Znovu 68

Lidé chtějí zajištění svobody slova. Ochrání dělníci novináře před komunisty?

13. červen 2018

Konec června 1968 přinesl na několik měsíců zrušení cenzury v Československu. Tehdy kvůli stupňujícím se útokům proti televizi, rozhlasu i novinám řada podniků zakládala výbory na obranu tisku. Jen během května a června vzniklo na 60 dělnických výborů, které požadovaly zrušení cenzury a zajištění svobody projevu.

Literární listy z 13. června 1968 ukazují, že tématem vydání byla právě svoboda projevu. Dokazují to například dopisy, které přišly přímo do redakce novin. V nich zaměstnanci firem, od Tesly až po strojírenský podnik ČKD, vyjadřují svůj odmítavý postoj vůči cenzuře. Podle nich svoboda projevu nebyla jen věcí novinářů, ale všech občanů. Přidávali se tak k ostaním výborům, které v roce 1968 postupně vznikaly. 

Nově ustanovený výbor závodu Řetězárny Česká ves u Jeseníku před 50 lety vyslovoval plnou podporu hromadným komunikačním prostředkům. Od novinářů však zároveň požadoval pravdivost a objektivnost zpráv a zachování socialistického charakteru tisku, rozhlasu a televize.

Pod názvem Znovu68 nabízíme nepravidleně ve vysílání pohled na události, které se děly přesně před padesáti lety. Připomínáme si tak přelomový rok 1968. Sledovat můžete také náš twitterový účet Jarouš68.

Při dalším listování novinami narazíte také na výzvu cílenou právě na novináře a spisovatele. Autor článku je nabádá, aby se spojili s dělníky a žaložili celostátní výbor: „Chtěli bychom vyzvat pracující všech ostatních závodů a podniků v celé republice, aby si uvědomili nutnost urychleného založení těchto dělnických výborů jako trvalé záruky naší další cesty k socialistické demokracii,“ píše dobový tisk.

Dva tisíce slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem

Výzvy občanů komunistická strana vyslyšela a 26. června 1968 došlo ke zrušení cenzury. O pouhý den později pak vyšel dokument, který zarytí komunisté označovali jako důkaz, že se v Československu děje něco nekalého.

Dva tisíce slov – Přečtěte si dokument, který komunisté považovali za pokus o kontrarevoluci

Ludvík Vaculík

Jeden den po zrušení cenzury v roce 1968 vyšel dokument, který zarytí komunisté označovali jako důkaz, že se v Československu děje něco nekalého. 27. června otiskly Literární listy a různé deníky Dva tisíce slov. Text vznikl na podnět pracovníků Československé akademie věd. Autorem je Ludvík Vaculík.

Literární listy a různé další deníky otiskly Dva tisíce slov. Text vznikl na podnět pracovníků Československé akademie věd.

„Komunistická strana, která měla po válce velikou důvěru lidí, postupně ji vyměňovala za úřady, až je dostala všechny a nic jiného už neměla. Musíme to tak říci a vědí to i ti komunisté mezi námi, jejichž zklamání nad výsledky je tak veliké jako zklamání ostatních,“ psal tehdy prozaik, fejetonista, publicista Ludvík Vaculík. Ani ne měsíce po vydání se v Československu objevily tanky cizích armád.

autoři: Zuzana Švejdová , jaw
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.