Život advokáta George Bizose, který hájil Nelsona Mandelu, připomíná The Telegraph
George Bizos se proslavil soudními obhajobami jihoafrického bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely. Na příběh uprchlíka z Evropy upozorňuje britský The Telegraph.
Čtěte také
Právník a občanský aktivista Bizos se narodil v Řecku. Bylo mu 13 let, když spolu se svým otcem uprchl v rybářském člunu před nacistickou okupací.
Nový domov našli v Jižní Africe, kde se mladý Řek dostal ke studiu. Na právnické fakultě se potkal s Nelsonem Mandelou. V době, kdy začínal útisk černých obyvatel v systému apartheidu.
Mladého právníka ovlivnila taky Všeobecná deklarace lidských práv, a tak se brzy stal vyhledávaným advokátem. Pro Mandelu i jeho spolubojovníky za lidská práva.
Podle Telegraphu u soudu hájil snad všechny hlavní postavy Afrického národního kongresu. Když byl Nelson Mandela v internaci, staral se Bizos i o jeho rodinu. Po Mandelově propuštění pomáhal řecký právník i se psaním nové jihoafrické ústavy. Vládní funkci ale odmítl.
Bizos zemřel 9. září.
Itálie zahájila nový školní rok
Po půl roce se otevírají italské školy. Začátek školního roku byl slavnostní i nervózní zároveň – jak ukazuje třeba deník Corriere della Sera. Italský prezident Sergio Mattarella navštívil obec Vo, která se stala v březnu vůbec první červenou zónou koronavirové epidemie v Itálii.
Čtěte také
Návrat do škol má podle Mattarelly zásadní význam nejen pro děti a studenty, ale i pro společnost jako celek. Vláda v Římě se snaží mírnit obavy Italů z nového šíření nemoci covid-19 a do škol rozesílá přes 136 milionů roušek a 400 tisíc litrů dezinfekce.
Rakouský list Der Standard si ve své reportáži z Itálie všímá důsledků, které s sebou nese snížení kapacit tříd. V celé zemi chybí zhruba 20 tisíc učeben a 60 tisíc učitelů. Velké třídy se musely rozdělit, a tak část dětí musí trávit výuku v tělocvičnách nebo na židlích bez lavic. Některé školy se zatím z provozních důvodů neotevřely vůbec. Vláda Giuseppe Conteho chce potřebné školy ještě v září dovybavit novými lavicemi pro jednotlivé žáky.
Celý přehled tisku, který připravil Ondřej Elbel, najdete v audiozáznamu.
Související
-
Slovensko i Rakousko zpřísňují opatření proti koronaviru, píší Aktuality.sk nebo Der Standard
Bratislavský kraj od pondělí zakazuje akce pro víc než 50 lidí pod střechou. Přísnější hygienická pravidla platí od půlnoci taky v celém Rakousku.
-
El País: Španělsko znovu eviduje už přes půl milionu nemocných s covid-19
Španělsko se potýká s druhou vlnou koronavirové pandemie. Největší nárůsty počtu nemocných přitom přichází teď, se začátkem nového školního roku.
-
Je na britské vládě, aby konečně zavedla promyšlený testovací systém, píše The Guardian
Aby se nestal prudký nárůst infekcí mezi mladými lidmi katalyzátorem druhé vlny pandemie koronaviru, musí britská vláda jednat. Myslí si to deník The Guardian.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.