Zuzana Válková: O blikajících koulích s vodotryskem, Horalu a volbách

25. září 2022

Je to vesmír věcí, které by neměly být, předmětů, které se hodí, a těch, které jsou nutné tak, že si člověk až nad nimi uvědomí, jak byl dosud nepraktický. Dovolit si je může každý, kdo se nad nimi neofrní – a že ohrnutý nos bývá první reakcí leckoho, kdo se k bruntálskému obchodnímu domu Horal přiblíží.

Inu ano, vylíčit ten zářivě žlutý kvádr jako svébytnou kulturní památku nebude snadné. Ale jako metafora se hodí – prosím o trpělivost.

Čtěte také

Každému, kdo má trochu citu pro předměty, které jsou fantastickým způsobem divné, se v Horalu okamžitě zrychlí tep. Třeba z džungle plastových květů v atriu: je to skleník věčných rostlin, jejichž účel je mi léta záhadou. Kolik hřbitovů by se jimi dalo zavézt? Kolik restaurací užije ozdobný nemrtvý břečťan, orchideje, slunečnice v nadživotní velikosti? Tolik jich v osmnáctitisícovém městě není.

Zákazníci s citem pro kolotoč, šperky a šminky najdou svůj cíl hned za rajskou zahradou. Pak se mohou vydat do uliček přetékajících exotickými předměty domácí potřeby. Tady se nacházejí mé nejoblíbenější dekorace: vypadají jako psí hromádky. Čouhají z nich šňůry do sítě a hadice k vodovodu. Uprostřed každé hromádky je žlábek, do kterého teče voda a na vodě se otáčí opalizující koule. Vypadá, že je plná elektřiny. Její účel zůstává dokonale tajemný.

Narativ o setrvale pomýlených voličích

Vzdor tomu, o čem jsme doteď mluvili, je Horal místem, které je nutné. Nezbytné. I když nemáte peníze, pořídíte tu slušný vaťák. Oblečete dítě do školy. Dámy, které v Horalu pracují, navíc nevěří na okounění. Energické seniorky bytostně zajímá, co zákazník potřebuje, a tu informaci z něj vyrazí, i kdyby si ji měl vymyslet. Pod vlivem jejich autority z kšeftu odchází s igelitovým pytlíkem obsahujícím věc, kterou nechtěl, ale nakonec je rád.

Čtěte také

Horal je také mou první asociací ke komunálním volbám – procesu, který mnoha lidem nepřipadá extra přitažlivý nebo užitečný a na řadě míst republiky není kdovíjak elegantní. V tomto koutě státu ale má ještě jiná specifika, tedy kromě toho, že s 36procentní volební účastí je Bruntál na chvostě i v rámci Moravskoslezského kraje.

Takzvané centrum země se neustále diví, proč se tu nedaří tradičním demokratickým stranám. Tak namátkou a aktuálně: jen těžko přeženu, jak strašlivou, devastující ostudu si ve městě udělalo hnutí STAN kauzou Dozimetr. Štěstí je, že do komunálu nestavělo kandidátku pod touto značkou: nezávislým to přitížilo i tak. Tradiční strany tu po sobě nechávají reputační díry po granátu od 90. let, přičemž sérii zahájila ODS šňůrou otřesných privatizací.

I tak se možná stalo, že hnutí ANO přečíslilo dlouholeté vedení města, letos kandidující pod značkou Bruntál 2022, o pěkných deset procent, přestože v předchozích volbách vyhrál Bruntál 2018 s více než 30 procenty na celé čáře. Úspěšný starosta Petr Rys, který vedl město od roku 2010, má dnes před třetí SPD náskok jen necelá dvě procenta.

Zuzana Válková

Dovolím si v té věci citovat vyjádření od vytočené, ale jinak zcela příčetné voličky STANu z loňských parlamentních voleb. Odborníci ho odmítnou, protože není reprezentativní, zato je prvotřídně děsivé: „Tropí si z nás žerty?!“ (To je eufemismus.) „SPD má fakt v něčem pravdu.“

Narativ o setrvale pomýlených voličích je neudržitelný. Chronicky zaměňuje příčinu a následek. Takzvané centrum na periferii nevysílá „civilizaci“. Pokud sem vůbec něco posílá, jsou to psí hromádky s opalizujícími koulemi. Kéž by se aspoň jednou obtěžovalo s péčí energických seniorek z Horalu.

Autorka je publicistka

autor: Zuzana Válková
Spustit audio