Znovuzrození sibiřské skalničky

Natura
Natura

Mapování šelem v Beskydech. Probuzení po třiceti tisíciletích v ledu. Prodlužující se dny a naše vnitřní časomíra. Jak blešivci porazili sami sebe.

Aktuálně: Beskydy jsou jediným místem v Česku, kde žijí všechny tři naše velké šelmy – tedy rys, medvěd a vlk – společně na jednom území. Na začátku března tady probíhalo jejich tradiční mapování.

Téma: S blížícím se jarem se prodlužují dny a slunečního jasu přibývá. Proto se budeme věnovat biologicky nám daným denním, přesněji cirkadiánním rytmům.

Ze zahraničních laboratoří: Zaměříme se na znovuzrození sibiřské skalničky ukryté desítky tisíc let v ledu. Ruským vědcům se totiž podařilo vzkřísit vůbec nejstarší rostlinu, jakou se kdy podařilo znovu přivést k životu. Oživená skalnička je velmi podobná své moderní verzi, která dosud na Sibiři roste, jak informoval vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Science.

Příhody přírody: Zdravý středomořský korýš blešivec se vyhýbá světlu a vyhledává tmu. Nakažený jedinec naopak prchá ze tmy do světla. Korýši vyplouvající na hladinu jsou nakažení parazitickou motolicí, která řídí jejich chování. Podobných příkladů manipulace známe ze světa parazitů a jejich obětí celou řadu. Jak si ale parazit zajistí potřebný zvrat v chování hostitele?

Na slyšenou se v premiéře ve čtvrtek od 9 hodin těší Tamara Urválková.