Harry Jelínek prodal Karlštejn i pražskou tramvajovou linku

7. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Pohled na Karlštejn očima nebeského fotografa | Foto: Jiří Jiroušek

Dostupné ještě 25 dní

Slavní hochštapleři v dalším díle našeho cyklu

Byla to tehdy senzace, když se v roce 1931 pražský podvodník Josef „Harry“ Jelínek pokusil prodat Karlštejn americkému obchodníkovi. Do podvědomí  tak vešel jako král českých hochštaplerů.

Pokud byl rodák z Podkrkonoší Viktor Lustig podvodníkem mezinárodního formátu – a aby ne, když dvakrát prodal Eiffelovu věž – tak v českém kontextu mu na paty šlapal neméně slavný Harry Jelínek. 

Čtěte také

Vlastním jménem Josef Jelínek (1905 až 1986) se narodil do rodiny vlašimského lékaře Karla Jelínka a od malička byl vychováván jako dítě „z lepší rodiny“.

Jenže rozmazlené dítě nebavila nejprve škola – vystřídal tři gymnázia, než se mu podařilo odmaturovat – a potom ani studia medicíny, kam se dostal spíš kvůli dobrému jménu a kontaktům svého otce, než vlastním přičiněním.

Profesionální gigolo

Dokončil čtyři semestry, aniž by se mu podařilo složit jedinou zkoušku. Ze školy odešel bez titulu, tím spíše si ale „pane doktore“ nebo „pane inženýre“ nechal říkat od mladých i starších dam, kterým poskytoval diskrétní služby profesionálního gigola. Takový zvrat způsobil rozchod Harryho s otcem, který nedlouho na to zemřel v 51 letech.

Čtěte také

Harry Jelínek si k službám profesionálního milence přibral podvody se starožitnostmi a v roce 1931 se rozhodl napálit amerického podnikatele, kterému měl „prodat“ hrad Karlštejn, už tehdy státní majetek. Dobré vychování, skvělé vystupování i seriózní vzhled způsobily, že Američan Jelínkovi naletěl a vyplatil mu pro začátek 30 tisíc dolarů.

Historikové si dnes ale nejsou jisti, jestli se věci udály tak, jak se nejčastěji říká – a zda nakonec nešlo jen o legendu, kterou o sobě Jelínek rozhlašoval. Podobné to bylo s prodejem pražské tramvajové linky číslo 1 opět americkému podnikateli, který očekával tučný zisk z jejího provozování…

Mezi roky 1928 až 1937 byla na Harryho Jelínka podáno téměř přesně pět set žalob pro podvody na všechny možné způsoby, nikdy se ale nedostal před soud. Úředním obsílkám se všemožně vyhýbal, postupně byl v Praze hlášen na více než dvaceti adresách.

Válečný zločinec

V letech druhé světové války Jelínek přispíval do zuřivě antisemitského tisku, měl řadu přátel mezi pražskými gestapáky, za různé podvody byl dokonce vyšetřován, a jak později vypověděl jiný spolupracovník nacistů, okultista Jiří Arvéd Smíchovský. 

Čtěte také

Jelínkovi se podařilo zmizet z Prahy 17. dubna 1945 do Bavorska. Není jasné, co dělal, až v roce 1968 na něj narazil jeden Čech v Itálii. Jelínek se tam vydával za „světoznámého malíře“. V té době byl přitom stále formálně československými úřady hledán jako válečný zločinec. V Itálii i zemřel a stejně jako nebyl potrestán za stovky podvodů, ušel trestu i za kolaboraci s nacisty.

Příběh hochštaplera, který se zapletl i s politikou, přiblíží publicista Radek Žitný v pořadu z roku 2013, který připravil společně s Janem Sedmidubským.

Na webu poslouchejte ale jen do 7. května 2025.

autoři: Jan Sedmidubský , Radek Žitný , David Hertl

Související