Brazílie odlesňuje Amazonský prales. Kvůli příjezdové cestě na klimatický summit

16. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Odlesňování Amazonského pralesa (ilustrační foto) | Foto: Profimedia

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

V brazilském městě Belém se letos v listopadu odehraje klimatická konference COP30. Aby se na místo pohodlně dostalo všech 50 tisíc očekávaných návštěvníků, buduje stát Pará do svého hlavního města čtyřproudou dálnici – skrz amazonský deštný prales. Upozorňuje na to server britské veřejnoprávní stanice BBC.

Federální vláda deklaruje, že jde o udržitelnou stavbu s přechody pro zvířata, cyklostezkami a solárním osvětlením. Místní ochránci přírody ale upozorňují na negativní dopady projektu na životní prostředí. Amazonie totiž hraje zásadní úlohu při pohlcování oxidu uhličitého z atmosféry a zajišťuje biologickou rozmanitost.

Odlesňování pralesa kvůli stavbě dálnice je proto pro mnohé v rozporu se samotným účelem klimatické konference.

Čtěte také

Jedním z těch, koho výstavba zasáhla přímo, je sběrač plodů kapustoně brazilské Claudio Verequete. „Všechno bylo zničeno,“ říká, když ukazuje na mýtinu, která vznikla nedaleko jeho domu.

Claudio má strach o svou rodinu, protože vykácením stromů přišel o své živobytí. Vláda mu neposkytla žádnou kompenzaci a on se obává, že stavba silnice povede jen k dalšímu odlesňování. Komunita, do níž se narodil a kde vyrůstal, navíc nebude na silnici přímo napojená, takže jí nová komunikace nepřinese žádný benefit.

Obavy nemají jen původní obyvatelé, ale i odborná veřejnost. Cesta od sebe odřízne dvě oblasti chráněného pralesa a vědci mají strach, že tak dojde k fragmentaci ekosystému a narušení volného pohybu živočichů.

Čtěte také

Tým profesorky Silvie Sardinhaové, veterinární lékařky divokých zvířat, pracuje na univerzitní veterinární klinice, která leží na dohled nově budované silnice. Pečují tam o poraněná divoká zvířata, která po uzdravení vrací zpět do přírody. Se silnicí na prahu to ale bude zase o něco složitější.

„Ke ztrátám dochází od první chvíle. Přicházíme o prostor k navracení zvířat do přírody a o přirozené prostředí druhů,“ upozorňuje profesorka.

Brazilský prezident a ministr životního prostředí jsou ale přesvědčení, že klimatická konference bude příležitostí zaměřit se na potřeby Amazonie. S tím ovšem profesorka Sardinhaová nesouhlasí. Zatímco se mezi obchodníky a vládními úředníky bude debatovat, obyvatelům Amazonie se podle ní sluchu nedostane.

Nová výstavba

Federální stát Pará chtěl tuto silnici stavět už před třinácti lety, připomíná BBC. Právě kvůli obavám o životní prostředí se ale projekt opakovaně odkládal. V souvislosti s konferencí COP30 byla nicméně obnovena, respektive schválena řada infrastrukturních projektů.

Náměstek vlády pro infrastrukturu Adler Silveira považuje silnici za důležitý prvek pro rozvoj mobility a podotýká, že také vznikají nové hotely a dochází k přestavbě přístavu. Brazilská federální vláda investuje desítky milionů dolarů také do rozšíření kapacity letiště a buduje nový obrovský městský park.

Čtěte také

Shovívavěji se k rozsáhlým projektům staví například prodejci z městského tržiště. Zvýšenou návštěvnost a lepší prodeje si už teď pochvaluje například stánkař s koženou obuví. Ve městě se narodil a pamatuje si ho krásné a opečovávané. V posledních letech o něj prý ale vládnoucí třída nejevila příliš velký zájem.

Prodejce bylinek zase uznává, že stavební práce mohou způsobit problémy, věří ale, že přínos klimatické konference bude větší. „Doufáme, že přijatá rozhodnutí budou skutečně uvedena do praxe, aby se planetě dýchalo o něco lépe a obyvatelé měli v budoucnu o něco čistší vzduch,“ říká bylinkář.

BBC závěrem konstatuje, že v to patrně doufají i světoví lídři, kteří na summit COP30 zamíří. Připomíná ale, že se stále častěji objevují pochybnosti o tom, zda tisíce letů na jednotlivá místa konání a budování nezbytné infrastruktury tak trochu nepodkopává celý záměr konference.

Poslechněte si všechna témata Světa ve 20 minutách. Bude J. D. Vance druhý Richard Nixon? Bránilo by se Slovensko proti ruské invazi? Aktivistky otevřely potratovou kliniku přímo naproti polskému parlamentu. Britský herec Michael Sheen vykoupil neznámé lidi z dluhů v hodnotě milionu liber.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.