Zlepšuje podle vláda obraz České republiky v zahraničí?

10. červenec 2014
Radiofórum

Obraz Česka v zahraničí se v posledních měsících výrazně zlepšil. Tvrdí to premiér Bohuslav Sobotka.

Kvůli postupu Ruska, které v březnu anektovalo ukrajinský Krym, je podle něj potřeba se orientovat na jiné, rychle se rozvíjející trhy, například Čínu, Indii nebo Brazílii.

Česká republika na konci dubna uzavřela s Čínou deklaraci, ve které uznala územní celistvost nejlidnatější země světa a slíbila, že nebude podporovat samostatnost Tibetu.

Český velvyslanec v Rijádu Jiří Slavík musel v červnu na saúdskoarabském ministerstvu zahraničí vyslechnout stížnosti na protimuslimské výroky prezidenta Miloše Zemana.

A při prvním zasedání Evropského parlamentu na počátku července se český europoslanec Petr Mach otočil zády k orchestru, který hrál neoficiální evropskou hymnu.

Jak se na naší prezentaci za hranicemi podílejí politici? Proč je důležité budování dobrého jména České republiky?

Hostem Petra Schwarze byl americký novinář žijící v Praze Erik Best.

autor: Petr Schwarz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.