Luboš Palata: Donald Tusk může být velký evropský státník. Musí ale Evropu přesvědčit

28. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Donald Tusk může být velký evropský státník, zatím bohužel nedokáže ostatní přesvědčit, míní komentátor | Foto: Pawel Supernak, EPA / Profimedia

Luboš Palata: Donald Tusk může být velký evropský státník. Musí ale Evropu přesvědčit

V Evropě jsou často slyšet nářky, podle kterých nemáme žádného velkého lídra. Někdy je to ale tím, že prostě nechceme takové jasné lídry vidět. Jeden takový možný vystoupil ve středu před Evropským parlamentem: Byl to Donald Tusk, trojnásobný polský premiér. A také po pět let dvojnásobný evropský prezident, jak by se měl správně nazývat předseda Evropské rady, kdyby tuto funkci nezmršila Lisabonská smlouva.

Čtěte také

Po návratu z Bruselu dokázal Tusk navíc porazit autoritářskou moc Práva a spravedlnosti (PiS), což udělalo v evropských metropolích dojem. Méně už pak metody, se kterými se s dědictvím po předchozích vládcích zatím vyrovnává.

Tuskův projev před europarlamentem u příležitosti půlročního polského předsednictví v Evropské unii, které v lednu začalo, byl projev opravdu dobrý. A to třeba i podle bývalé místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové. Měl v sobě i několik zásadních zapamatovatelných vět, o které v takových projevech konec konců jde.

Evropa byla, je a bude veliká

„Neptejte se, co může Amerika udělat pro Evropu, ptejme se sami sebe, co my můžeme udělat pro sebe. Co může udělat pro naši bezpečnost,“ zněly jedny z těch, které by mohly vejít do dějin.

„Pozvedněte vysoko hlavy. Evropa byla, je a bude veliká,“ prohlásil Tusk. Zároveň se nebál říct, že Unie musí něco dělat se svojí současnou zelenou politikou, nemá-li se sama dostat do vlastní pasti.

Čtěte také

„Je nepřijatelné, abychom v Evropě měli nejdražší energii na světě. Pokud nemůže být nejlevnější, měla by být alespoň víceméně na stejné úrovni jako v jiných zemích,“ uvedl Tusk.

Pod předsednickým heslem „Bezpečnost! Evropo“ požadoval Tusk, aby Evropa následovala Polsko s jeho letošními pěti procenty výdajů na obranu. A apeloval, aby to členské státy neodkládaly a udělaly to hned. Problém je, že naléhavost výrazného zvýšení výdajů na obranu velká část zbytku Evropy nevidí.

Tusk také neříká, že Polsko zbrojí na dluh a má výrazný deficit rozpočtu.

5 procent HDP na obranu?

Favorit únorových německých voleb a šéf křesťanských demokratů Fridrich Merz už prohlásil, že Německo bude dávat jen dvě procenta HDP a to ještě až za několik let.

Luboš Palata

Podobné je to i v Česku, kde je pět procent HDP mimo realitu. Část Evropy zase nechce slyšet o nějakém zmírňování Green Dealu, protože jim zelená politika už dnes přináší zisky a levnou energii, příkladem je Španělsko a Portugalsko.

Aby byl Donald Tusk skutečně velký evropský státník, musí o svých vizích přesvědčit celou evropskou sedmadvacítku, nebo alespoň její větší část. To se mu zatím, ani v roli polského premiéra ani evropského prezidenta, nikdy úplně nedařilo. Jak ke škodě své, tak často i ke škodě Evropy.

Autor je evropským editorem Deníku

autor: Luboš Palata