Ženy tří republik: Anna J. Patzaková, významná muzikoložka. Život ji nechvalně ovlivnil ministr Nejedlý
Taky ale autorkou průkopnické knihy o začátcích Československého rozhlasu nebo znalkyně hudebního umění Bedřicha Smetany a jeho následovníků.
V únoru 1945 proběhlo na Krymu setkání tří hlavních představitelů Sovětského svazu, Spojených států a Velké Británie. Událost nesla krycí název Argonaut (dnes ji říkáme Jaltská konference). Taky ale mj. vznikla Organizace spojených národů a v Praze vypuklo (5. května) povstání proti německé okupaci a z Českého rozhlasu zaznělo volání o pomoc.
6. května osvobodila americká armáda Plzeň. Ruské tanky dojely do Prahy o několik dní později. Do vlasti se začínají vracet vězni z koncentračních táborů, váleční uprchlíci a exulanti. Mezi nimi i Anna Patzaková.
Organizátorka hudebního života
Ženy tří republik: Hermína Týrlová, průkopnice českého animovaného filmu
Hermína Týrlová dokázala ve svých loutkových filmech vdechnout život hračkám i třeba klubku vlny. Stala se u nás i v zahraničí uznávanou průkopnicí českého animovaného filmu.
Hudební kritička, muzikoložka a organizátorka hudebního života Anna J. (Jandová), provdaná Patzaková se narodila v červnu 1895 v Plzni. Soukromě studovala klavír u Karla Hoffmeistera a plánovala dráhu koncertní klavíristky, kterou se ale nikdy nestala.
Od 26 let publikovala hudební kritiky v plzeňském tisku. Po maturitě pokračovala ve studiích hudební vědy na Univerzitě Karlově u Zdeňka Nejedlého, pozdějšího nechvalně proslulého ministra školství. Zároveň stále neúnavně publikovala. Ve svých statích popularizovala zejména hudební umění Bedřicha Smetany a jeho následovníků: Zdeňka Fibicha, Otakara Ostrčila a Otakara Jeremiáše.
Rozhlasová redaktorka
Ve 30. letech pracovala v hudební redakci pražského rozhlasu. Osobní vzpomínky jí pak pomohly při sestavování knihy o historii rozhlasového vysílání. Obsáhlou publikaci s názvem Prvních deset let Československého rozhlasu (vydal Radiojournal v roce 1935).
Rozsahem i zaměřením to bylo ojedinělé dílo nejen u nás, ale i v Evropě.
Takto Patzaková vzpomínala na nelehké vytváření knihy u příležitosti 60. výročí vzniku Československého rozhlasu:
Řadu let pracovala v pražském Muzeu Bedřicha Smetany. Provdala se za Václava Patzaka, funkcionáře ČSSD a jednatele Dělnické akademie. Po zřízení Protektorátu emigrovala s manželem za pomoci britské Labouristické strany do Anglie.
Emigrace
Ženy tří republik: Markéta Kyliánová, umělkyně, která vystupovala jako exotická tanečnice
Markéta Kyliánová vystupovala jako exotická tanečnice. Ovace sklízela nejen v legendárním pražském kabaretu Červená sedma, ale i v Národním divadle a na světových turné.
V londýnském exilu navázala na svou předválečnou činnost. Pořádala přednášky a českou hudbu propagovala i v anglickém vysílání stanice BBC. Přispívala také do exilového časopisu Čechoslovák. Podařilo se jí zorganizovat celou řadu koncertních vystoupení československých profesionálních umělců nejen v Londýně, ale i v dalších britských městech.
Po návratu do osvobozené Prahy v roce 1945 se manželé Patzakovi ihned zapojují do veřejného života. Patzaková opět nastupuje do Československého rozhlasu. V té době také obnovuje styky se svým bývalým učitelem Zdeňkem Nejedlým a pod jeho vlivem začíná propagovat sovětskou hudbu.
Přítel/nepřítel ministr Nejedlý
Ministr Nejedlý ji v březnu 1948 dosadil, coby svou dřívější oblíbenou studentku, do funkce vedoucí katedry hudební vědy. Pravdou ale je, že sama Patzaková vysokou školu nikdy nedokončila. V prosinci 1950 ji ale zatkli a odsoudili jako součást vykonstruovaného procesu s jejím manželem Václavem, který byl tou dobou už ve vězení. Na svobodu se dostala až po delší době, manžel ale takové štěstí neměl. Zemřel v komunistickém kriminálu v dubnu 1954.
Oba byli rehabilitováni až po smrti Zdeňka Nejedlého. Patzaková zemřela v únoru 1990 v Heřmanově Městci. Nesporné odborné znalosti Patzakové dokazuje i autorství několika hesel pro prvorepublikový Masarykův slovník naučný.
Seznamte se s příběhy dalších Žen tří republik >>
Související
-
Ženy tří republik: Anežka Hodinová-Spurná, jedna ze zakladatelek KSČ a nelítostná funkcionářka
Anežka Hodinová-Spurná byla jednou z mála žen, které se aktivně podílely na vzniku KSČ. Byla činná i v řadě ženských hnutí.
-
Ženy tří republik: Alice Masaryková, prezidentova dcera a spoluzakladatelka našeho Červeného kříže
Alice Masaryková vstoupila do povědomí jako dcera zastupující matku v roli první dámy. Ve skutečnosti byla činorodou pracovnicí, která se zasloužila o založení ČsČK.
-
Ženy tří republik: Olga Fastrová, novinářka bojující za rovnoprávnost
Olga Fastrová byla novinářka, první česká žena zaměstnaná na plný úvazek v redakci deníku Národní politika a autorka více než 1200 fejetonů a článků.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.