Zvažme, jestli i Evropa nezareaguje na ruský vliv, navrhuje europoslanec Niedermayer

26. leden 2017

Ministerstvo financí Spojených států má koncem ledna předat Kongresu seznam dalších vysoce postavených Rusů, kterých se dotknou omezení nejen ve společném byznyse. Mezi nežádoucí osoby se mohou dostat desítky až stovky podnikatelů i lidí blízkých prezidentu Putinovi. Rozšíření listiny je odpovědí na silná podezření, že se ruská vláda snažila ovlivnit prezidentské volby v USA ve prospěch Donalda Trumpa. Jaký efekt mají sankce a má smysl je posilovat?

„Dobré rozhodnutí to není, ale je to rozhodnutí suverénního státu. Jistě budou v USA hledat důkazy pro efektivitu takového kroku a budou i očekávat reciproční opatření z Ruské federace,“ uvedl v pořadu Pro a proti europoslanec Jiří Maštálka (KSČM).

Podle něj bychom měli debatovat o tom, jaké dopady mají sankce na Evropskou unii a naše vlastní zájmy. Politik doporučil i další krok: „Kéž by se Evropa zamyslela také nad tím, že se nebude vměšovat do voleb v Rusku a v jiných státech.“


Podle mě se nedopátráme reálných dopadů sankcí na ekonomiky evropských zemí... Kdyby to byl tak optimistický scénář, tak by se podnikatelé různých evropských zemí nesnažili potají dostat na ruský trh. Tak trochu si na efekt sankcí nemůžeme sáhnout.Jiří Maštálka

O naši bezpečnost před ruským vlivem je prý postaráno. „Máme na to složky, jsme součástí vojenských a ekonomických paktů. Myslím, že zatím ani zpráva BIS nemluvila o tom, že by naše suverenita a celistvost byla v daném okamžiku nějak ohrožena.“

Komunista věří, že sankce neřeší samotný problém. „Musíme hledat východisko, jak žít spolu a jak si víc rozumět. Rusko z mapy nikdo nevymaže, zůstane silným hráčem. A že si nahrazuje sankce dodávkami z asijských zemí? Vytlačili jsme Rusko sankcemi na východ, a ono se zachovalo tak, jak se zachovalo.“

Přesto europoslanec souhlasí, že Rusko má ekonomické obtíže. „Ale bez ohledu na sankce se mu podařilo změnit ze země závislé na dovozu potravin na největšího vývozce obilí. Stal se z něj naprosto soběstačný stát, co se týká potravin.“

„Také plynofikace Ruska bude zajišťovat ruským firmám dostatek odbytu i bez Evropy, takže si musíme dávat pozor, abychom se náhodou neocitli závislí na jiném plynu,“ varoval Maštálka.

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09 a STAN) konstatoval, že Evropská unie má k prodloužení ruských sankcí dobré důvody. „Rusko neplní Minské dohody, válka na Ukrajině stále pokračuje, Krym je stále anektovaný.“

„Americký krok přišel v reakci na podezření, že Rusko se podílelo na manipulaci veřejného mínění před prezidentskými volbami v USA, a to je velmi závažné. Evropu by měla čekat debata, jestli tento vliv ruských zájmů a ruských sil na politiku by také nezasloužil určitou reakci.“


Stačí si trochu zagooglovat a zjistíme, že odhady dopadů sankcí na evropské země jsou v řádu desetin procent HDP. Je jasné, že sankce mají zásadně větší vliv na Rusko než na evropské země, i když na úrovni jednotlivých firem obrázek vypadá jinak.Luděk Niedermayer

Rusko zásadním způsobem ohrozilo princip vlády práva a respektu k územní celistvosti, připomněl politik. „A jak je dokázáno, je sponzorem hackerských útoků, kterými se snaží ochromit a zasáhnout do chodu státních institucí, dále sponzoruje média, které šíří dezinformace.“

„Rusko se snaží destabilizovat společenskou situaci v ostatních státech. Velmi rád bych viděl, co podobného dělá Západ v Rusku,“ reagoval na Maštálkovu kritiku Niedermayer.

Ten tvrdí, že výsledky sankcí jsou prokazatelné. „Ruská ekonomika se dostala do velkého problému, klesala zhruba 5% tempem. Teď po dlouhé stagnaci od roku 2013 došlo k mírnému oživení díky růstu cen ropy. Došlo ale také k velké inflaci a podstatnému snížení životní úrovně až o desítky procent.“

„Samozřejmě, že sankce nejsou dokonalé řešení. Tím by bylo, kdyby Rusko neudělalo to, co udělalo, a my bychom mohli hledat místa, ve kterých se s Ruskem dá účinně spolupracovat. Ale bohužel to bylo ruské rozhodnutí, že se dalo na dráhu zahraniční politiky, která vede ke konfliktům,“ shrnul Luděk Niedermayer.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.