Trumpova cla, dlouhá a plošná, můžou Česko stát až procento HDP. Firmám pomůžeme, tvrdí ministerstvo
Celý svět očekává, zda se Donald Trump rozhodne zatížit většinu dovozů clem kolem 20 procent, jak informovala americká média. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová už slíbila, že k těmto jednáním bude přistupovat z pozice síly. Evropa má podle ní mnoho karet, třeba obchod, technologie i velikost trhu. „Určitě bychom přišli ve střednědobém horizontu o desítky miliard,“ říká pro Český rozhlas Plus vliv cel na Česko David Müller z ministerstva průmyslu a obchodu.
Pokud by skutečně Spojené státy zavedly plošná 20procentní cla, byla by to pro Česko nejhorší ze zvažovaných variant?
Nejhorší varianta by to určitě nebyla. Nejhorší varianta, o které se hypoteticky uvažuje, jsou ještě vyšší cla. Nicméně pro Českou republiku i pro Evropskou unii jako celek by to byla varianta poměrně špatná.
Čtěte také
Na které sektory v Česku by obecná cla nejvíc dolehla?
Cla obecně dopadnou na to, co z České republiky vyvážíme do Spojených států nejvíc. Může to být letecký sektor, strojírenství, nejrůznější elektrotechnické vybavení, obranný sektor. Náš export do Spojených států je velmi diverzifikovaný, což je jeho výhoda. V případě plošných cel by dopad šel napříč sektory.
Objem vývozu do Spojených států je asi 200 miliard korun ročně. O jakou část bychom zřejmě přišli při 20procentních tarifech?
To je velmi dobrá otázka, na kterou se snažíme najít odpověď. Předpokládám, že finální odpověď budeme vědět až s časovým odstupem, pokud by tarify byly zavedeny v předpokládané výši. Vychází to z toho, že ve chvíli, kdy zavedete 20procentní tarify, tak část zboží, které vyvážíte, se stane cenově nekonkurenceschopným.
Ale platí to jenom pro část zboží. Pro nějakou část buď exportér, nebo kupující je schopen cla ve své marži vstřebat, po nějakou dobu je nést. Případně může jít o produkty, které nemají alternativu, nebo mají alternativu jenom v delším časovém horizontu a cenová elasticita poptávky je tam velmi nízká.
Určitě bychom přišli ve střednědobém horizontu o desítky miliard, ale kolik přesně, není v téhle chvíli, ani kdybychom měli k dispozici všechny možné údaje, reálné říct.
Výše i délka trvání
To znamená, že nemůžete ani rámcově namodelovat, na kolik by 20 procent tarifů zbrzdilo zdejší ekonomiku? Mohlo by se to blížit třeba až ke dvěma procentům HDP?
Namodelovat to určitě nějak můžeme. Studií se dělá spousta, ze známějších se občas cituje oxfordská studie, dánská studie, studie od našich kolegů ze Slovenska. Ministerstvo financí si dělalo standardně vlastní makroekonomickou predikci, kde pracuje s desetiprocentními cly. Určitě se na to dá nějak dívat.
Čtěte také
Co je kromě výše cel důležité, je, jaká bude délka jejich trvání. Pokud budou trvat pár měsíců, pokud se za pár měsíců dohodneme, tak dopad bude omezený.
Pokud budou trvat delší dobu a budou plošná, pokud se dostaneme do režimu obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unii, tak se určitě budeme pohybovat ve vyšších desetinách procenta, někde případně kolem jednoho procenta i lehce nad ním.
A je třeba si říct, že do jisté míry je to věštění z křišťálové koule, ve verzi plošných cel kolem 20 procent je více méně cokoli mezi negativní nulou a jedním a půl procenty v zásadě reálné.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že k jednáním se Spojenými státy, a tedy i k případným recipročním opatřením, bude Evropská unie přistupovat z pozice síly. Co je ve hře? Třeba Tobias Gehrke, vedoucí politik v Evropské radě pro zahraniční vztahy, jmenoval digitální poplatky na Silicon Valley, regulační opatření na Wall Street nebo daně na vývoz léčiv ze Spojených států.
Myslím si, že se dá do jisté míry pracovat s opatřeními, která připravovala Komise v roce 2018 a v roce 2020. Paleta nástrojů, které jsou k dispozici, je velmi široká. Nicméně je třeba si uvědomit, že nyní jsme v situaci, kdy nevíme, co se dnes večer stane. Máme informace pouze o dvou sektorových clech, na hliník a ocel a její deriváty a na automotive.
Tomu zatím odpovídá připravovaná evropská reakce, která byla veřejně konzultována a sektory, na které může dopadnout. Co se stane po středě, na jaké sektory bude případná reakce Evropské komise a členských států cílit, se bude do značné míry odvíjet od toho, co udělá nová americká administrativa a americký prezident.
Podpora českých podnikatelů
A jak může vláda pomoct firmám se vyrovnat s důsledky cel a třeba i podpořit v hledání nových odbytišť?
Máme k dispozici poměrně rozsáhlou paletu nástrojů na podporu exportu, které poskytuje několik rezortů. Co se týče nových odbytišť, tak je třeba pracovat s tím, že Evropská unie jako taková má jednu z nejvýhodnějších sítí dohod o volném obchodu, které umožňují českým exportérům vstupovat na zahraniční trhy s preferenčním zacházením. Tuto síť máme třeba mnohem širší než Spojené státy.
Čtěte také
Doufáme, že se budou otevírat nové trhy, že se bude nabízet preferenční zacházení třeba v zemích Latinské Ameriky, ve sdružení Mercosur. Hledáme způsoby, jak posílit na evropské úrovni do budoucna spolupráci s dalšími státy kolem světa, se kterými běží vyjednávání o dohodách o volném obchodu.
Zároveň se díváme po tom, jak můžeme na národní úrovni českým exportérům pomoci, jak můžeme využít sítě agentury CzechTrade, která má na starosti podporu exportu a která podléhá ministerstvu průmyslu a obchodu.
S ministerstvem zahraničních věcí se bavíme o tom, co bychom mohli dělat s pomocí nástrojů ekonomické diplomacie. Ta debata je poměrně intenzivní o tom, jak českým exportérům pomoci. Bavíme se i o tom, jak jim třeba pomoci ve Spojených státech.
Plánujeme otevřít zahraniční zastoupení agentury CzechTrade v San Franciscu, které bude pomáhat malým a inovativním společnostem, start-upům, scale-upům. Debata je poměrně široká, snažíme se být v maximální možné míře připraveni na to, co ukážou Američané.
Související
-
Ekonom Hampl: Globalizační éra končí. Trump zavádí cla a vyhovuje mu, že je i díky tomu celebritou
„Těch třicet krásných globalizačních let od pádu Berlínské zdi do nástupu covidu prostě končí,“ je přesvědčený v pořadu Řečí peněz ekonom Mojmír Hampl.
-
Švejnar: Trumpova cla jdou proti rozumu. Na světovou ekonomiku mohou mít katastrofální dopad
Trump tvrdí, že jeho oblíbeným slovem je clo. „Doufám, že nakonec pochopí, že je lepší, aby se cla všude snížila. To může trvat a mezitím může přijít recese,“ říká ekonom.
-
Pokud Trump zavede vysoká cla na dovoz, musíme investovat v USA, říká šéf Linetu
Zatímco Spojené státy americké nyní čeká podle nového prezidenta Donalda Trumpa zlatý věk, Evropa se obává zhoršení situace kvůli hrozbě obchodních válek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.