Skype končí. „Vznikl v Evropě rozdělené telefonními tarify, dnes už je nahraditelný,“ říká Koubský

7. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Skype (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Legendární komunikační služba Skype po 21 letech končí

Po 21 letech končí komunikační služba Skype. V době své největší slávy měla stovky milionů uživatelů po celém světě. „Byl to průlom, nabídka internetové telefonie, která obešla telefonní tarify tou dobou hlavně u mezistátních hovorů velice vysoké. Skype umožnil lidem, aby hlasově komunikovali volně po celém světě,“ vyzdvihuje v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.

Dnes už má funkci, jakou nabízel Skype, vestavěnou řada jiných komunikačních služeb, podotýká Koubský: „Dnes je to pro nás samozřejmost, tehdy (v roce 2003, kdy byl Skype spuštěn) nebyla.“

Skype vytvořila skupina vývojářů ze Švédska, Dánska a Estonska, kde měla služba svou centrálu, než byla prodána jiným firmám a nakonec skončila u Microsoftu. „Je logické, že služba vznikla v Evropě, protože Evropa byla rozdělená komunikačními tarify. Zatímco ve Spojených státech se dalo telefonovat levně v rámci celého obrovského státu,“ vzpomíná vědecký redaktor.  

Čtěte také

„Estonsko je malá země. Tudíž potřeba komunikovat se zahraničím tam byla vždycky vyšší,“ vysvětluje a dodává: „Země má navíc výborné univerzity a vynikající technické vzdělání, takže na tohle byla dobře připravená.“

Společnost Microsoft oznámila, že službu ukončí letos v květnu, místo ní se chce zaměřit na vývoj své druhé služby Teams. Microsoft už službu Skype od doby, kdy ji koupil, příliš nerozvíjel, připomíná novinář.

„Vlastně ji koupil ve chvíli, kdy tahle velká sláva Skypeu pomalu už končila. Teď už je opravdu nahraditelný mnoha jinými aplikacemi a nevím vlastně, jestli z něj Microsoft měl tak velký finanční užitek, jaký si možná sliboval.“

Komunikační služby

Budoucnost online komunikace nyní převzaly aplikace jako je WhatsApp nebo Messenger od společnosti Meta, videokonference zase umožňuje Microsoft Teams nebo Google Meet, popisuje vědecký redaktor.

Čtěte také

„Dnes se snažíme moc neřešit, přes jakou službu komunikujeme a z jakého zařízení. Z telefonu, z počítače, všechno je to v zásadě stejné, ty aplikace jsou jednotné a používají se stejným způsobem. To je něco, co byl před 20 nebo 25 lety takový vytyčený cíl,“ ohlíží se.

Microsoft nyní umožňuje po určitou dobu, pokud se člověk přesune ze Skypeu do Teams, telefonovat s lidmi ze Skypeu a používat tyto dvě aplikace víceméně rovnocenně. Tato interoperabilita je ale mezi aplikacemi jiných firem pořád problémem.

„I legislativa Evropské unie interoperabilitu po provozovatelích komunikačních programů do jisté míry a za jistých okolností vyžaduje,“ popisuje Koubský. „Ale jde to pomalu, žádnému z provozovatelů těch systémů se do toho moc nechce, protože jeho základna uživatelů je to nejcennější, co má.“

Co dokáže první český generátor AI obrázků? Jak funguje zpětnovazebné učení? Poslechněte si celý pořad Online Plus.

autoři: David Slížek , jkd

Související