Klimatická neutralita bude bolet, hlavně ale musí spolupracovat celý svět

29. květen 2021

Největší audioportál na českém internetu

Továrna, elektrárna, teplárna, kouř, smog, životní prostředí (ilustrační foto) | Foto: jwvein, Pixabay License

Poslechněte si celé Zaostřeno Štěpána Sedláčka

Klimatickou změnu se vypořádává každý stát po svém. Pokud se má ale někdy postupující oteplování zvrátit, musejí všichni spolupracovat. K tomu má sloužit plnění Pařížské klimatické dohody, ke které se opět přihlásila i americká administrativa v čele s novým prezidentem Joe Bidenem.

Čtěte také

Vedle mezinárodních jednáních o omezování emisí skleníkových plynů, které by mělo svět přiblížit ke klimatické neutralitě, jde hlavně o peníze. 

Bohaté státy, které se rozvinuji díky dlouhodobému využívání fosilních paliv, slíbily, že přispějí chudším rozvojovým zemím.

Například v rámci Zeleného klimatického fondu, který pomáhá vypořádat se s dopady změny klimatu.

Jak to funguje v praxi, aby nezůstalo jen u prázdných slibů? A jak se vyvíjejí mezinárodní jednání? Poslechněte si celé Zaostřeno, které natočil Štěpán Sedláček.

autor: Štěpán Sedláček

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.