Zmražená naděje pro záchranu rysů iberských

25. březen 2013

Španělským a německým vědcům se poprvé podařilo získat a zmrazit embrya kriticky ohrožených rysů iberských.

Jedinou kočkovitou šelmou, která je na červeném seznamu IUCN zařazena mezi kriticky ohroženými druhy, je rys iberský (Lynx pardinus). Před deseti lety se jeho počet odhadoval na méně než 200 kusů, zbývající populace žije na jihu Španělska. Na záchranu iberských rysů vznikl chovný program, na němž se podílejí i vědci z Leibnizova institutu pro výzkum zvířat. Nyní ohlásili důležitý průlom: poprvé se jim podařilo získat a zmrazit embrya, vajíčka a části vaječníků samic iberských rysů.

Vědci vycházeli ze zkušeností s domácími kočkami, které využili u dvou samic rysa iberského, jejichž zdravotní stav vyžadoval kastraci. První z nich, samice jménem Azahar, opakovaně rodila císařským řezem a bylo doporučeno ji dále nerozmnožovat. U samice jménem Saliega byla důvodem kastrace rakovina mléčných žláz a vysoký věk. Samice byly vykastrovány sedm dní po páření. Vědci předpokládali, že v této době se jim podaří získat embrya z dělohy. Ta se ale nacházela ještě ve vejcovodech, odkud je vypláchli spolu s vajíčky. Naznačuje to, že vývoj embryí u rysů je pomalejší než u domácích koček.

Rys iberský

Embrya i vajíčka budou spolu s částmi vaječníků uchovávána v tekutém dusíku pro budoucí využití. Dalším krokem bude implantovat embrya do dělohy náhradní matky, kde by mohla dokončit svůj vývoj. Náhradními matkami by mohly být samice nepoměrně hojnějších rysů ostrovidů.

Zdroj: Forschungsverbund Berlin e.V.

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio