Zemanovo mlčení znamená tichý souhlas s ruskými provokacemi. Připravuji se kandidovat, deklaruje generál Petr Pavel
Rusko podle americké rozvědky plánuje vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Ta by mohla začít počátkem příštího roku a účastnit by se jí mělo asi 175 tisíců vojáků. „Z čistě vojenského pohledu to je znepokojivé. Taková koncentrace sil, navíc v tak vysokém stupni pohotovosti, může být nejen výrazem odstrašení nebo silového nátlaku, ale může být skutečně přípravou na ofenzivu,“ hodnotí bývalý předseda vojenského výboru NATO generál ve výslužbě Petr Pavel.
Rusko podle něj nelze podceňovat, ať už jde o vojenskou sílu, diplomacii nebo špionáž. A silné je prý i v jedné další disciplíně, a to jsou šachy.
„Ruská federace hraje velice odvážnou až riskantní šachovou partii s celým světem,“ uvádí v Interview Plus.
Čtěte také
Cílem je, aby Západ neusiloval o začlenění Ukrajiny do západního společenství, a naopak udržet ji ve své sféře vlivu, do které řadí nejen státy bývalého Sovětského svazu, ale také dřívější Varšavské smlouvy.
„Poukazují na legitimní bezpečnostní zájmy Ruské federace a na to, že měl existovat nějaký příslib nerozšiřování NATO na Východ. Opomíjí, že země bývalé Varšavské smlouvy a bývalého Sovětského svazu jsou dnes suverénními zeměmi, které mají plné právo rozhodnout se o vlastní budoucnosti,“ zdůrazňuje generál ve výslužbě.
Rusko hraje velice odvážnou až riskantní šachovou partii s celým světem.
Petr Pavel
Země jako Ukrajina nebo Gruzie mají stejné právo určit svou budoucnost, jako to před 30 lety měla Česká republika. „Neodmítám, že bychom se měli s Ruskem bavit o bezpečnostních hrozbách. Ale poskytnou Rusku garance lze jiným způsobem než tak, že upřeme některá základní práva jeho sousedům,“ dodává.
Rusko má co skrývat
Za červenou linii, po jejímž překročení by přetekl pohár ruské trpělivosti, prý ruský prezident Vladimir Putin považuje nejen členství Ukrajiny v NATO, ale například i rozmístění řízených střel na jejím území.
Rusko přitom má na území Kaliningradu rozmístěno tolik raket, že se mu případné rozmístění řízených střel na Ukrajině nemůže vyrovnat.
Čtěte také
Pavel dál poznamenává, že ruská zahraniční a bezpečnostní politika má vždy i výrazný vnitřní rozměr. Jde o zprávu pro domácí publikum, že Rusko je silná země, která si dokáže vynutit respekt ostatních i podmínky, jaké si stanoví.
Ukrajina tvrdí, že Rusko posílá na Donbas ostřelovače, aby vyvolávali provokace. To ale ruská strana odmítá. Pravdu by podle Pavla mohla zjistit například mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jejímž členem je i Rusko.
S jejím vysláním Rusko souhlasilo už na počátku konfliktu, ovšem s podmínkou, že bude působit jen na linii dotyku, nikoli na celém území Donbasu.
„Mise by mohla velice zodpovědně a objektivně říct, ze které strany jdou útoky a provokace. Pokud to Rusko neumožní, tak asi zřejmě má co skrývat. Protože jinak by s misí vedenou organizací, které je samo členem, nemělo mít problém,“ upozorňuje.
Připravuji se na kandidaturu
Ukrajinská armáda podle Pavla učinila od roku 2014 obrovský pokrok v bojeschopnosti, technice i výcviku, a pro Rusko by byla velice tvrdým oříškem. Ze strany Západu by navíc v případě konfliktu přišla další pomoc, ať už ve formě sankcí proti Rusku nebo dodávek vojenského materiálu.
Čtěte také
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nedávno řekl, že pokud Rusko znovu použije sílu proti nezávislosti Ukrajiny, zaplatí vysokou cenu. Naproti tomu Pavel kritizuje prezidenta Miloše Zemana za to, že se k dění na Ukrajině nevyjádřil.
„Mlčení je vlastně tichý souhlas nebo dokonce podpora. To, že od našeho prezidenta neslyšíme jediné slovo, kterým by se vyjádřil kriticky k provokativnímu chování Ruska, znamená, že toto chování přinejmenším toleruje, nebo ho dokonce považuje za správné,“ uvažuje Petr Pavel.
V Interview Plus pak potvrzuje, že se na prezidentskou kandidaturu opravdu připravuje. „Cestuji po republice a snažím se při tom dělat něco užitečného pro zvládání covidové krize. Seznamuji se se situací v regionech, bavím se s lidmi o tom, co je tíží, snažím se jim prezentovat svůj názor na věc. Myslím, že to je jistý druh přípravy,“ uzavírá.
Proč Rusko stále cítí Severoatlantickou alianci jako hrozbu? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
V zájmu Ruska není jednota EU a NATO. Ví, že jejich slabostí je soudržnost, tvrdí analytik Svárovský
Podaří se deeskalovat situaci na rusko-ukrajinské hranici, kde se shromáždilo sto tisíc ruských vojáků? Debatují bývalí diplomaté Jaroslav Bašta (SPD) a Martin Svárovský.
-
Chystá Rusko útok na Ukrajinu? Kyjev je o tom přesvědčený. Experti se ptají, co by tím Putin získal
Ukrajina je přesvědčena, že Rusko chystá vpád na její území. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky mluví o tom, že k invazi dojde nejpozději do začátku února.
-
Libor Dvořák: Ruské hrátky s dodávkami plynu do Evropy
Jak okázale přislíbil ruský prezident Vladimir Putin, státní firma Gazprom by měla začít s plněním svých podpovrchových zásobníků v Německu a Rakousku ruským zemním plynem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.