al-Káidě a Talibanu, tak tyto důvody už částečně pominuly,“ soudí Pawlas.
Lidé v Afghánistánu žijí několik generací ve válečném stavu a prodlužování válečných aktivit u nich vyvolává tendenci pokračovat v útocích. Místo toho, abychom se snažili zemi obnovit a mírovými prostředky dosáhli toho, že ti lidé budou normálně žít.
Daniel Pawlas
„Afghánci ty zbraně nevyrábějí, oni je nakupují. Obávám se, že výrobci jsou často ze zemí, jejichž vojáci v Afghánistánu pokládají životy,“ argumentuje Pawlas. „Pokud konflikty odstřihneme od zdrojů a zbraní, tak skončí,“ dodává.
Světové farmaceutické firmy by podle něj například mohly vykupovat afghánské opium, pomoci tak tamnímu zemědělství a zároveň dostat pod kontrolu obchod s drogami.
Afghánistán nelze odizolovat
Ředitel Aspen institutu Jiří Schneider ovšem namítá, že pro obnovu a rozvoj je třeba bezpečí. „Podílel jsem se na řízení provinčních rekonstrukčních týmů, ve který desítky Čechů pracovaly na obnově infrastruktury, školství nebo zemědělství. Investovali jsme tam hodně prostředků,“ uvádí.
„Mise, která v Afghánistánu probíhá od roku 2014, má jednomyslný souhlas Rady bezpečnosti, tedy včetně Ruska a Číny. Je to nebojová mise, naši vojáci se tam účastní patrol, ne bojových operací. Ty jsou na bedrech afghánské armády, na jejímž výcviku se podílíme,“ vysvětluje.
To, že jsme tam investovali a riskovali lidské životy, nás zavazuje, abychom odtud lacině neodcházeli. Jakkoli je situace v Afghánistánu složitá.
Jiří Schneider
Kdyby prý v Afghánistánu nebyla mise NATO, nepochybně by tam působila Evropská unie, podobně jako například v Mali. „Je potřeba být aktivně zapojeni tam, kde to nebezpečí vzniká, a netvářit se, že se nás netýká a je možné ho odizolovat. Není to bez rizika, ale je to nutné,“ zdůrazňuje.
Schneider upozorňuje na to, že není možné vyzývat k tomu, abychom působili ve zdrojových zemích migrace, a zároveň říkat opak, tedy stáhněme se z misí, vojáci jsou potřeba doma.
„Jsme země, která není obklopena nepřáteli a hrozby nejsou na našich hranicích. Potřebujeme vyjádřit solidaritu s těmi, se kterými sdílíme společný prostor,“ uzavírá někdejší náměstek ministra zahraničí a exvelvyslanec v Izraeli.
Související
-
Jan Fingerland: Albatros nad Afghánistánem
Mravnost je jako albatros, který letí nad mořem a neustále musí mávat křídly, aby nespadl do vody. Toto přirovnání rád opakoval český spisovatel Arnošt Lustig.
-
Jan Fingerland: Má nekonečná válka smysl?
Tři čeští vojáci zahynuli ve válce, kterou bojujeme už mnoho let a možná nás čeká období ještě mnohem delší. Je to totiž válka, kterou z principu vyhrát nejde.
-
Bublan: Útok, při kterém zemřeli naši vojáci, nebude mít vliv na rozhodování o účasti na misích
„Útok je smutným důkazem toho, že naši vojáci jsou v Afghánistánu stále potřeba a rekonstrukční týmy na místě mají bohužel spoustu práce,“ dodává poslanec Jan Lipavský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.