Zhubnout a málo jíst často funguje lépe než nejmodernější léky, říká diabetolog Saudek

24. únor 2019

Více než 1 milion Čechů má cukrovku. Sto tisíc z nich má diabetes 1. typu, zbytek typu 2. Je možné tuto nemoc úplně vyléčit? A co vlastně víme o mechanismech choroby? Hostem Studia Leonardo byl přednosta Kliniky diabetologie pražského IKEMu František Saudek.

„Hlavní rys diabetu 1. typu spočívá v tom, že zatím z neznámého důvodu si tělo postupně zničí buňky, které tvoří inzulin. Známe mechanismus, jak k tomu dochází, ale proč, to se zatím neví,“ konstatoval lékař.

Naopak nejrozšířenější typ cukrovky, diabetu 2. typu není jasně vyhraněný. „V něm se kombinují dvě poruchy zároveň. První je snížená citlivost tkání reagovat na hormon inzulin. My tomu říkáme inzulinová rezistence, která je velmi často geneticky podmíněná, ale faktorů je mnoho.“

Inzulinovou rezistenci rozhodně zhoršuje obezita, přejídání a malá tělesná aktivita. Naopak, jestli člověk zhubne, pohybuje se, tak se citlivost vůči inzulínu zlepšuje.
František Saudek

Diabetes je většinou progresivním onemocněním. „Tedy s přibývajícím věkem, kilogramy i s leností se zhoršuje a nakonec může vést k tomu, že je nutná inzulínová léčba.“

Další typ diabetu 2. typu se objevuje ve stáří. „Bývá mírného stupně  a nevede k tak závažným komplikacím. Takže diabetes 2. typu určitě není jedno onemocnění, ale je kombinací mnoha faktorů.“

Velké teoretické možnosti léčby jsou v počínajících fázích chorob. „Je možné výrazně zpomalit vlastní ničení Beta-buněk, které inzulin produkují. Ale zatím nebyl objeven způsob, který by byl bezpečný.“

Oba typy diabetu jsou odlišná onemocnění. U diabetu 1. typu bude klíčové zjistit, proč vzniká a zda je to z jedné příčiny, nebo z více. Uvažuje se o genetických vlohách a působení virů, ale nevíme, kterých. Může to být i působením některé složky potravy... Věřím ale, že tady může dojít k průlomu.
František Saudek

Další možností léčby je snaha zaměřená na poničené beta-buňky. „Zde to jsou metody, které se snaží je pomocí náhradních nebo kmenových buněk zcela nahradit... Další fází pak je, že léčíte spíše komplikace diabetu, nikoliv už samotný diabetes.“

Situace je ale u diabetu 2. typu téměř neřešitelná, soudí lékař. „Tato porucha je skutečně nahromaděním genetických rizikových faktorů a faktorů prostředí.“

„Dnes už většina lidí fyzicky těžce nepracuje a má nadbytek potravin. A navzdory tomu, že to všichni víme, situace se neustále zhoršuje.“

Hledají se nové léky. To je to, co chtějí farmaceutické firmy: léčit, užívat řadu léků, ale ne diabetes vyléčit. Takže máme dnes mnoho vynikajících látek, které jsou poměrně drahé. A přitom dietní opatření, tedy skutečně zhubnout a málo jíst, funguje často lépe než ty nejmodernější tablety.
František Saudek

Spíše než do neustále nového vývoje léků, které léčí symptomy nemoci, by bylo lepší investovat do prevence. „Aby děti měly ve škole každý den tělocvik. Ale kde vzít tělocvičny a učitele? I pro nás, kteří sedíme u počítače, skoro se nehýbeme a jezdíme autem, by měla být zařazena nějaká denní pohybová aktivita.“

„To kdyby se lidé naučili spolu se zdravým jídlem v malém množství, tak by to velice pomohlo. Ale to by se musel úplně změnit pohled na celou věc a výchovu. Do toho se nikomu nechce investovat, protože to stojí peníze, ale žádné to nepřináší,“ shrnul František Saudek.

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.