Žhavá Etiopie

3. duben 2008
Sedmý světadíl

Málokdo ví, kde přesně se nachází Etiopie. Většina z nás zná hlavně tamní kávu. Přitom tato země leží v sousedství docela divokých částí Afriky: má hranice se Súdánem a Somálskem, kde se nyní bojuje. A Jamajčan Bob Marley spolu s rastafariány zbožštil etiopského panovníka. Zní to už zajímavěji?

Podle legendy zde první říši založil syn biblického krále Šalamouna a královny ze Sáby už v desátém století př. n. l. Oblast sousedila s historickým Puntem a jižní Arábií, odkud přicházeli osadníci, kteří založili říši kolem města Aksum, která byla už ve 4. století křesťanská. Ruiny církevních a světských staveb, mezi něž patří i největší monolit světa, ukazují, že byla oprávněně připodobněná k Babylónu nebo Byzanci. Etiopané vydrželi i nájezdy islámských bojovníků a udrželi si ortodoxní víru. To později inspirovalo Evropany pro ochranu Říše kněze Jana, za kterou plulo ke konci středověku mnoho námořních výprav, aby pak objevili jiné části světa a zjistili, že pověsti o ní byly spíše mlhavé. Přitom však objevil i své nové kolonie. Stát se začal rozpadat v 18. století. Ke konci 19. století se jeho celistvost pokusili ovlivnit Italové jako zástupci "ochranné velmoci". Italové na Habeš, jak se v té době země nazývala, zaútočili i roku 1935, ale nikdy ji plně nedobyli a Britové už roku 1941 znovu pomohli na trůn císaři Haile Selassiemu.

Ještě předtím, než ho roku 1974 sesadil vojenský puč, se stal inspirací pro rastafariány na Jamajce. Málokdo ví, že vyznávají náboženství, které si boha představuje jako černocha a etiopského panovníka jako jeho zástupce. Rituálně pokuřují marihuanu a k tomu jim hraje reggae, třeba píseň "Iron Lion Zion", kterou tolik proslavil právě Bob Marley. Etiopané se ale nadchli pro marxistický režim, který byl ukončen už roku 1991, kdy diktátora Mengistu Haile Mariam vystřídali demokraté. Etiopie ale dosud zůstává velice chudou, zemědělskou zemí, jejíž obyvatelé jsou rozděleni nábožensky (koptské ortodoxní křesťanství, sunnitský islám ad. ) a národnostně. 50% obyvatel mluví semitskými a 45% kúšitskými jazyky, vládnoucí představitelé patří k Amharům, kterým vzdorují Tigrejci a vedle nich žijí i Oromové. Někteří Tigrejci před několika lety dosáhli ustanovení nového státu, Eritreje. Ale známé jsou i novodobé legendy. Před několika desítkami let letka izraelského státu dokonce vyplnila staré proroctví, že místní Falaše, stříbrotepce vyznávající židovství, přiletí zachránit "kovoví ptáci po nebeském mostě".

Zdejší obyvatelé, kterých je početně více než Francouzů, se musí bránit provokacím ze sousedních bojujících zemí, súdánských vojsk i somálských povstalců. Přitom se mohou těšit z krásné země, v níž se střídají 4 000 metrů vysoká pohoří ( i hlavní město leží ve výšce 2 450 metrů n. m.!) s hluboce ponořeným Východoafrickým příkopem, kde se rozkládají horské louky, kávové i banánovníkové plantáže, stejně tak jako vyprahlé pouště, tedy rovnou čtyři klimatická pásma. Když se ale právě odtud před desítkami tisíc let rozcházeli první lidé dnešního typu, jak je geneticky a antropologicky dokázáno, věděli, že asi opouštějí svou domovinu a tak trochu ráj. Nestojí tedy zato Etiopii navštívit, nebo aspoň tuto zemi celkově víc ochraňovat před okolními válkami?

Seriál Stereotypy vysíláme v magazínu o světě, jeho rozmanitosti a problémech Sedmý světadíl.

autor: David Ašenbryl
Spustit audio