Luboš Kreč: Stargate podle Trumpa
Stargate čili Hvězdná brána. Tak se jmenoval kultovní sci-fi seriál z 90. let. A přesně jako vědecko-fantastická podívaná plná vizuálních efektů působí i stejně pojmenovaný projekt Donalda Trumpa, jenž má zajistit nadvládu USA na poli umělé inteligence.
Čtěte také
Staronový americký prezident se rozhodl v prvních dnech své vlády ohromit obyvatele Spojených států i zbytek světa tsunami nařízení, výnosů a oznámení, kterými se snaží uvést v život své předvolební sliby.
Do této série zapadá i projekt Stargate, který Trump v Bílém domě představil spolu se šéfy společností OpenAI, Oracle a Softbank. Ti slíbili, že během dalších čtyř let vybudují na území USA síť datacenter za 500 miliard dolarů, které budou pohánět umělou inteligenci.
I v umělé inteligenci chce být first
V jejím vývoji Američané už dnes – díky své dravé technologické scéně a fungujícímu kapitálovému trhu – dominují a svou pozici si hodlají udržet. Konkurentem jim je Čína, bohužel ne Evropa. Projekt Stargate má podle Trumpa AI nadvládu USA uchovat.
Čtěte také
Je tam ovšem mnoho ale… Není vůbec jasné, jestli společnosti, které se na Stargate mají podílet, vůbec disponují dostatkem peněz. Speciálně u společnosti Oracle, která je sice slavná, ale vedle obrů jako Google nebo Amazon maličká, a i u investičního fondu SoftBank panují pochybnosti o tom, jak nadité peněženky mají.
Ostatně na ně zaútočil i Trumpův miliardářský souputník Elon Musk, který na své sociální síti X poukázal, že jsou bez peněz.
Speciálně pro něj je Stargate tak trochu plivanec do tváře od Trumpa – on sám se také snaží vyvíjet umělou inteligenci, od investorů na nich vybírá miliardy dolarů a OpenAI otevřeně kritizuje a považuje za svou konkurenci.
No a teď se prezident, kterému ke zvolení pomohl čtvrt miliardou dolarů, v jeho očích spolčí s těmi, kterými on sám pohrdá. To, co se kolem Stargate strhlo na Xku mezi jím a šéfem OpenAI Samem Altmanem, už ve finále připomínalo jen přehlídku zoufalých výkřiků, které soutěžily v tom, kdo se víc zavděčí Trumpovi.
Trump se vlamuje do otevřených dveří
O detailech projektu Stargate přitom víme jen málo. Výhodou Trumpa ovšem je, že slibuje něco, co by nejspíš vznikalo tak jako tak – rozvoj datacenter velkými technologickými firmami, je něco, co už dávno probíhá.
A on má tu výhodu, že na rozdíl od evropských politiků může vykřikovat, že umělá inteligence je budoucnost a že v jejím vývoji nepoleví. Má za sebou totiž nastoupenou řadu technologických lídrů, kteří to dělat chtějí a budou, protože v USA pro to mají dobré podmínky.
Jejich evropští konkurenti si nic takového dovolit nemohou – není tu dost kapitálu ani politická a úřední podpora. Zdejší byrokracie je ještě horší než ta, kterou chce škrtat Musk i sám Trump.
A tak nám nezbývá než se bavit tím, jak se tihle dva egomaniaci dostávají po nástupu do Bílého domu do prvního z řady nevyhnutelných sporů. Jenže to, že Amerika má náskok, který se nejspíš bude dál zvětšovat, ať to se Stargate dopadne jakkoli, se tím nijak nezmění.
Autor je zástupce šéfredaktora serveru CzechCrunch
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka