Harry Jelínek prodal Karlštejn i pražskou tramvajovou linku
Byla to tehdy senzace, když se v roce 1931 pražský podvodník Josef „Harry“ Jelínek pokusil prodat Karlštejn americkému obchodníkovi. Do podvědomí tak vešel jako král českých hochštaplerů.
Pokud byl rodák z Podkrkonoší Viktor Lustig podvodníkem mezinárodního formátu – a aby ne, když dvakrát prodal Eiffelovu věž – tak v českém kontextu mu na paty šlapal neméně slavný Harry Jelínek.
Čtěte také
Vlastním jménem Josef Jelínek (1905 až 1986) se narodil do rodiny vlašimského lékaře Karla Jelínka a od malička byl vychováván jako dítě „z lepší rodiny“.
Jenže rozmazlené dítě nebavila nejprve škola – vystřídal tři gymnázia, než se mu podařilo odmaturovat – a potom ani studia medicíny, kam se dostal spíš kvůli dobrému jménu a kontaktům svého otce, než vlastním přičiněním.
Profesionální gigolo
Dokončil čtyři semestry, aniž by se mu podařilo složit jedinou zkoušku. Ze školy odešel bez titulu, tím spíše si ale „pane doktore“ nebo „pane inženýre“ nechal říkat od mladých i starších dam, kterým poskytoval diskrétní služby profesionálního gigola. Takový zvrat způsobil rozchod Harryho s otcem, který nedlouho na to zemřel v 51 letech.
Čtěte také
Harry Jelínek si k službám profesionálního milence přibral podvody se starožitnostmi a v roce 1931 se rozhodl napálit amerického podnikatele, kterému měl „prodat“ hrad Karlštejn, už tehdy státní majetek. Dobré vychování, skvělé vystupování i seriózní vzhled způsobily, že Američan Jelínkovi naletěl a vyplatil mu pro začátek 30 tisíc dolarů.
Historikové si dnes ale nejsou jisti, jestli se věci udály tak, jak se nejčastěji říká – a zda nakonec nešlo jen o legendu, kterou o sobě Jelínek rozhlašoval. Podobné to bylo s prodejem pražské tramvajové linky číslo 1 opět americkému podnikateli, který očekával tučný zisk z jejího provozování…
Mezi roky 1928 až 1937 byla na Harryho Jelínka podáno téměř přesně pět set žalob pro podvody na všechny možné způsoby, nikdy se ale nedostal před soud. Úředním obsílkám se všemožně vyhýbal, postupně byl v Praze hlášen na více než dvaceti adresách.
Válečný zločinec
V letech druhé světové války Jelínek přispíval do zuřivě antisemitského tisku, měl řadu přátel mezi pražskými gestapáky, za různé podvody byl dokonce vyšetřován, a jak později vypověděl jiný spolupracovník nacistů, okultista Jiří Arvéd Smíchovský.
Čtěte také
Jelínkovi se podařilo zmizet z Prahy 17. dubna 1945 do Bavorska. Není jasné, co dělal, až v roce 1968 na něj narazil jeden Čech v Itálii. Jelínek se tam vydával za „světoznámého malíře“. V té době byl přitom stále formálně československými úřady hledán jako válečný zločinec. V Itálii i zemřel a stejně jako nebyl potrestán za stovky podvodů, ušel trestu i za kolaboraci s nacisty.
Příběh hochštaplera, který se zapletl i s politikou, přiblíží publicista Radek Žitný v pořadu z roku 2013, který připravil společně s Janem Sedmidubským.
Na webu poslouchejte ale jen do 7. května 2025.
Související
-
Konec stavědel v Česku. To v Karlštejně nahradí moderní zabezpečovací systém už v létě
Funkčních stavědel v Česku ubývá. Správa železnic je nahrazuje modernějším elektronickým zabezpečovacím zařízením. Brzy to tak bude třeba v Karlštejně.
-
Kaple svatého Kříže na Karlštejně se pro prostý lid stala 13. komnatou. Vstup byl jen s povolením
Hrad Karlštejn byl založen roku 1348 jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a později i říšských korunovačních klenotů.
-
Kaple sv. Kříže na hradě Karlštejně uchvacuje svou výzdobou i duchovní symbolikou
Hrad Karlštejn zaujímá mezi českými hrady výjimečné postavení. Karel IV. ho budoval jako nedobytnou pevnost, která měla chránit korunovační klenoty Svaté říše římské.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.